Kütioru keskus Haanja looduspargis on sihtkoht, mis pakub meeldejäävaid hetki igal aastaajal. Talvel on seal avatud mäesuusakeskus, kus saavad lund nautida nii algajad kui ka kogenud mäespordi harrastajad. Keskusest räägib lähemalt tegevjuht Siim Padar.
Kus Kütioru keskus täpsemalt asub?
Kütioru keskus on Kagu-Eestis, Haanja looduspargis asuv mäesuusakeskus. Võru linnast 15 minuti ja Tartu linnast tunniajase autosõidu kaugusele jääv suusakeskus laiub Eesti võimsaimas ja suurimas ürgorus – Kütiorus.
Miks tasub suusa- või lumelauahuvilisel just Kütioru keskusesse tulla?
Kuigi meie keskus on tegutsenud juba enam kui kolmkümmend aastat, on paljude mäespordihuviliste jaoks tegemist siiski veel „avastamata pärliga“.
Maaliliste vaadetega suusakeskuses on viimase viie aasta jooksul tänu uutele omanikele, Võrumaa aktiivsetele ettevõtjatele, ka omajagu muutunud ning võitnud paljude külastajate südamed. Uued suusaliftid, lumetootmissüsteem ja nõlvade kvaliteetne valgustus on vaid mõned hiljutistest suurematest investeeringutest.
Nädalavahetuseti ja koolivaheaegadel hoiab meeleolu üleval DJ ning suusahooaja vältel korraldatakse keskuses erinevaid sündmusi – näiteks eelmisel hooajal toimusid lasershow ja tuleshow, mäel esines live-bänd ja korraldati ka erinevaid ägedaid lumelaudurite võistlusi.
Millised mäesuusarajad keskuses on ning kellele need sobivad?
Keskuses on kokku seitse laskumisrada kogupikkusega 2,56 km ning neli tõstukit. Sobiva raja leiab endale nii alustaja kui ka kogenud mäespordi huviline. Laste ja algajate jaoks on olemas ka lint-tõstuk, et kergema vaevaga tagasi mäetippu saada.
Kas varustus peab endal olema või on võimalik seda ka kohapeal rentida?
Kohapeal on olemas suusakuur, kust on võimalik rentida mäesuuski, trikisuuski ja lumelaudasid koos kõige juurde kuuluvaga (kiivrid, prillid jm). Sobivad suurused on olemas ka päris pisikestele suusa- ja lumelauahuvilistele.
Varustuse saab rentida keskuse peamajast, kus saab osta ka mäepileti. Kellel aga enda varustus olemas, see võib aega kokku hoida ning osta mäepileti veebist, siis saab otse parklast juba rajale suunduda. Kes teab, et saab tihedamalt mäe peal käia, see võib osta ka hooajapileti.
Kas algajatel on võimalus instruktoriga koos suusamäel esmased sõiduoskused selgeks saada?
Muidugi on keskuses suusakool kogenud instruktoritega, kes on valmis aitama nii algajatel esimesi kurve võtta kui ka edasijõudnutel keerukamaid tehnilisi võtteid sooritada.
Igal suusahooajal saavad Kütioru keskuses mäesuusatamise algteadmised enam kui 2000 koolinoort, kellest paljud külastavad keskust kogu klassiga programmi „Lapsed liikuma“ raames.
Viimasel ajal on populaarsust kogunud ka suuremate gruppide, näiteks ettevõtete või sõpruskondade mäepäevad, mis algavad grupikoolitusega ning lõppevad mõnusa õhtusöögi ja saunaga. Instruktorit saab mugavalt broneerida kodulehel online broneerimissüsteemi kaudu.
Kui kaugemalt Lõuna-Eestisse tulla, siis oleks tore ööbima jääda, et saaks mitu päeva mäel käia ning ka ümbruses ringi vaadata. Milliseid majutusvõimalusi keskuses pakutakse?
Keskusesse mahub kokku ööbima kolmkümmend külastajat. Võimalik on peatuda näiteks ÖÖD klaasmajas või kõigi mugavustega saunamajades, kus pärast leili nautimist saab end ka jääaugus karastada. Keskuse peamajas on võimalik ööbida kahekohalises toas või võtta suuremale seltskonnale kolme magamistoaga apartment, kust avaneb vapustav panoraamvaade suusamäele.
Kas keskuses saab ka keha kinnitada?
Kui kõht läheb tühjaks, siis saab Kütioru keskuse kohvikus turgutada end sooja söögi ja joogiga.
Kas teie juurde on põhjust tulla lisaks talvele ka teistel aastaaegadel?
Nii suusahooajal kui ka hooajavälisel ajal on keskus heaks sihtkohaks matka- ja loodushuvilistele. Kütioru keskusest saavad alguse kaks RMK matkarada – lühem 2,8 km ja pikem 9,6 km. Matkama saab minna nii omapäi kui ka koos Kütioru giidiga. Suvisel ajal saavad külastajad järvel lõbutseda SUP laua või vesijalgrattaga, grillida, saunatada ja nautida ürgset Kütioru loodust.
Teadagi ei pruugi talvel alati lund olla. Kas Kütiorus on võimalik mäerõõme nautida ka siis, kui looduslikku lund napib?
Radade hooldus ning piisava lumekvaliteedi tagamine on suusakeskuse üks prioriteete. Kuna kunstlumi on looduslikust lumest palju vastupidavam, siis on piisavalt paksu lumekihi tootmine iga-aastaselt keskusele oluline ülesanne – nii kestab lumevaip vaatamata mõnele sulaperioodile kuni kevadeni välja. Radasid hooldatakse igapäevaselt, et tagada meeldiv ja ohutu sõidukogemus kõikidele külastajatele.
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Imre Viilukas