2002. aastal Tanel Einaste, Teet Tiisvelti ja Anti Kalle poolt asutatud KorvpalliKlubi Viimsi (edaspidi KK Viimsi) põhieesmärk oli suunata lapsi ja noori sisustama vaba aega spordi ning eelkõige korvpalliga. Pikast teekonnast ja tulevikuplaanidest räägime KK Viimsi tegevjuhi Tanel Einastega.
Treeningtöö algas asutamisaasta oktoobris ja esimese hooaja lõpuks harjutas klubis juba 25 last. Täna, pea 20 aastat hiljem on nimekirjas juba 550 korvpallihuvilist ja treeningud ei toimu enam vaid Viimsis. Viimsis tegutseva KK Viimsi kõrval toimuvad treeningud ka mujal Tallinnas – Kesklinna Korvpalliklubi ja Gustav Adolfi Gümnaasiumi Korvpalliklubi egiidi all.
Armastus korvpalli vastu viis kogukonna klubi loomiseni
„Olime Teeduga trennikaaslased ja aastaid hiljem tõi korvpall meid uuesti kokku ning otsustasime oma klubi teha Viimsisse, mis on meie kodukoht. Kolmas juhatuse liige Anti Kalle on ise mänginud korvpalli kõrgemal tasemel ja temaga saime hiljem kokku, et ideed edasi arendada,“ ütleb Tanel sissejuhatuseks. Lisaks treeningutele Viimsis, Meriväljal, Pirital ja kesklinnas alustatakse sügisel treeningutega ka Lahemaal. „Sealt leidsime kohalikku initsiatiivi ühe treeneri näol, kes on tõeline oma ala entusiast,“ vastab klubi juht, kui uurin, kas Virumaal on vahepeal sündinud erakordselt pikki poisse.
Kõik klubiga ühinevad lapsed alustavad treeningutega oma koolis, võimalikult lähedal kodule. Hiljem kogunetakse juba kas Viimsi keskusesse või Tallinnas Kalevi spordihalli. „Mingil hetkel koolivõimlate ressursid lihtsalt ammenduvad, laste tase tõuseb ja nad vajavad rohkem väljakutseid,“ selgitab Tanel. Liikmesuse raskuskese on klubi sünnikohas Viimsis, kust on pärit umbes 75% treenijaid-mängijaid, ja sellist suhet tahetakse ka tulevikus hoida. Esimesest päevast peale on juhatuse tasemel kokku lepitud, et ükski laps ei tohi kõrvale jääda majanduslikel põhjustel ja vajadusel antakse maksepuhkust.
Viimsi korvpalliklubi suhtleb läbi sotsiaalmeedialävendite, aga ka uudiskirjade kaudu oma liikmete, toetajate ja fännidega ning tänu sellele on nad endi sõnul ka viimased keerulised koroona-aastad üle elanud. Väga aktiivselt on kaasatud kogukond ning väikeste ja suurte mängijate pereliikmed kasvatavad jõudsalt klubi fännibaasi.
Süsteemne noortetöö motiveeris uusi samme astuma
Viimsi korvpallikoolist on välja kasvanud rida andekaid noori, kes on jõudnud nii Eesti meistriliiga klubidesse, rahvuskoondisesse kui ka välismaale. Sander Raieste mängib hetkel Vitoria Baskonias ja on korra valitud U-16 EM B-divisjoni MVPks (most valuable player – kõige väärtuslikum mängija). Hugo Toom, Oliver Suurorg ja Karl Johan Lips on mänginud Eesti meistriliigas. „Meie üks eesmärk on aidata kõige andekamatel edasi pürgida, kui tiivad vähegi kannavad,“ ei hoita Taneli sõnul poisse jõuga klubis kinni.
Eesti korvpallitasandil võideti 2017. aastal meeste teine liiga, tänu millele tõusti aste kõrgemale. Samm-sammult liiguti edasi. 2019. aastal saadi EMV esiliigas 3. koht, 2020. aastal 2. koht ja sel aastal õnnestus esiliiga võita, tänu millele jõuti kõige kõrgemale ehk meistriliigasse.
Klubi jõudmine meistriliigasse suurendab kindlasti kohalike poiste motivatsiooni Viimsisse jääda ja aidata koduklubil pürgida võimalikult kõrgele. Lisaks Eesti meistriliiga mängudele osaletakse tuleval hooajal Eesti-Läti ühisliigas, mis oli üks meistriliigaga ühinemise tingimusi. Uuele tasemele jõudmine tähendab teistsugust meeskonna komplekteerimist, millega hetkel tegeletakse. Finantsplaanis nõuab meistriliigas mängimine seitse korda suuremat eelarvet.
Võimas kodusaali tugi
Kui algusaastatel toimusid treeningud ja võistlused vanas koolimajas, siis nüüdsel ajal leiab Viimsist uhke, aga koduselt armsa Karulaugu spordikeskuse, mille staadionil ja spordihoones on leidnud kodu erinevad spordialad. „2019. aastal oli meie mängudel saal täis, umbes 600 inimest. Sellist numbrit Eesti esiliigas just väga tihti ei kohta,“ on korvpalliklubi juht uhke. Meistriliiga mängude ajaks tekitatakse ka mõned lisatribüünid, tänu millele mahuks fänne kaasa elama umbes 800. „Julgen arvata, et meil on Eestis üks ilusamaid ja hubasemaid saale, mida pole võimalik segi ajada mitte ühegi teisega,“ kõlab Taneli hääles uhkusenoote.
Viimsi kodumänge jälgiti palju veebis ja Inspira kanalis ning seda tööd jätkatakse ka tulevikus.
Viimsi korvpallipüramiid on lai
„Kuna meie esindusvõistkond alustab meistriliigas, siis duubli tandriks jääb esiliiga. Erinevates laste- ja noorterühmades on grupid selekteeritud tasemepõhiselt. Kõrgemal tasemel mängida soovivatel lastel on kohustus käia teatav arv kordi trennis. Lihtsalt oma lõbuks mängida soovijad võivad ise oma trennisageduste üle otsustada. Meie missioon on kasvatada terveid ja sporti armastavaid lapsi ja noori ning võimaluse ja tahtmise korral aidata neil edasi pürgida,“ kirjeldab Tanel klubi põhimõtteid.
Lihtsamate treeningutega alustatakse juba lasteaias, kus lastele õpetatakse eri spordialade algtõdesid. Viimsi on vanast ajast tuntud kui käsipalli kants, kuid nii korvpall kui ka jalgpall on harrastajate arvult käsipallist jõudsalt mööda läinud.
Lisaks noortele ja lastele tegutseb klubi egiidi all ka kolm meeste harrastajate gruppi, kes omakorda kogukonnas korvpallipisikut levitavad.
Kokku töötab klubis 13 treenerit. Meistriliigasse jõudnud klubi peatreeneriks saab Valdo Lips. Tegevjuhina on ametis särav ja toimekas Tanel Einaste.
Lisainformatsiooni klubi tegemiste kohta saab www.kkviimsi.ee
Tekst: Kärt Radik
Fotod: KK Viimsi