Korvpalliklubi Viimsi/Estover treener Martin Toomas on tänu lähedastele alati korvpalliga tihedalt seotud olnud. Olles ise terve elu väljakul veetnud, on mehel jagada palju kogemusi ja oskusi. Hiljuti otsustas ta jätta müügijuhi ameti ning pühenduda treeneritööle.
Kui praegu peab Martin täiskohaga treeneriametit, siis tema elus on olnud aegu, kus järjepidevus puudus peaaegu täielikult. „Olen elanud maailma eri otstes – aasta Costa Rical, aasta Aasias ja mõned aastad Austraalias. Reisimist saabki vist nimetada minu teiseks suureks armastuseks,“ jagab mees oma elukäiku. Enda lühikeseks iseloomustamiseks ütleb ta: „Olen korvpallifanaatik ja maailmarändur.“
Lisaks on Martin ülikoolis õppinud informaatikat, kuid nendib tagantjärele, et see eriala talle tegelikult ei sobinud. Pikka aega ei olnud korvpallitreeneri amet tema jaoks ainukene, vaid samal ajal töötas ta müügivaldkonnas. Nüüd on Martin esimest hooaega täiskohaga treener ning rohkem pühendunud kui kunagi varem. Samas üritab ta leida aega, et ka ise väljakule jõuda ning mängib kaasa Optibet Rahvaliiga Weekend sarjas.
Lapsepõlv täis korvpalli
Sageli saab spordiarmastus alguse kodust ning nii on läinud ka Martiniga. Juba lapsepõlves vaatas poiss televiisorist spordiülekandeid, kust ta ka esimest korda korvpallimänge nägi. Suurt rolli mängib tema teekonnal isa, kes Martinit lapsepõlves korvpalliplatsile mängima vedas ning esimesed õpetussõnad jagas. Martin nendib, et miskipärast oli korvpall ka sõprade ja sugulaste seas väga populaarne ning seetõttu tuli tema jaoks valik loomulikult. „Olen isegi vanaemaga viite miinust mänginud, möödapääsu vist polnudki,“ muigab ta.
Esimese korvpalli kinkis Martinile aga kossulegend ja peretuttav, Aleksei Tammiste. „Palli mäletan hästi, kulunud pruun nahkpall, mille mõned kohad olid juba nii päevi näinud, et must kummiosa alt paistis,“ sõnab mees nostalgiliselt. Sealt said alguse esimesed tõelised treeningud ja edasi kulges Martini jaoks kõik loomulikult, kui ta kogus oskusi erinevates klubides. Juba päris noorena sai mees proovida ka treeneriametit, kui oli Siili palliklubis noortele juhendajaks. „Korvpall on olnud mu hinges kogu elu ning nii jääb see tõenäoliselt viimase hingetõmbeni,“ ütleb ta siiralt.
Vaheldusrikas treeneriamet
Treeneritöö on väga vaheldusrikas ning nõuab palju keskendumist. Korvpall on teadagi meeskonnamäng, kus oma rolli täidavad nii mängijad kui ka treenerid. „Hindan enim pühendunud ja võitluslikke mängijaid. Õnneks tahtest meie meeskondades puudust ei tule ning saame keskenduda mängu parandamisele,“ räägib Martin.
Võistlusi on palju, kuna klubis tegutsevate võistkondade hulk on suur. Mängijate ettevalmistus toimub aastaringselt, kuid konkreetne mänguplaan sõltub vastastest. Martini üheks ülesandeks ongi analüüsida vastaste tugevusi ja nõrkusi. „Võimalusel vaadatakse vastase eelmiste mängude salvestusi, jälgitakse statistilisi näitajaid ja võetakse arvesse eelnevaid kogemusi,“ räägib mees.
Paratamatu osa võistlustest on võidud ning kaotused, esimesed rõõmustavad, kuid Martini arvates tuleb õppida mõlematest. „Vaimselt tuleb iga treener kaotusega toime oma viisil, mina püüan mitte liiga kauaks negatiivseks jääda ning keskenduda tulevikule,“ ütleb ta.
