Korvpallistaarid ja nende tossud | Sportland Magazine

Jaga „Korvpallistaarid ja nende tossud“

Korvpallistaarid ja nende tossud

Olenemata kossutossude universaalsusest seisavad selle äri keskmes ikkagi korvpallurid. Jalatsifirmad on mõistnud, et korvpallijalatsitele tuleb anda iseloom. Kes aga saaksid selle ülesandega paremini hakkama kui menuka mängu parimad tegijad?

Jalatsi sidumine konkreetse korvpalluri nimega annab sellele mängijapoolse garantii: „Kuna usun, et tegu on hea jalanõuga, kannan seda ka ise.“ Seega juhtub tihti, et jalats on täpselt sama hea kui sellele nime andnud korvpallur. Eks lisab ju staarkorvpalluri nimeliste tossude kandmine usku, et need jalatsid võivad tõepoolest panna kõrgemale hüppama ning kiiremini jooksma. Või siis pigem hüppama nagu Jordan ja jooksma nagu Iverson.

Chuck Taylor

Chuck Taylor on ehk ainuke sportlane, kelle nimeline jalanõu on kuulsam kui ta ise. Kuigi esimesed All Stari ketsid disainis Converse juba 1917. aastal, sai nende jalanõude müük tõsise hoo sisse kuus aastat hiljem, kui korvpalluri ja Converse’i müügimehe Chuck Taylori soovituste järgi tehti jalatsi ehitusse paar muudatust. Nendega parandati selle painduvust ja muudeti tõhusamaks pahkluu vigastuste vastu. Taylori nimi lisati ketsidele 1923. aastal, lühidalt kutsutakse neid “Chucks“. Legendaarsed jalanõud olid tunnistajaks mitmele tähtsale sündmu- sele korvpalliajaloos: kui USA korvpallimeeskond pidas olümpiamängude ajaloo esimese korvpallimatši, kui Wilt Chamberlain viskas 1962 . aastal NBAs 100 punkti ning All Starid olid Julius Ervingi esimesed korvpallijalatsid.

„Chuckse“ on kandnud ka kultuskirjanik Hunter S. Thompson, muusik Kurt
Cobain, Rolling Stonesi liikmed ja paljud teised kultuuriilma suurnimed.

Viimast korda kanti All Stare NBA kohtumises 1979. aastal, sest korvpallijalatsite evolutsiooni tõttu on neil ketsidel tänapäeva mängu nõudmistega vähe pistmist. See asjaolu pole aga ketside menu vähendanud. 2012. aastal müüs nüüd juba Nike alla kuuluv Converse All Stare 450 miljoni dollari eest – kuigi pakutakse mudeleid, mis seisavad algsetele All Staridele õige lähedal, on valikut ka märkimisväärselt laiendatud. Näiteks võib vastava soovi korral osta endale All Starid, mis näevad välja nagu saapad või siis tennised.

2013-All-Star
Chuck Taylor jalanõud

 

Air Jordan

See on kõige kuulsam korvpallijalats. Ühest jalanõust sai alguse tänapäevani uuenev jalatsite ja spordirõivaste sari, mis kannab maailma parima korvpalluri perekonnanime.
Forbesi andmetel toob Jordani brändi nimeline kaup Michael Jordanile aastas sisse 60 miljonit dollarit.
Nike tõi esimese Air Jordanite mudeli jaeturule 1985. aastal. Tossudes kombineeriti punast ja musta värvi, mis aga ei meeldinud NBA ülemkomissarile David Sternile. Reglemendi järgi pidi mängija tossude värv kattuma tema meeskonna värvidega, Jordani koduklubi Chicago Bullsi võistlusvorm sisaldas ka valget. Sterni ettekirjutuse kohaselt kohustus Jordan maksma 5000 dollarit trahvi iga mängu eest, kus ta omanimelistes jalanõudes väljakule tuleb. Seda asjaolu kasutas osavalt ära Nike, kes maksis mängija eest trahvi ja kasutas seda keeldu jalatsite turunduses.
Tänapäevaks on Nike valmistanud 28 Air Jordani mudelit. Väidetavalt moodustasid hüppava Jordani logoga kossutossud 58 protsenti kõikidest ostetud korvpallijalatsitest USAs 2012. aastal.

