Odaviskaja Magnus Kirt (27) usub, et sportlasel peab olema päevas 24 tundi üks eesmärk: olla omal alal veelgi parem.
Odavise pole sport, millega Magnus oleks igapäevaselt juba väikese poisina tegelenud. Veendumus, et see on tema jaoks õige, tuli alles gümnaasiumi lõpus, kui oda hakkas kaugele lendama. Spordil aga on Tõrvast pärit Magnuse elus oluline roll alates lapsepõlvest. Suuresti tänu treeneriametit pidanud isale Peeter Kirdile, kelle trennides poeg kaasas käis. Magnusele meeldis vaadata, kuidas sportlased isa juhendamisel võistlusteks valmistusid ja ise samuti kaasa lüüa.
Magnuse sõnul võib odavise tunduda küll alana, mis seisneb ainult ühe eseme viskamises, kuid on palju enamat. “Tegelikult on see hästi tehniline ja mitmekülgne. Tehnika ja kõik kokku panna ning näha seda odalendu – see on minu jaoks kõige nauditavam tunne,” räägib Magnus.
Kõige kiirem aeg
Eelmisel aastal tundis sportlane, et suudab end väga hästi realiseerida just välismaal, kus on kodumaa võistlustest erinev rütm ja suur melu. “Kui sellega ära harjud, siis kogu see melu ja tihe konkurents on minu jaoks väljakutsuvam ning tekitab emotsionaalselt väga hea tunde,” tõdeb ta.
Kui parasjagu välislaagrit pole, treenib Magnus igapäevaselt kaks korda päevas Audentese spordikeskuses. Sügis on sportlase jaoks rahulikum aeg, talv ja kevad aga kõige intensiivsemad. Kõige tihedamal perioodil käibki suur töö selle nimel, et suveks parimasse vormi saada.
Magnust motiveerib igapäevaselt pingutama ja treenima kirg spordiala vastu ja väga suur tahe oda visata. Sportlane arvab, et seepärast polegi tal ka väga keerulistel perioodidel tekkinud tunnet, et tahaks alla anda või spordialaga lõpparve teha.
Vaimselt on väga keerulised perioodid sportlase jaoks vigastused. Möödunud aastal olid Magnusel probleemid seljaga ja see oli treeningutel takistuseks. Sellised olukorrad teevad sportlase väga kurvaks, sest visata ei saa, kuigi tahe on nii suur.
Vaim väsinud, mitte keha
Puhkust on odaviskajal aasta jooksul sügisel paar nädalat. Viimastel aastatel on Magnus selle aja veetnud kodumaal, kus tänu ilusale ilmale on olnud hea akusid laadida. “Reisid Eestis ringi ja lihtsalt naudid ning mitte mingeid pingeid endale päevakava osas peale ei pane. Võtadki kõike spontaanselt, kuidas tuleb,” kirjeldab Magnus oma puhkust.
Kuna hooaja lõpus on tavaliselt väsinud vaim, mitte keha, proovib ta ka teisi spordialasid. Suvel ja sügisel võib Magnusega näiteks kokku juhtuda mõnel discgolfi rajal. Vahepeal käis ta sügisel koguni viis päeva järjest igal pool erinevatel Eesti radadel. Discgolf Magnusele meeldib, sest on aktiivse puhkuse eest ning natukene odaviskega seotud.
Oma kodukohta Tõrvasse püüab Magnus aga jõuda üle paari-kolme nädala. Tõrva on talle väga hingelähedane koht, kus on rahulik ja pole nii kiire elu nagu Tallinnas. Kuna praegu on odaviskajal kõige pingelisem periood, juhtub ta kodukanti harvem.
Magnuse valik on adidas
Järgmised kõige olulisemad võistlused on odaviskajal suvised Euroopa meistrivõistlused. Magnus usub, et kui ta suudab olla terve hooaja stabiilne, on tulemuseks hea resultaat.
Magnusel on sportimisel abiks adidase naelikud, millega ta on oda visanud alates 2008. aastast, adidase sportlane on ta olnud aga viimased kuus aastat. Selle ajal jooksul ei ole ta kordagi tundnud, et sooviks mõnda muud brändi proovida.
Selle koormuse juures, mida odaviske naelikud taluvad, peavad adidase jalanõud Magnuse sõnul väga hästi vastu. See on põhjus, miks sportlane on brändile truuks jäänud. „adidase rõivad on samuti minule sobiva stiiliga ja heast materjalist, nii võistlus- kui ka vabaajariided.“
Rekord loomulikul teel
Magnus soovib end karjääri jooksul proovile panna ja näha, milleks ta võimeline on. Tippodaviskajaks ta end veel ei pea, küll on selle poole pürgimas. Sportlane arvab, et Eestis peab igal hooajal end kindlasti tõestama ja eksimisruumi ei ole.
Praegu hoiab Magnus Kirt isikliku rekordiga 86,65 Andrus Värniku järel Eesti odaviske kõigi aegade teist tulemust. Rekordi ületamise plaan tal väga tihti mõttes ei mõlgu. Rekordid on küll ületamiseks, aga Magnus usub, et seda eraldi eesmärgiks võtta ei tasu. Ta loodab, et see tuleb loomulikul teel. Millal täpselt, näitab aeg.
Tekst: Kertu Kula
Pildid: Jake Farra / erakogu