Kuidas elada tervislikumalt? | Sportland Magazine

Jaga „Kuidas elada tervislikumalt?“

Kuidas elada tervislikumalt?

Merilin Taimre peab elustiiliblogi Paljas Porgand, kus jagab häid tervise-, ilu- ja trenninippe ning avaldab põnevaid retsepte.

Merilin on ise toitumishäirega võidelnud ning selle edukalt seljatanud. Nüüdseks on ta juba aastaid pööranud erilist tähelepanu toitumisele ning oma nahal selle positiivset mõju kogenud. Seepärast on just tema õige inimene, kellega pisut tervislikest valikutest rääkida ning kelle soovitusi kõrva taha panna.

Paljas Porgand
Foto: Jakob Meier, MUAH: Edith Eller

Tasakesi, kuid järjekindlalt

Ilmselt on väga palju inimesi, kes on soovinud alustada tervislikuma eluviisi järgimist, kuid seda mingil põhjusel ikka edasi lükanud. Merilin ütleb otse, et vabanduste leidmine tuleb lõpetada, sest tervise ja treeningu jaoks pole olemas ei esmaspäeva ega 1. jaanuari. „On vaid tahtejõud ja valmisolek end nüüd ja kohe kätte võtta, isegi poole päeva pealt. Kuskilt tuleb alustada, kas või väikestest muudatustest, mis parandavad elukvaliteeti järk-järgult. Kindlasti tuleb olla enda vastu aus ja tajuda oma võimeid. Kas oled valmis kõik harjumuspärase maha jätma ja võtma ette pika teekonna ühekorraga? Kui pigem mitte, siis ära tee seda! Ease into it ja uus elustiil on palju jätkusuutlikum ning tulemusrikkam,“ usub Merilin.

Toit on tervise alus

Kõige raskemad ongi esimesed sammud, sest inimene on harjumuste ohver. Suurem pingutus tervisliku tee alguses on aga vaeva väärt, sest mõne aja pärast harjub keha paremate valikutega ja sellest saabki elustiil.

Merilin ei näe toidus lihtsalt energiaallikat, vaid hea tervise alust ning seniste vaevuste leevendajat. Parema enesetunde nimel soovitab ta loobuda pakendatud töödeldud toidust, lisatud suhkrust ja piimatoodetest, vähendada kõikvõimalikke loomseid saadusi ning avastada taimset päritolu toitude kasulikkus. „Eelistada tuleks liitsüsivesikuid, kiudainerikast ja täisteratoitu ning kasulikke rasvu,“ ütleb ta.

Mis puudutab söömise kellaaega ja tihedust, siis sellele ühest vastust ei ole. „Kõik oleneb sellest, kui tihti ja millises vormis treenid, missugune on su töö, millal on sul võimalus süüa jne. Ise harrastan intermittent fasting’ut ehk söön umbes kella 11 ja 19 vahel kolm suuremat toidukorda ja ülejäänud aja jooksul lasen kehal paastuda,“ räägib Merilin.

Paljas Porgand
Foto: Liina Notta MUAH: Birgit Kahn

Loovalt ja leidlikult

Tihti juhtub nii, et tervislikuma eluga küll alustatakse, kuid ühel hetkel jõutakse ikka vanade harjumuste juurde tagasi. Selle kohta arvab Merilin, et täielik ärakeelamine on meie suurim vaenlane. „Me küll arvame, et see ongi tahtejõud, kui keelame korraga kogu rämpsu ära, aga ei, see on libe tee. Oleme siiski inimesed ning soovime elu nautida, samal ajal tervislikult elades. Seega minu soovitus on lubada endale üks kuni paar korda nädalas midagi head, justkui premeerides end tubli töö eest. Nii hoiad isud kontrolli all ja pea selge,“ arvab Merilin. Siiski ei tohi premeerimisega liiale minna. Kui sa tõesti ei suuda igapäevasele näksimise ja maiustamisele lõppu teha ja tunned pidevalt millegi järele isu, siis tuleb leida tervislikke alternatiive. „Tervislikud maiustused pole raketiteadus, hoopis loovus ja leidlikkus on võtmesõnad!“ usub Merilin. Teda on toidulaual kõige rohkem üllatanudki kõik taimne. „Näiteks köögiviljad on väga alahinnatud. Juba lapseeast on meis tekitatud uskumust, et need on igavad ja maitsetud ja viimane asi, mida üks laps süüa tahaks. Mina valmistan köögiviljadest aga kõike: burgereid, pitsat, salatit, vormiroogasid, jäätist, kooke, maiustusi, küpsiseid, putru. Lisaks kõrgele toiteväärtusele on köögiviljad uskumatult head tervisliku kehakaalu saavutamiseks ja säilitamiseks, sest neis on väga vähe kaloreid.“

Paljas Porgand
Foto: Jakob Meier MUAH: Edith Eller

Mine trenni!

Kuigi kaalu langetamiseks ja hoidmiseks piisab tegelikult ainult menüü korrigeerimisest, on tervisliku eluviisi juures väga suur osa ka liikumisel ja trennil. „Kui soovid muuta oma elu ja selle kvaliteeti üleüldiselt, on trenn väga oluline. Me oleme loodud liikuma ja lihaseid rakendama ning ma ei näe põhjust, miks seda mitte teha,“ ütleb Merilin. „Lisaks aitab treening ilusama keha vormimisele vaid kaasa, tõstab organismis endorfiinide taset ning tagab pikema ja tervema eluea. Mina olen tänu treeningutele kohtunud enamiku uute sõpradega ja isegi praeguse kallimaga! Spordisaal pole vaid koht, kus treenida, vaid ka samasuguse mõttelaadiga inimestega tutvuda,“ teab Merilin omast kogemusest.

Paljas PorgandHead nipid raamatutest

Samm-sammult tervislikuma toitumisega alustamisel on abiks Merilini raamatud „Mu süda kuulub kolmele: toidule, tervisele ja minule“, „Mu süda kuulub kolmele: toidule, sinule ja minule“ ja novembris ilmunud raamat “Mu süda kuulub pudrule – soolasele ja magusale”.

Raamatutest leiab põhjalikke nõuandeid, kuidas senised harjumused tervislike vastu välja vahetada, ning palju häid retsepte.

Tekst: Merilin Piirsalu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Jalgpallifännide uus lemmik Mattias Käit

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus