Eesti Koolispordi Liidu ja Eesti Korvpalliliidu Sportland 3×3 korvpallisarja 10. hooaja finaalvõistlus tõi Tallinnasse Snelli väljakutele kokku 238 noort korvpallimängijat 61-st võistkonnast. Kogu sarjas osales hooaja jooksul üle 1400 palluri, mis teeb Sportland 3×3 koolispordi sarjast Eesti ühe suurima spordivõistluse.
Rääkisime Eesti Korvpalliliidu 3×3 valdkonna juhi Reigo Kimmeliga juubelihooajast, aga ka ala perspektiivist Eestis.
Reigo, seleta palun lihtsurelikule, mis alaga tegu on?
3×3 puhul on tegu olümpiaalaga, mis oli esmakordselt kavas eelmisel suvel toimunud Tokyo olümpiamängudel. Nagu hästi mäletame, võitsid turniiri meie lõunanaabrid Lätist.
Mõlemas võistkonnas on korraga väljakul kolm mängijat ning mängitakse ühe korvi all. Mäng on väga intensiivne ja kiire ning kestab 10 minutit. Erinevalt tavalisest korvpallist pole eriti aega puhata, kõik tiimi liikmed saavad palli katsuda. Tänapäeva 3×3 mängijad peavad olema universaalsed, oskama kaugelt peale visata, korvi alla rünnata ja korvi all mängida. Võtmesõna on mitmekülgsus.
Rahvusvaheline Korvpalliliit (FIBA) on 3×3 formaadis korraldanud maailmameistrivõistlusi alates 2011. aastast ning noorte olümpiamängudel on see mäng kavas alates 2010. aastast.
Mis vahe on tänavakorvpallil ja 3×3 formaadil?
3×3 korvpallis on üle maailma ühtsed reeglid ning täna mängitakse seda spetsiaalkatte peal.
Selle formaadi puhul on FIBA-l välja töötatud spetsiaalne IT lahendus, näiteks sama Sportlandi koolispordi sarja võistlustel näevad mängijad telefonist mängude seisu, järgmist vastast jne.
Tänavakorvpalli (inglise k street basketball) võib mängida ka asfaldil ning erinevates formaatides nagu 1×1, 2×2, 3×3 või 5×5 üle platsi jne. Võistluse korraldaja otsustab reeglite üle.
Kus asub Eesti 3×3 korvpallimaailmas?
Eesti meistrivõistlusi on 3×3 korvpallis korraldatud alates 2006. aastast ning alates 2011. aastast on Eesti osalenud pea kõikidel FIBA 3×3 maailmameistrivõistlustel nii noorte kui ka täiskasvanute võistlusklassides.
Eesti mehed olid eelmisel aastal Euroopa 12 parima hulgas, sellel aastal suutsid seda meie naised. U-18 poisid tulid eelmisel aastal maailmameistrivõistlustel USA järel hõbedale. Kõik nad on mänginud kunagi koolispordi 3×3 sarjas. Vaatasin just statistikat, et keegi neist ei võitnud koolispordi sarja ehk et kõigil lastel on tahtmise korral potentsiaali jõuda sel alal väga kõrgele.
Kasvõi olümpiavõitjaks. Viimane eestlasest olümpiavõitja korvpallis on Tiit Sokk aastast 1988 ning sedagi NSVL koondises. 3×3 on meie võimalus ja ega me lätlastest kehvemad pole!
Väärib ka mainimist, et Sportland 3×3 sari on paljudele lastele üldse esimene kokkupuude korvpalliga.
Kuidas iseloomustad viimast, Sportland koolispordi juubelihooaega?
Esimest korda kümne aasta jooksul toimus turniir välitingimustes, varasemalt on see peetud Pärnu ja Kalevi spordihallis. Pallimängude alal on tegu ühe Eesti suurima spordivõistlusega osalejate arvu poolest. Sellel aastal osales ligi 1400 last, kuid varasemalt, enne koroonat, lõi kaasa 2000 ringis Eestimaa erinevatest maakondadest. Maakondade parimad pääsevad omakorda finaalturniirile, mis hiljuti Tallinnas toimuski.
Kokku osales 61 võistkonda neljas kategoorias. Võisteldi 1.-5. klassideni ning 6.-7. klassideni nii poiste kui tüdrukute arvestuses, Saaremaalt Ida-Virumaani ning Tallinnast Võruni. Pea kaheksa tundi kestnud 3×3 sarja finaalturniiril selgusid parimad kokku neljas võistlusklassis.
Eelkõige on tegemist korvpalli kandepinna projektiga, mida Sportland on kõik need kümme aastat toetanud. Tegemist on sarjaga, mis lapsi innustab ning mida korvpallihuvilised lapsed on alati oodanud. Finaalvõistlusest toimus otseülekanne, mis on järelvaadatav ning annab ühtlasi võimaluse oma mänge tagantjärele analüüsida. Paljud jätkavad suvel mängimist või elavad meie erinevatele 3×3 koondistele kaasa.
Kuuldavasti olid ka auhinnad vägevad.
Turniiri võitjad said Sportlandi kinkekaardid 250 euro väärtuses, auhindu, medaleid ja karikaid said ka teised ja kolmandad kohad. Auhinnad noortele korvpalluritele andsid üle eelmisel ööl Rumeeniast 3×3 korvpalli EM TOP12 hulka päasenud ja tagasi koju jõudnud Eesti naiste 3×3 rahvuskoondise mängijad Kadri-Ann Lass, Marie Anette Sepp ja Johanna Eliise Teder.
Eesti 3×3 korvpall alustas sel suvel koostööd septembris esilinastuva “Kalev 91” filmi tootja Allfilmiga, kes andos kõikidele esikolmikutele esilinastuse pääsmed ning võitjatele jagati ka legendaarsed KALEV-i pusad.
2022. hooaja tulemused
1.-5. klasside poisid
Kõige populaarsemas, 25 võistkonnaga 1.-5. klasside poiste sarjas võttis võidu Rakvere Reaalgümnaasium, kes peaväljakul peetud viimases finaalis alistas 6:3 Viljandi Jakobsoni Kooli. Pronksmedalid Rapla Vesiroosi Koolile.
6.-7. klassi poisid
18 võistkonnaga poiste sarjas suutis Paikuse Kool tabavate visete ja läbimurretega finaali 9:7 jagu saada Saku Gümnaasiumist. Vanuseklassi kolmas koht Tartu Kivilinna Koolile.
1.-5. klassi tüdrukud
Noorimate tüdrukute võistlusklassis võitis Linnamäe Vene Lütseum alles lisaajal 7:6 Palamuse Gümnaasiumi. Kolmanda koha auhinnad said Vesiroosi Kooli tüdrukud.
6.-7. klassi tüdukud
Finaalpäeva esimesse esikohamängu jõudnud tüdrukutel toimus põnev matš Tallinna Linnamäe Vene Lütseumi ja Abja Gümnaasiumi vahel, kus 6:5 seisuga said võidu esimesed. Kolmas koht Sillamäe Kannuka Koolile.
Finaalturniiri ülevaade ja tulemused
Sportland 3×3 Koolispordi X hooaja tulemused ja lõplikud paremusjärjestused leiab siit: play.fiba3x3.com
Tekst: Kärt Radik
Fotod: basket3x3.ee