Laulja, laulukirjutaja ja sisulooja Emili Jürgensi (24) lood valmivad FAAR Music stuudios ning ta ise peab end rohkem laulukirjutaks kui lauljaks. Erinevalt paljudest temavanustest soovis ta intervjuuks kokku saada ja silmast silma rääkida ning peab tõdema, et juttu jätkus kauemaks.
Sündinud ja kasvanud Rakveres, osales Emili juba väikese tüdrukuna nii Rakvere Muusikakooli lauluvõistlustel kui ka teada-tuntud „Laulukarussellis“. Tema muusikukarjäär algas 13-aastaselt Emili & Alexi duetis. Lisaks on ta laulmist õppinud WAF koolis Kadri Koppeli ja Bert Pringi käe all. Tal on kolm vanemat ja üks noorem õde. Õed tegelevad põhitöö kõrvalt samuti muusikaga ning ükski suguvõsa kokkutulek ei lõppe ilma ühise lauluta, kusjuures nende ema võtab samal ajal ka akordioni välja.
Peab ennast laulukirjutajaks
„Ma ise näen ennast kõige rohkem laulukirjutajana. Teen koostööd mitmete artistidega meilt ja mujalt. Intervjuudes alati küsitakse, kuidas üks laulukirjutaja päev välja näeb. Sellele polegi nii lihtne vastata. See on ajas ka muutunud, aga täna võin öelda, et lähen hommikul stuudiosse, vaatan milliste projektidega on vaja tegeleda. Kui võrrelda enda loomingut näiteks kunstnikega, siis inspiratsiooni ma kuskilt ootama ei jää, katsun oma ideed ja visiooni ellu viia,” kirjeldab Emili oma tööpäeva.
Nimetatud stuudio on FAAR Music, mille looja on Fred Krieger ning mis asub Tallinna südalinnas.
Üpriski tihti valmivad lood ka tellimuse peale. „Kui keegi midagi spetsiaalselt tellib, siis sellised lood sünnivad koostöös produtsendiga. On tulnud ka ette, et keegi soovib pulmadeks seda üht ja ainsat meie lugu, siis olen palunud alustuseks kirjutada lühidalt midagi nende suhtest, kust kõik alguse sai jne. Sellised projektikesed meeldivad mulle väga. Lisaks muusika kirjutamisele olen viimastel aastatel tegelenud palju ka sisuloomega ning mõlemad tegevused toetavad ja täiendavad teineteist,” ütleb Emili.
Muusikukarjääri kõrval õpib ta Tartu Ülikoolis turundust, mis täiendab tema karjääri ning kindlustab ehk vajadusel ka tulevikku.

Eeskujudeks Maarja-Liis, Beyonce ja Lady Gaga
Emili on muusikaga seotud olnud kogu elu. „Minu pere on hästi musikaalne ja minu ema on meelelahutaja. Eks tema oligi minu esimene eeskuju. See on olnud asjade loomulik käik, et minagi olen end muusikaga sidunud. Põhikoolist alates olen esinemas käinud, hiljem jäänud silma õigetele inimestele ja nii on see kuidagi läinud ning praegu naudin kõike muusikaga seonduvat,“ räägib ta.
Eesti lauljatest meeldis neiule lapsepõlves kõige rohkem, ja meeldib siiani, Maarja-Liis Ilus. Mõnes mõttes sarnaneb Emili lugu tuhkatriinu loole, sest täna töötab ta just Maarja-Liisi abikaasa Fred Kriegerile kuuluvas stuudios ja puutub oma kunagise iidoliga ka lähemalt kokku. Aga unistused ongi loodud täituma. „Mul on tõesti vedanud, et minu muusikukarjäär on võtnud sellised pöörded, et saan töötada koos oma ala parimatega.“
Välismaistest artistidest on tema lemmikuteks Beyonce ja Lady Gaga.
Saabuval suvel külastavad Eestit mitmed suured staarid välismaalt ning Emiligi plaanib neidki kuulama minna. „Loomulikult lähen nii mõnelegi kontserdile – näiteks Justin Timberlake, David Guetta ja Martin Garrix.”
Teekond on alles alguses
Oma tulevikku näeb Emili jätkuvalt laulukirjutajana ning kui ta praegu tegutseb rohkem Eestis, siis tulevikus soovib kindlasti ka piiri taga läbi lüüa.

