Eelmine hooaeg Premium liigas pakkus jalgpallisõpradele närvikõdi viimase hetkeni, sest 2021. aasta Eesti meister selgus alles viimases voorus, kui Tallinna FCI Levadia tuli seitsmeaastase vaheaja järel kümnendat korda Eesti meistriks. Igipõline rivaal ja viimaste hooaegade valitseja Tallinna FC Flora vandus hooaja kokkuvõttes alla vaid ühe punktiga.
Vähemalt sama ägedat heitlust esikohale on oodata tänavu, sest ka 3.-4. koha meeskonnad Nõmme Kalju FC ja Paide Linnameeskond soovivad tiitliheitlusesse sekkuda. Tulisest hooaja lõpust ning Premium liiga arengutest rääkisime Eesti Jalgpalliliidu, Premium liiga arendusjuhi Veiko Sooga.
Ameerika mägedel kulgenud 2021. hooaeg
Eelmine hooaeg pakkus palju põnevust ja tuliseid lahinguid, mil koroona tõttu lükati mänge just hooaja alguses pidevalt edasi. Samuti kannatasid pealtvaatajate numbrid. Hooaja teises pooles lubati fännid staadionile ning põnevust jagus kogu raha eest viimase mänguni.
„Oli ülimalt põnev ja tasavägine hooaeg, mis kulmineerus finaalmänguga tiitli peale FC Flora ja FCI Levadia vahel, närvikõdi jagus hooaja viimse sekundini. Hooaja algus oli katsumusterohke, seda eelkõige Covidi ja erinevate mängude edasilükkamise tõttu, aga koostöös klubidega saime hästi hakkama. Küll mõjutasid Covidist tulenevad reeglid väga tugevalt külastatavust, koguni 44% mängudest (64 mängu) toimusid ilma pealtvaatajateta, mis jättis oma jälje ning külastatavus staadionitel langes 17% (keskmine 273 inimest mängu kohta). Positiivse poole pealt on väga hea meel, et otseülekannete jälgitavus tõusis 23% ja sellega oleme väga rahul,“ annab Premium liiga arendusjuht statistilise ülevaate viimase liigahooaja kohta.
Jalgpalli mängitakse pealtvaatajatele ning uuel hooajal tasub kindlasti staadionile tulla oma meeskonnale kaasa elama. „Staadionil pakume inimestele head ja kvaliteetset mängukorraldust ning soovime igal aastal seda kvaliteeti parandada, et fännid tunneksid ennast mugavalt, koduselt ja oodatult. Lisaks põnevale jalgpallimängule on staadion hea kohtumispaik, kus näha vanu sõpru ning tulla perega aega veetma. Sellel suunal teeme järjepidevat tööd nii läbi mängukorralduse seminaride kui ka mängukorraldusjuhtide programmi. Mis üllatusi ja uuendusi staadionilt leiab, saab teada, kui sammud märtsi alguses tribüünile seada,“ lubab Veiko Soo pealtvaatajatele üllatusi.
Hooaja avavad tiitlikaitsja ja Tallinna Kalev
2021. aastal kaheksanda koha saavutanud Viljandi Tulevik jätkab rahaprobleemidele viidates Esiliigas ning nii säilitas oma koha Premium liigas Pärnu JK Vaprus, kes lõpetas hooaja kümnenda ehk viimase kohaga.
Lisaks Pärnu JK Vaprusele, mängivad Premium liigas veel Tartu JK Tammeka, Nõmme Kalju FC, FC Kuressaare, JK Tallinna Kalev, JK Narva Trans, Tallinna FCI Levadia, Tallinna JK Legion, Paide Linnameeskond ja Tallinna FC Flora.
Premium liiga mängude graafik ja tabeliseis on leitav Eesti Jalgpalliliidu kodulehelt.
Premium liiga avavad 1. märtsil Tallinna FCI Levadia ja Kalev. Lisaks lähevad vastamisi Pärnu JK Vaprus ja Paide Linnameeskond. Kolm kohtumist mängitakse päev hiljem, kui mõõtu võtavad JK Narva Trans–Tallinna JK Legion, Nõmme Kalju FC–FC Kuressaare ja Tartu JK Tammeka–Tallinna FC Flora. Kõik võistkonnad astuvad väljakutele ka samal nädalavahetusel, kui peetakse teise vooru kohtumisi.
Hooaja viimased kohtumised on planeeritud 12. novembrile. Kalendrit koostades on arvestatud ka olukorraga, kus Eesti klubid pääsevad eurosarjades edasi ning selleks juhuks on ette nähtud alternatiivne mängude kava.
