Sõltumata sellest, kas liigud linnatänavatel, metsas või spordiradadel, vajad selleks sobivat riietust. Kuidas aga ära tunda see, mis vastaks just sinu tingimustele?
Riided tagavad meile mugavustunde ning kaitsevad erinevate ilmastikunähtuste eest, olgu selleks siis vihm, rahe, lumi või tuul. Et kõik toimiks, peavad riided olema rohkemat kui lihtsalt tükk kangast – need peavad sisaldama vajalikke tehnoloogiaid. Õnneks leidub Sportlandi valikus palju tuntud brändide tooteid, mis pakuvad eri tehnoloogiatega valmistatud riideid iga ilma jaoks.
Palju toimivaid tehnoloogiaid
Just riiete valmistamisel kasutatud tehnoloogiate järgi saab eristada spetsialiseeritud varustust odavamatest ning vähem funktsionaalsematest alternatiividest. Samuti eristavad tehnoloogiad brände üksteisest, sest paljud neist loovad oma lahendusi. Samas teevad paljud brändid koostööd erinevate tipptehnoloogiate brändidega, kuna alati pole võimalik või rahaliselt otstarbekas oma tehnoloogiat luua.
Sügis- ja talveriiete hulgas on saadaval lai valik tooteid, millele spetsiaalse töötlusega on loodud erinevates ilmastikutingimustes toimimiseks kõik hüved – toode on ühtlasi nii hingav, veekindel, vetthülgiv kui ka tuulekindel.
Vee hülgivuse (durable water repellent) tagamiseks töödeldakse kangast väljastpoolt. Veekindluse ja hingavuse annab aga kangale lamineeritud poorne membraan. Poorsus saavutatakse erinevate tehnoloogiate abil, mehaanilise venitamise või keemilise töötlemise tulemusel, kuid näiteks The North Face tuli hiljuti välja ainulaadse Futurelight membraaniga mille puhul on kasutusel nanoprint tehnoloogia. Piltlikult öeldes membraan prinditakse kanga siseküljele. Membraani lisamisel on kangas varustatud veekindla tõkkega, milles on imepisikesed augukesed, kust õhk pääseb välja, aga väljastpoolt niiskus sisse ei jõua.
Alati vihma eest kaitstud
Mida rohkem sa vihma ja niiskuse käes viibid, seda veekindlamat riietust vajad. Kanga veekindlust mõõdetakse millimeetrites. Näiteks leiad paljudelt toodetelt märked 2 000 mm – 30 000 mm, mis kirjeldavadki vastava toote veekindluse taset.
Kuid mida täpsemalt tähendab see, kui jope on 5 000 mm veekindel? Veekindlust testitakse järgmiselt: kangale pannakse pikk toru ning sinna sisse hakatakse valama vett. Märge 5 000 mm tähendab, et torru saab valada 5 m jagu vett, enne kui selle all olev riie hakkab 24 tunni jooksul vett läbi laskma. Seega, teoorias tähendaks see otsekui, et selle jopega saad 5 000 mm vihma all seista, enne kui see vett läbi hakkab laskma. Praktikas peab siiski arvestama esiteks lisasurvega, mida mingi asi jopele avaldab (nt selja- või käekott) ning teiseks jope pikaajalisel kandmisel/pesemisel tekkinud veekindluse vähenemisega, mis reaalselt võib vihmakindlust mõjutada. Samas 5 000 mm on linnas igapäevaseks kasutuseks kindlasti piisav, kui just ei viibita pidevalt tundide kaupa vihma käes.
Veekindluse näitajate tähendused:
0 mitte üldse veekindel;
1-1K vihma hülgiv, kuid mitte vihmakindel;
1K-5K vihmakindel, kuid mitte surve all;
5K-20K – üldiselt veekindel, välja arvatud juhul, kui avaldatakse märgatavalt survet;
20K-40K – garanteeritud veekindlus ka pikaajalisel survel ja pinnapealsel sukeldumisel;
40K + – mittepoorsed materjalid, mis lagunevad enne struktruurselt kui vett läbi lasevad.
