Sisulooja ja tervisesportlane Liisa Pärnpuu peab trenni väga oluliseks, sest see hoiab vormis nii keha kui ka vaimu. Selleks, et sportimine kiire töötempo ja lapse kasvatamise kõrvalt sujuvamalt kulgeks, on ta appi võtnud Polar Ignite 2 spordikella. Hea abimees hoiab silma peal nii treeningutel, igapäevastel sammudel kui ka unekvaliteedil.
Liisa, milliste treeningutega sa talvehooajal tegeled?
Talvehooaeg ei erine minu jaoks väga palju ühestki teisest hooajast, sest põhilise spordialana harrastan jooksmist. Kui aga talvespetsiifiliseks minna, siis lumisel ajal on kõige lemmikum kindlasti mäesuusatamine. Harrastame seda perega Eesti oludes nii palju kui võimalust on.
Miks oled põhitrenniks valinud just jooksmise?
Jooksen läbi aasta enamasti välitingimustes, sest see annab vabaduse tegeleda treeningutega täpselt siis, kui selleks õige hetk tekib, ükskõik kus ma ka ei viibiks. Jooksutreeningu suur võlu ongi see, et seda saab harrastada igal pool, nii ei muutu see kunagi rutiinseks ja pakub erinevaid väljakutseid. On ju nii palju erinevaid keskkondi, vaateid ja ilmastikuolusid. Meie pikad talved ja kohati karged miinuskraadid teevad treeningu samuti pigem põnevaks.
Kui palju sa nädalas treeningutele aega kulutad?
Minu ustav Polar Flow äpp ütleb, et keskmiselt veedan nädala jooksul trenni tehes ligikaudu kolm tundi. Arvestades, et keskmine jooksutrenn on 45 minutit pikk, siis kõlab see täitsa loogiliselt.
Oled viimastel kuudel katsetanud Polar Ignite 2 spordikella. Kuidas see sulle abiks on?
Põhiliste funktsioonidena kasutan treeningute track’imist, sammude lugemist ja une jälgimist. Hästi põnev on asjaolu, et kui kell on käel, tulevad ka kontoriinimesel sammud palju kiiremini täis kui näiteks telefoniga samme lugedes, sest kellalt saab neid palju lihtsamalt ja kiiremalt jälgida. Endale kasvõi päevase sammude kogumisega väike toetav õlapatsutus teha on täitsa kosutav.
Millised omadused seda kella iseloomustavad?
Polar Ignite 2 on väga kasutajasõbralik. Olen märganud üsna mitut väga head omadust, mida varasemate kellade puhul ei ole täheldanud.
Talvehooajal on välitreeningutel ideaalne, et kell funktsioneerib ka kinnastega ekraanile vajutades. Tihtipeale ei ole ju mahti külmas kindaid ära võtta.
Lisaks on tal väga hea vastupidavusega aku. Kasutan kella üsna intensiivselt iga päev ning aku peab kenasti vastu ligikaudu neli päeva. See annab võimaluse päris pikalt kella käe peal hoida ja seeläbi nädala unegraafikut jälgida. Minu jaoks on see oluline, sest olen hästi kehva unega. Väikelapse kõrvalt töid ja treeninguid balansseerides võivad päevad kulgeda üsna kiirelt ja tihtipeale ka stressirohkelt. Öine une ja stressimaandamise mõõdik aitab eelmise päeva tegemisi analüüsida ja vajadusel une-eelseid rutiine muuta, et oleks võimalik maksimaalselt välja puhata.
Mulle meeldib ka see, et Polar Ignite 2 on tagasihoidliku ja igapäevase välimusega. Kui on aga vaja pisut pidulikkust lisada, saab kellarihma sädeleva vastu vahetada.
Milliseid kella funktsioone seni kõige rohkem kasutanud oled?
Kõige enam jälgingi päeva jooksul enda samme, kasutan kella pea igapäevaselt erinevate treeningute tulemuste mõõtmiseks ja samuti hoian silma peal unegraafikul.
Kuidas spordikell trenni tegemisel kõige rohkem abiks on?
Kellal on väga mitu funktsiooni, mis treeninguid toetavad. Alustades sellest, et saan sellelt kiirelt näha ilmaolusid, et valida sobiv välitreeningu riietus. Kell ühildub kiirelt Spotifyga, misläbi saab kõiki kuulatavaid lugusid ja podcaste otse kellalt kontrollida. Lisaks on olemas funktsioonid, mis hoiavad silma peal pulsil ja mõõdavad kalorite kulu. Mina küll oma päevaseid kaloreid väga täpselt ei loe, aga kes tahavad toituda toitumiskava järgi ja kellele on oluline kaloraaž, saavad Polar Flow äpist väga kenasti ära näha kogu päevase kalorikulu.
Kellel soovitaksid Polar Ignite 2 kella kasutada?
Kuna Polar Ignite 2 ei ole pelgalt spordikell, siis sobib ta tegelikult kõikidele. Kui kandja jaoks on oluline kella välimus, saab seda kerge vaevaga rihmasid vahetades muuta. Äpist on võimalik valida nii suure variatsiooni treeningute vahel, et igaüks leiab kindlasti oma. Kui treeningute jälgimine kandjat aga ei kõneta, on enesetunde analüüsimine ja üleüldisel füüsilisel liikumisel silm peal hoidmine samuti kella abil oluliselt lihtsam.
Trennil ja spordil on väga tähtis roll, et enesetunne ja tervis oleks parem. Millist rolli sport ja treening sinu elus üleüldiselt mängivad?
Liikumine mängib minu elus suurt rolli, sest on otseselt seotud vaimse tervise tasakaalus hoidmisega. Nagu väga paljudel töötavatel emadel, on ka minu päevad pikad ja intensiivsed, aga treening on aeg iseendale. See on hetk, mille võtan enda füüsilise ja vaimse tervise heaoluks tihtipeale millegi muu arvelt, kuid ilma selleta ei saa. Omaette olemine, muusika, podcastide kuulamine ja peale-trenni-tunne on kirjeldamatu väärtusega ja annavad alati uut energiat, et igapäeva elus rahulikum olla ja fookus paigas hoida.
Samuti pean liikumist tähtsaks väikelaste puhul, seega püüame elukaaslasega mõlemad aeg-ajalt nelja-aastast poega treeningutesse kaasata. Elukaaslane veedab temaga koos tihtipeale aega discgolfi radadel ja mina võtan poega rattasõitudele. Suur osa treeningutest möödub meil küll eraldi, aga lapse kaasamine on alati hästi vahva ja arendav.
Tekst: Merilin Piirsalu
Avafoto: Kairi Killing