air-jordan-1-retro-bred-preview-0
Air Jordan jalanõud

 

Anfernee „Penny“ Hardaway

Anfernee „Penny“ Hardawayst oodati uut Michael Jordanit, kuid vigastused jätsid mitmekülgse tagamehe karjäärile suure pitseri. Küll aga osutusid edukaks tema nimega seotud korvpallijalatsid, millesse Nike hoolimata Hardaway mängukarjääri lõppemisest tänini panustab. Näiteks 2012. aastal väljalastud mudel Nike Air Penny V osutus populaarseks nii tavakasutajate kui ka NBA mängijate seas. Lisaks Air Penny sarjale on Hardaway nimega seotud ka mudelid 1/2 Cent, Zoom Rookie ja Foamposite.

PennyHardawayShoes-1062_2
Penny Hardaway jalanõud

 

Allen Iverson

Nüüdseks ametlikult mängijakarjääri lõpetanud NBA „paha poisi“ Allen Iversoni hüüdnime kandvat Reeboki jalatsit poleks napilt sündinudki. Iversoniga tahtis lepinguni jõuda ka Nike, kes on korvpallivallas suurem tegija. Reeboki õnneks tahtis aga Iverson eristuda, ja leping Nikega, kus Jordan oli pidevalt tähelepanu keskpunktis, jäi sõlmimata.
Esimene The Questioni mudel tuli välja juba Iversoni NBA debüüthooajal 1996, tuntud logo I3 lisandus jalatsile aasta hiljem. Algset Iversoni tossu peeti väga mugavaks korvpallijalanõuks. Mudeli väljanägemine varieerus aastate jooksul oluliselt ning jõudis vahepeal ka mitte kõige esteetilisemate tulemusteni.  2012. aastal andis Reebok taas välja The Questioni algse mudeli. Seda muidugi Iver- soni auks.

Allen-Iverson-Reebok-Answer-10-Black-Red-Gold-shoes
Allen Iversoni jalanõud

 

Kobe Bryant

Kobe Bryant on esindanud mõlemat suurt tegijat spordirõivaste maailmas. Esimesed kuus NBA-aastat Adidase reklaamnäoks olnud Bryant läks 2002. aastal Nike’i juurde ja teeb nendega koostööd tänini.

Adidase Bryanti-jalatsid olid ühed oma- näolisemad korvpallitossude universumis. Eraldi esiletõstmist väärivad kaks mudelit: Adidas EQT Elevation, mille abil võitis Bryant 1997. aasta tähtede mängu pealtpanekuvõistluse ja THE KOBE, mis oma futuristliku sileda olekuga eristusid disainilt kõikidest teistest tolleaegsetest kossujalatsitest.

Nike’is pole Kobe’i jalanõude disain ehk nii ekstravagantne, kuid seal viidi tema jalatsite osas läbi hoopis teine revolutsioon. Kui seni kehtis kirjutamata reegel, et korvpallijalatsid peavad olema kõrge lõikega, siis Bryanti Nike jalatsid muutusid madalalõikelisteks. Sellise soovi osas mõjutas Bryantit jalgpall ja selles mängus kasutatavad putsad. Sellised jalat- sid on oma kõrgetest „kolleegidest“ oluliselt kergemad, muutes mängija seega senisest kiiremaks. Selles kas madalalõikelised tossud kaitsevad vähem pahkluuvigastuste eest on kahesuguseid arvamusi.

kobe bryant
Kobe Bryanti jalanõud

 

Veel kuulsaid tegevmängijatest jalatsi- omanikke: Stephon Marbury (Starbury), Vince Carter (Nike), Kevin Durant (Nike), Russell Westbrook (Jordan Brand), John Wall (Reebok), Carmelo Anthony (Jordan Brand), Amare Stoudemire (Nike), Dwayne Wade (Li-Ning), Chris Paul (Jordan Brand), Blake Griffin (Nike), Kemba Walker (Under Armour).

Tekst: Rain Pruul (Eesti Ekspress)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Veikko Tääri sportlik eluviis

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus