Korvpalliklubi Seitse (KK7) on Kesk-Eestis asuv klubi, mis on hoidnud piirkonda järjekindlalt Eesti korvpallikaardil. Klubi juhatuse esimehena tegutseb Sportlandi brändijuht, Paidest pärit Janno Viilup, kes on Eesti harrastuskorvpallis eri tasemetel pikalt tiirelnud nii mängija kui ka treenerina.
„Minust sai spordisõber nii, et vaatasime Paides nõukogude ajal kesktelevisioonist spordiülekandeid ja mängisime ise õues korvpalli, jalgpalli, jäähokit ja kõike muud, mida hoovis ja tänaval andis teha. Vene aja lõpus pandi meile kortermaja katusele satelliiditaldrik ja ma hakkasin nägema NBA mänge. Paides korvpallitrenne polnud ja kehalise kasvatuse õpetaja suunas mind kergejõustikusse. Jooksin ennast 400 m ja 800 m distantsidel Eesti koondise lähedale, aga mängisin selle kõrvalt kogu aeg korvpalli: tänavakorvpalliturniirid, kohalikud meistrivõistlused jne. Tallinnasse tulles sattusin Pedasse Boriss Bazanovi käe alla ja mängisin pikalt esiliigas,“ meenutab Janno.
Rohkem kui 20 aastat korvpalli
Kui tulla KK7 loomise juurde, siis on märkimisväärne, et klubi ajalugu ulatub rohkem kui 20 aasta taha. KK7 asutati 28. juunil 1998 ja sama aasta septembris alustati Liidia Mäeveeri juhendamisel laste treenimist. Juba järgmisel aastal pandi alus paljudele kohalikele võistlustele nagu Järvamaa meistrivõistlused, Paide-Türi linnavõistlus ja välkkorvpalliturniir. Nüüd toimuvad treeningud Järvamaal neljas paigas: Paide ja Türi linnas, Albus ja Järva-Jaanis. Klubi kaheksa treeneri käe all tegutseb 17 treeningrühma alates pallimänguringidest ja lõpetades Eesti esiliigameeskonna Paide Viking Windowga. Klubi korraldab oma õpilastele üle 50 treeningtunni nädalas ning kokku on kaasatud 270 korvpallihuvilist last ja noort.
Nii harrastus- kui ka tulemussport
„Ma pole küll kordagi treenerina hingekirjas olnud, aga olen pidevalt tunde asendanud ja korraldanud. Tegevjuhina olen vahepeal töötanud, kuid pigem olen juhatuse esimehena nagu Hunt Kriimsilm ja teen kõiki asju, et aidata. Rait Keerles norib mind pidevalt ja kutsub presidendiks,“ naerab Janno.
Tema sõnul on klubis olnud aegade jooksul erinevaid põhimõtteid: kohati on esiplaanile tõstetud tulemussporti ja siis jälle liikumisharrastust. „Mina olen seda meelt, et kui lapsed ainult liiguvad, siis meil tulemussporti ei teki. Aga kui me teeme tulemussporti, siis liikumine ja harrastajad on samuti olemas. Praegu oleme tagasi selles punktis, kus proovime saavutada tulemust ja spordiharrastus käib asjaga kaasas.“
Treenerid on omad
KK7 on võtnud endale eesmärgiks leida üles ja koolitada välja kohalikud treenerid, kes tunneksid oma piirkonna lapsi. „Me ei taha, et Paidest sõidaksid treenerid välja, annaksid trenni ära ja läheksid tagasi. Albus ja Järva-Jaanis on kohalike leidmine väga hästi õnnestunud ja seal teevad treenerid juba kolmandat või neljandat kutsetaset. Mõned treenereid on lausa oma klubi kasvandikud,“ räägib Janno. Kõige nimekam treener on kunagine Eesti koondislane ja profikorvpallur Rait Keerles, kes tegutseb esiliigameeskonna Paide Viking Window juhendajana.
Eesmärke jagub
Järgmise sammuna tahab KK7 kasvatada professionaalsust. See tähendab nii treenerite kutseoskuse täiendamist kui ka klubi arendustöö tõhustamist. Sportlike eesmärkidena on kirja pandud näiteks õpilaste jõudmine Audentese Spordigümnaasiumisse, Eesti noortekoondistesse ja lõpuks ka välisklubidesse.
Pikemaks eesmärgiks on klubi seadnud oma korvpalliakadeemia loomise. „See võiks tulla koostöös äsja tööd alustanud riigigümnaasiumiga. Kui meie nooremad grupid jõuavad gümnaasiumiastmesse, siis on olemas võimalus ühildada kaks treeningut päevas õppetööga. Jalgpallis seda võimalust veidi juba kasutatakse ja kool on mõttele väga avatud,“ räägib Janno.
Õpilane on prioriteet
KK7 praegu tuntumad vilistlased on Janno poeg Sander Viilup, aastaid Tartu Ülikooli meistriliigatiimis mänginud Kristen Meister, Tartu tiimis kõrgliiga piirimaile jõudnud Joosep Kivimäe, ja neidudest Marit Maaring, kes on mitmekordne Eesti meister ja mänginud ka naistekoondises. „Väikese koha häda on see, et mingis vanuses jääb Paide mõne korvpalluri jaoks kitsaks. Siis oleme esikohale seadnud mängija huvid ja ta edasi suunanud. Näiteks Kristen Meisteri ülemineku eest käis Paavo Russak (tunnustatud Tartu treener – toim.) meil neli korda trenni andmas. Niisama me mängijat ära ei anna, aga raha ka ei küsi, sest õpilane on alati prioriteet. Pärnuga leppisime Sander Viilupi suhtes kokku, et nad toovad Paidesse oma meistriliiga mänge ja sõpruskohtumisi,“ räägib Janno klubi poliitikast.
Pühendunult tegutsedes
Klubi esindusvõistkond Paide Viking Window osaleb Eesti esiliigas. See on piirkonna korvpalluritele suurepärane võimalus mängida kõrgemal tasemel ja umbes pool selle koosseisust on klubi oma kasvandikud. „See on ka põhjus, miks publik meid vaatamas käib. Tänavusel hooajal on igal mängul käinud üle 200 inimese. Oleme üritanud oma kutte hoida kaasatuna nii palju kui võimalik.“
Janno ütleb, et nad ei leiuta jalgratast. „Maailmas ja Eestis on korvpalliklubisid tehtud küll. Pigem üritame leida endale sobivat mudelit, valides häid ja sobivaid ideid teistelt klubidelt. Meid on kiidetud, et koolitame ise lauakohtunikke ja üritame kõik võistlused miniklassist kuni esiliigani väga korrektselt, tipptasemel korraldada. Tahame lapsele anda tunde, et võistluspäev on pidupäev,“ lausub Janno.
Tekst: Siim Semiskar
Fotod: Viljar Pennert / Germo Aabla