„Kõik me tahame võita, kuid võitjaid on vaid üks. Teekonda tuleb nautida! Lihtne, aga minu jaoks väga võimas tõdemus,“ ütleb uueks hooajaks valmistuv Eesti ujumistalent Kregor Zirk.
Treener Tom Rushtoni juhendamisel tegutsev sportlane võttis sügise vastu Hispaanias Malaga lähistel Sierra Nevada kõrgmäestikus. „Kolmenädalane treeninglaager aitab koguda vormi, viimistleda tehnikat ja leida see hea ujumistunnetus. Tegemist on üsna tüüpilise n-ö stardiga hooaja alustamiseks,“ ütleb Kregor.
Kaaslaseks Under Armour
Basseinis treenimise kõrval kogub ujuja rammu ka jõusaalis, kus näeb teda treenimas Under Armour varustuses. „Mulle meeldib, et see bränd keskendub võitmise asemel teekonnale ja motiveerib pürgima suuremate eesmärkideni. Mõte, mis sobitub ka minu elufilosoofiaga,“ avaldab ta.
„Kui tahan endast sportides maksimumi anda, siis on varustuse ülesanne mind selles toetada, soovin tunda end võimalikult mugavalt ja keskenduda sooritusele. Under Armour on oma ülesannete kõrgusel, lisaboonusteks on lai valik ja alati kena disain,“ kiidab Kregor.
„Vabal ajal mägistel radadel matkates kannan Under Armour HOVR Machina Off Road jalanõusid, millega on mugav nii metsas, kividel kui pehmemal pinnasel,“ toob ta välja.
Looduses viibida ja liikuda meeldib talle väga. „Kuna basseinis on ujujate keskkond üsna üksluine, siis tasakaalustan seda õuespordiga ehk aktiivse puhkusega. Lisaks matkamisele meeldib mulle lumelauasõit ning uue hobina võtsin tänavu suvel tõsiselt käsile tasakaalu harjutamise veelaual ehk wakeboarding’u,“ sõnab spordihing.
Paneb end proovile maailma parimatega
Talvise hooaja esimene suurem katsumus ootab Kregorit ees lühiraja maailmameistrivõistlustel detsembris maakera kuklapoolel Austraalia imeilusas kultuuripealinnas Melbourne. „Pikaraja MM peetakse juulis Jaapanis, millel osalemine on mul samuti plaanis. Kuigi otseseid eesmärke pole nendeks seadnud, siis püüan nii tulemuste poolest kui sportlasena olla parem kui eelmisel hooajal,“ ütleb Kregor.
„Ujumises ei saa kontrollida, mida teised teevad. Pean keskenduma endale, kogu töö ise ära tegema. Ma isegi ei mõtle, millise koha ma võiksin saavutada. Eks unistusi võib olla igasuguseid, teine teema on see, kas need on ka realistlikud,“ täpsustab ta.
Koos jõuab kaugemale
Samas on kambavaim, treeneri ja tiimi toetus individuaalalal edasi pürgimiseks siiski võtmetähtsusega. „Treeneri positiivsus ja tugi aitab mul iseendaga paremini hakkama saada. Tomil on erakordne oskus üles leida kõik pisikesed detailid, mis olid hästi ja aidata meil neile keskenduda. Olen õppinud pärast ebaõnnestumist kümneks minutiks aja maha võtma, mis on mõeldud pettumuse ja raskete tunnetega olemiseks. Sealt oskan ma juba teadlikult edasi liikuda,“ räägib Kregor. „Ka tiimikaaslased tunnustavad teineteist pigem hea soorituse ja lõpuni pingutamise kui tulemuse eest. Leian, et see on oluline.“
Teekonnaga rahul
Seni saavutatu üle tunneb Kregor Zirk siirast rõõmu. „Tulemused on iga aastaga paranenud, see motiveerib mind pingutama. Mõtlengi, et millal piir ette tuleb, mulle piiride kompamine meeldib. Pean tõdema, et spordis ja elus laiemalt on oma roll ka saatusel ja õnnel. Mul on olnud väga palju õnne ja võimalusi heade valikute tegemiseks. Olen väga tänulik mind ümbritsevate inimeste eest, kelle seas on oma ala absoluutsed tipptegijad ning keda saan nimetada oma sõpradeks,“ lausub Kregor.
„Võib-olla on just see aidanud jõuda tõdemuseni, et ka minu jaoks on kõik võimalik. Näiteks, kui teen basseinis trenni ja suudan kõrval ujuval olümpiavõitjal kannul püsida, siis annab see mulle lootust, et ühel päeval ujun temaga võistlustel sama kiiresti. Päeva lõpuks oleme me kõik ju lihtsalt inimesed. Kui kõik need väikesed asjad ja märkamised kokku panna, siis on see üks päris hea motivatsiooni ammutamise allikas.“
Isalt on Kregor eluteele kaasa saanud julguse olla uudishimulik, lahke ja viisakas. „Isa on alati julgustanud sõnadega: „Kui ei proovi, siis ma ei saagi teada.“ Võin ju kahelda, aga kui ei söanda uuridagi, siis on vastus kindlasti „ei“. See on aidanud mind näiteks toetajate leidmisel. Lisaks on ta õpetanud mind hoidma häid suhteid ja teisi väärtustama. Isegi kui keegi ei meeldi, siis ei tea kunagi, millal su elutee sama inimesega kokku viib ja on vaja läbi saada. Sõpru tuleb otsida, mitte vaenlasi,“ sõnab Kregor elutargalt.
Teeb plaane tulevikuks
Spordikarjääri järgsele elule mõtleb ujuja üha enam. „Tippsport pole odav lõbu, see on selge. Nii kaua, kuni sponsorid ja toetajad on minu kõrval, jätkan hetkel valitud teekonda,“ lubab ta. „Teine komponent võrrandis on õnnetunne – vastu tahtmist ei saa mitte midagi teha. Kui see ühel päeval läbi saab, siis tuleb teha elus ruumi uutele asjadele. Samas päris tühja maailma ma ka astuda ei soovi ehk ettevalmistusi, vähemalt mõtte tasandil, teen juba nüüd,“ avaldab ta.
„Valdkondi, kuhu suunduda on mitmeid. Pole veel päris kindel, kas ma soovin teha karjääri treenerina või loon oma ujumiskooli ning annan teistele tööd. Mõlemal juhul tuleb ammutada ülikoolis lisateadmisi. Kuna olen suur sõber ka numbrite ja statistikaga, siis on kaalukausil kindlasti ka IT-erialad. Huvide pingerida muutub üha ahtamaks, leian et see on hea märk.“
Õnne valemi kohta arvab Kregor, et selleni peab iga inimene ise jõudma ja seda mõtestama. „Kas sport on õnn? Kas õnn peitub spordis? Mulle tundub, et sportimine ja liigutamine aitavad elust rohkem rõõmu tunda küll. Täna olen ma küll väga õnnelik! Vastasel juhul teeksin midagi muud, otsiksin oma elule uut suunda ja väljakutseid,“ ütleb Kregor rahulolevalt.
Tekst: Marta Vasarik
Fotod: Liina Notta