„Käin tihti näiteks Berliinis, kus on suur tantsumuusika skeene ja toimuvad üritused ning ka Kopenhaagenis leiavad sarnased sündmused aset. Mitmed muusika kirjutamise reisid on lähitulevikus plaanis, et areneda ja saada kunagi ligi ka suurematele artistidele. Hetkel olen alles oma teekonna alguses. Läbi Euroopa kontaktide kirjutan küll muusikat näiteks Lõuna-Korea artistidele, aga Euroopa suurim turg on Saksamaal ja Hollandis, kust tuleb palju head tantsu-, tehno- ja house-muusikat. Hoian silmad-kõrvad lahti,” lausub ta.
Ei saa üle ega ümber Eesti tänavusest euroloost, mis kas meeldib väga või ei meeldi üldse, kuid kindlasti ei jäta kedagi külmaks. „Mulle meeldib see Tommy Cashi lugu väga. Arvan, et ikka väga keeruline on nii tabavat lugu luua. Nii kirjutamise, esitamise kui ka produktsiooni poolest. Ta leidis laheda Itaalia kontseptsiooni ja see võib tekitada palju äratundmisrõõmu kogu Euroopas. Ma usun, et tal läheb hästi, kuigi Eurovisioonil ei oska enam midagi ette ennustada. Tulevikus tahaks isegi seal osalemist proovida, kui õige loo leiaks,“ arvab neiu.
Kevad südames
Lisaks muusikale mõjutab Emili igapäevaelu ja loomeprotsessi ka aastaaegade vaheldumine. Päikeselised ja soojad kevadilmad teevad näiteks tuju alati heaks. „Nüüd läksid ilmad jälle külmaks, aga muidu meeldib mulle kevad aastaajana väga. Loodus tärkab, päike hakkab paistma, päevad lähevad jälle pikemaks. Talviti käin ikka mujal päikest otsimas, aga kevad on tõesti ootuste ja kookonist väljatulemise aeg, mis väljendub ka kunstis,“ räägib ta.
Just kevadeti meeldib talle ka kõndimas käia – kümme tuhat sammu päevas on tema jaoks oluline, sest jõusaalis käija ja jooksja pole ta enda sõnul eriti kunagi olnud. „Tallinnas ja selle ümbruses on mul tekkinud omad lemmikkohad, kus jalutamas käia. Näiteks Haabersti raba. Kevadeti meeldib mulle käia Kadriorus Jaapani aias oravaid söötmas. Ma isegi tean, millises puuõõnes nad elavad ja nad lausa ootavad mind, kui ma pähklitega jälle tulen,“ naerab tüdruk.

Vahelduva eduga on Emili proovinud tegeleda ka jooga ja pilatesega, kuid tema lemmik liikumisviis on tantsimine, millega ta on samuti tegelenud lapsest saadik. „Kunagi tegelesin isegi võistlustantsuga ja käisin ka võistlustel, aga see oli kallis ja intensiivne ning mingil hetkel jäi pooleli. Siiski tantsida mulle meeldib, see hoiab ka vaimse tervise korras. On tore, et läbi muusika saab ennast välja elada ja vormis hoida.“
Ketsid sobivad alati
Emili pöörab tähelepanu ka sellele, mida ta liikuma või niisama välja minnes jalga paneb. „Kõrgeid kontsi kannan väga harva. Tänapäeval on õnneks sobilik kanda iga riietusega ketse, mis ongi väga stiilsed ja mugavad ning mille hulgast leiavad kõik endale omad lemmikud. Täiesti tavaline on ju ketsid jalga tõmmata piduliku seeliku või kleidiga. See teeb rõõmu, et mugavus on hinnas. Igapäevaselt valingi ketse mugavuse järgi ehk võtan need, milliseid saab kõige kiiremini jalga panna ja ära võtta. Valged ketsid meeldivad mulle väga ja hooajati ka tumerohelised. Mu lemmikbränd on aegade algusest olnud Nike,“ ütleb ta.
Emili on proovinud ka teisi brände, aga Nike on ikka kõige paremini sobinud. „Lapsena oli mul pigem nii, et pidin kandma kolme vanema õe riideid ja jalanõusid ning brändiasju väga ei saanud, kuna peres oli ikkagi viis õde. Aga kui hakkasin ise raha teenima, siis Nike ketsid olid ühed esimesed, mida endale oma raha eest ostsin. Nike riided meeldivad mulle ka, need ei lähe pestes üldse topiliseks ja eriti ägedad on nende dresskostüümid. Neid on mul kodus palju, hea stuudios kanda ning ei pea üle mõtlema.“
Emili tegemistel saab silma peal hoida Instagramis @thisisemilyj
Tekst: Kärt Radik
Fotod: Liina Notta