Parimad tingimused treenimiseks
Martinil on treenitavaid meeskondi mitu ning igaüks neist omamoodi erinev, kuid kogu kklubis valitseb ühtne meeskonnavaim. „Meeldiv kogukond ja hästi organiseeritud spordiklubi. Suurepärased kaasaelajad, pühendunud juhtkond, taustajõud ja treenerid,“ toob Martin esile. Klubi on loonud kõik tingimused selleks, et soodustada oma õpilaste treeninguid. „Meil on olemas kõik vajalik, alates uuest võimlast ja viskemasinast, lõpetades LeBroni korvpallijalatsi ja sokiga seal sees,“ jagab treener.
Sellistes tingimustes on alati parem treenida, kuna noortele tagatakse võimalikult soodustav keskkond arenguks. Olenemata vanusest või tiimist, ühendab kõiki klubi tiime korvpall. „Eesmärk on kõigil sama, nautida korvpalli, luua hea arenemiskeskkond klubi kasvandikele ning pakkuda mõnusaid spordielamusi,“ ütleb Martin.
Noored on tulevikutegijad
Lisaks klubi esindusmeeskonna, kes osaleb Eesti esiliigas KK Viimsi/Noto nime all, treenimisele on Martin ka teistes tiimides õpetajarollis. Tal on suur hulk noori õpilasi, vanuses 7-14. „Toredad pisikesed sportlased, kelle treenimine nõuab vaimselt palju, aga kellelt saab positiivseid emotsioone kuhjaga tagasi,“ lausub ta.
Martin nendib, et suurimaks väljakutseks ongi laste korvpalli juurde suunamine. „Erinevaid hobisid ja muid väljakutseid on tänapäeval nii palju, et paratamatult kõikidesse huviringidesse lapsi ei jagu,“ ütleb ta. Seetõttu on treener arvamusel, et teavitustöö on väga oluline. Seda tuleb alustada juba noorest east, nii lasteaedades ja koolides kui ka kogukonnas. Treenerina on Martin veendunud, et positiivsed tulemused toovad juurde ka rohkem harrastajaid. „Eeskujude suhtlemine tulevikutegijatega on oluline,“ arvab ta.
Korvpall võib mõnusaks trenniks sobida igaühele, kuid tõelisi talente tõuseb esile harva. „Korvpalli mängimiseks on vaja häid füüsilisi omadusi, head õppimisvõimet ning mängulist arusaamist. Füüsiliselt andekad on pikad, kiired, tugevad, liikuvad ning hea rütmitundega,“ räägib Martin kogenud treenerina. Samas nendib ta, et on olukordi, kus lihtsalt õpihimuline noor jõuab kaugemale, kui füüsiliste eeldustega laps. Ennekõike loeb siiras soov ja sihikindlus.
Oled kossuhuviline? Tule ise või too oma laps mitmekülgsesse trenni!
Korvpalliklubi Viimsi, koos Kesklinna Korvpalliklubiga ja GAG Korvpalliklubiga, on Tallinna kesklinnas, Meriväljal, Pirital ning kõikjal Viimsis tegutsev korvpallikool, moodustades ühtse ligi 500 lapse ja noorega klubipüramiidi.
KK Viimsi nime all toimuvad korvpallitreeningud lastele, noortele ja täiskasvanud saavutus- või harrastussportlastele kõikjal Viimsis, Meriväljal ja Pirital. Kesklinna KK nime all Kalevi Spordihallis, Tallinna Ühisgümnaasiumis ja Kadrioru Saksa Gümnaasiumis. GAG Korvpalliklubi nime all Gustav Adolfi Gümnaasiumis.
Klubi tegemistel saad silma peal hoida nende YouTube’i kanalil.
Tekst: Kaisa Kiriland