Naturaalne või sünteetiline?
Riietele annavad soojust tavalisest paksemad madala-tihedusega lisakihid, mis on valmistatud kas naturaalsetest materjalidest (suled, vill) või sünteetilistest analoogidest. Kõrgelt hinnatud on Thermoball tehnoloogia, kus kasutatakse soojustusmaterjalina Primalofti®, mis püüab keha tekitatud sooja õhku õhutaskutesse ja see hoiabki kandjat soojas. Samuti osaleb Primaloft® niiskuse reguleerimises: higi imbub aluskihist järgmisesse kihti ja aurustub kiiremini.
Suur pluss on see, et sellisest materjalist esemed annavad sooja ka siis, kui peaksid märjaks saama, sest Primaloft® on kerge ja kuivab kiiresti, seevastu suled muutuvad märjaks saadeks raskeks, kleepuvad kokku ja kaotavad võime siduda keha poolt soojendatud õhku, ka nende kuivatamine on aeganõudev. Seega, kui veel mõni aeg tagasi tähendas väga soe jope ka paksu ja rasket kehakatet, siis moodsad tehnoloogiad liiguvad järjest rohkem selle poole, et soe jope võib olla ühtlasi ka kerge ja õhuke.
Soojus tagab mugavuse
Kui rääkida toodete soojusest või soojapidavusest, siis on oluline teada, et soojuse säilimise eelduseks on kuiv ja ventileeritud keha – märjana ei saa keegi pikalt soojas püsida. Seega on väga oluline, et riietel oleks sobiliku ilmastikukaitsega väliskiht, mis tagaks veekindluse ja kaitse vihma/lörtsi/lume eest. Kui seda kaitset pole, saame märjaks ning külmatunne pole kaugel. Samas peavad riided olema hingavad, et vältida liigset higistamist, sest ka higistades muutub keha niiskeks ega suuda sooja säilitada. Kuna sportides muutub nahk aga paratamatult higiseks, siis tuleks trenni minnes valida kindlasti ka õige spordipesu, mis keha kuivana hoiab.
Soojus pakub meile mugavustunnet, aga veelgi olulisem on see, et see hoiab tervist. Parim ja õigeim soojus saavutatakse kihilise riietumise kombineerimisel mõningase liikumisega, kuna külma ja tuule käes liikumatult paigal seistes on ka kõige tõhusamate insulaatorkihtidega varustatud rõivastes keeruline püsivalt sooja säilitada. Samas, kui on vaja pikalt paigal olla, on äärmiselt oluline kanda parimate tehnoloogiatega õigeid tooteid ja kihte.
Õiget toodet aitavad ära tunda märgistused etiketil, eri brändide puhul on need erinevad. Soojapidavuse puhul kasutab näiteks Nike märgistusi Therma-Fit ja Hyperwarm, adidas climawarm ja climaheat, Salomon AdvancedSkin Warm, Helly Hansen LifaLoft, Lifa Merino, PrimaLoft ja Polartec, The North Face Polartec, Thermoball ja Primaloft.
Ilmastikukaitset ja hingavust märgivad Nike puhul Storm-Fit, Nike Shield; adidasel climaproof ja climastorm; Helly Hansenil HellyTech ja Helox; The North Face’il FutureLight ja DryVent; Salomonil GoreTex, AdvancedSkin Shiled ja Pertex Shield.
Igaühele midagi
Kui liigud palju väljas, aga sulle ei meeldi vihmavarju kaasas kanda või vajad universaalset jopet, mis oleks nii mugavalt hingav kui ka vee- ja tuulekindel või eelistad suusapükse, mida kanda mäel ka kõige tuulisema ilmaga, siis võid kindel olla, et leiad Sportlandi tootevalikust just enda tingimustele vastava toote. Kui ise valikut teha ei oska, küsi julgelt nõu klienditeenindajalt.
Tekst: Sportland Magazine
Fotod: Getter Kuusmaa