Mänge saab vaadata ka teleriekraanidelt
Õige jalgpallifänn tuleb ikka staadionile kaasa elama. Kui see mingil põhjusel aga ei õnnestu, saab kõigile Premium liiga mängudele kaasa elada otsepildis ETV2, ETV+, soccernet.ee ja jalgpall.ee vahendusel. „Otseülekannete poolelt on üks suurem muudatus, et sellest hooajast hakkab pühapäeviti ETV2 eetris Premium liiga ülekande eel olema pooletunnine stuudio, mis keskendub sama vooru eelnevatele mängudele, lisaks analüüsib algavat kohtumist erinevate nurkade alt, kasutusele tuleb taktikalaud jne,” räägib Veiko Soo muudatustest, mis kindlasti rõõmustavad kõiki jalgpallisõpru.
FC Flora soovib tiitlit tagasi võita
FC Florast on uue hooajal eel lahkunud mitmed võtmemängijad. Põhiväravavaht Matvei Igonen, väravamasin Rauno Sappinen ning kaitse tugitala Märten Kuusk. Kuidas meeskond hooajaks valmis on, rääkisime abitreener Joel Indermittega.
Joel, kas meeskond on komplekteeritud ning kuidas hooajaks valmis olete?
Hooaja ettevalmistus on heas mõttes olnud üsna väljakutsuv. Kuna eelmine hooaeg venis nii pikaks, siis ettevalmistus jäi tavapärasest lühemaks. Veebruari lõpus toimus juba superkarika mäng. Lühikese ajaga peavad mängijad jõudma individuaalselt vormi ning meeskondlikult peame saavutama hea mängurütmi. Hooaja alguses on vorm veidi kõikuv, aga õnneks oleme saanud välismaal tugevaid kontrollmänge mängida.
Iga võtmemängija lahkumine on ühelt poolt rõõm, sest see näitab nii meeskonna kui mängija arengut ja head tööd, kui nende vastu välismaal huvi tuntaks. Väravavahtide osakonnas on meil kolm-neli võrdset meest, kel igaühel omad plussid ja miinused. Igaüks on neist talent ja võiks seista postide vahele, mis tähendab seda, et trennides tuleb neil end kogu aeg tõestada.
Sappineni suguse mängija lahkumine on ka paras peavalu, sest ta oli ikka tõeline väravamasin ja tassis meeskonda mitmetes mängudes. Meil on jälle rivis Mark Anders Lepik, kes on tervise korda saanud ja kellel on kindlasti väravad jalas, samuti ühines meiega ründaja Tristan Koskor.
Konstantin Vassiljev üllatas eelmisel aastal teise noorusega.
Kostja klass on kõigile teada. Ta tõestas kahtlejatele, et ta suudab mängida kõige kõrgemal tasemel ja peab füüsiliselt igati vastu. Võibolla hooaja alguses ei näita ta oma parimat vormi, kuid mida mäng edasi, seda kindlamaks mängujuht muutub. Eks me peame meeskonnana ka jälgima kuidas kaptenit kõige paremini kasutada ja mõnes olukorras ka säästa.
Kuidas vältida libastumisi tabeli lõpuosa tiimide vastu, mida eelmisel hooajal lubamatult tihti ette tuli?
Eelmine aasta õpetas, kuidas tihedas kalendris leida tasakaal mängudeks valmistumisel, et säilitada värskus ja mängunälg. Selle võrra oleme täna targemad. Võtmesõnaks on tõestamise nälg. Kui see on olemas, siis loodame, et libastumisi ja ärakukkumisi tuleb vähem ette.
Kuidas konkurendid uue hooaja eel silma paistavad?
Levadia löögirusikas on väga tugev, sest üle mitme aasta on nende tuumik sama, aga tiitli kaitsmine on alati raskem kui selle võitmine. Paidel on uus treener ja põnevad täiendused ning kindlasti soovivad ka nemad kõrgesse mängu sekkuda. Kalju on võrreldes eelmise hooajaga kindlasti tugevam ja soovib rohkem tiitliheitlusesse sekkuda. Liigale teeb see ainult head, kui tugevaid meeskondi on rohkem kui kaks.
On väga oluline, et meil oleks tugevad keskmikud, kes tabeli tipuosa meeskondi hammustavad, see tõstab üldist taset. Paaril viimasel hooajal oli selleks Viljandi, kes kahjuks loobus. Legion, kes juba hakkas kõrgemale poole samme seadma, on pisut ära kukkunud.
Flora eesmärgid ei ole sel aastal kindlasti väiksemad kui viimasel hooajal?
Sellel aastal soovime Eestis võita kõik karikad ja tiitlid, mis võimalik, alustades superkarikast. Euroopas tahame samuti võidelda pääsu eest alagrupiturniirile. Sellel aastal me ei saa küll alustada Meistrite Liigast, aga kindlasti oleme suutelised tulema läbi Konverentsiliiga esimestest voorudest. Peame täiskäigul edasi minema.
Tekst: Kärt Radik
Fotod: Janek Eslon / FC Flora