Tänavune talv pakub lõputult võimalusi, mida on lausa patt kasutamata jätta. Just praegu on parim aeg matkasuuskadega matkamiseks, sest lund on veel piisavalt ning vahelduvad pluss- ja miinuskraadid on valmistanud ette täiusliku maastiku.
„Kõrvemaal on praegu ideaalsed tingimused matkasuuskadega matkamiseks, sest päeval on olnud sula ja ööd külmetavad. Selle tulemusel on tekkinud lumele koorik, mis kannab matkasuuskadega liikujat väga hästi. Näiteks kogu Jussi Nõmm on peaaegu peegelsile, nagu oleks rajamasinaga igalt poolt üle sõidetud,“ kirjeldab matkajuht Sven Luks.
Matkasuuskadega on väga mõnus matkata, kui lume all on külmunud pinnas või jää ning kui lumi on kokku vajunud ja katab maad ühtlaselt. Nendega saab liikuda üle lagendike ja soode ning nautida avaraid vaateid. Eriti kaunis on siis, kui sinitaevas särab ere päike ehk kui õhus on juba kevadet, aga tegelikult saab veel talverõõme nautida. Sveni sõnul on matkasuuskadega sõitmise suur eelis see, et nendega võib minna kohtadesse, kuhu muidu ei satu. „Mulle meeldib, et saan minna sinna, kuhu tavaliselt ei jõua või pole võimalik. Lume ja jääga võib minna luhtade peale, kus suvel on põlvist saadik vesi,“ toob ta näiteks.
Uued Madshused ootavad matkajaid
Kõrvemaa on õige koht matkasuuskadega loodusesse minekuks, sest Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuses on liikumishuvilisi ootamas uhiuued Madshuse matkasuusad. Tavalisest murdmaasuusast erinevad need laiuse poolest – laiem suusk tähendab seda, et see püsib lumekoorikul paremini. „Lisaks on matkasuusal metallkant, mis võimaldab keerulisemaid kohti kergemini läbida,“ ütleb Sven. Saapad on samad nagu murdmaasuusal, Kõrvemaal on kasutuses NNN kinnitusega sidemed, seega, kellel kodus sama kinnitusega saapad võib need soovi korral kaasa võtta.
Matkasuuskadega saab hakkama igaüks, kes on vähegi murdmaasuusatamisega tutvust teinud. Suusad valitakse vastavalt sõitja pikkusele. „Suusamatk ei erine tegelikult kuigi palju tavalisest matkamisest, aga see liikumisviis on kiirem kui näiteks jalutamine või räätsadega matkamine. Sõitmine on imelihtne, sest Madshuse matkasuusad on skin-suusad. See tähendab, et põhja all on karv ning suuski pole vaja määrida. Sõidetakse enamasti klassikatehnikas, aga kes soovib saab pisut ka uisku lükata,“ selgitab matkajuht.
Suusamatk annab unustamatu elamuse
Suuskadel matkamiseks on erinevaid võimalusi. Kõige mugavam on minna korraldatud matkale, millest esimene toimub käesoleva nädala pühapäeval, 6. märtsil. Sinna on oodatud kõik loodus- ja liikumishuvilised, kel vanust vähemalt 14 aastat.
Kogunetakse Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuse laenutuses kell 10.45. Matk algab kell 11 ja kestab orienteeruvalt kaks tundi.
Matka hind on 29 eurot, mille sees on keskuse külastustasu, retkejuhiga matk, varustuse rent ning kuum tee matkale kaasa. Huvilistel palutakse eelnevalt registreeruda veebilehel.
Riietuma peaks ilmastikule vastavalt, sportlikumalt ja kihiti ning kaasa võiks võtta vahetusriided. Soovijatel on pärast matka võimalik saunatada. Avatud sauna pilet maksab täiskasvanule 5 eurot.
Üle jõu ei käi suusamatk kellelegi, kes on aktiivsema eluviisiga harjunud. „Meie matkadel ei lähe keegi kihutama. Matka pikkus on 5-6 kilomeetrit, mille ajal nauditakse ilusat talveilma ja ümberkaudset loodust, vaadatakse loomajälgi ja hingatakse kosutavat metsaõhku,“ selgitab Sven.
Võrratu kogemus on garanteeritud!
Igaüks võib ka oma seltskonna kokku panna, keskusest suusad laenutada ja omapäi loodust avastama minna. Matkajuhi sõnul võib sel viisil jõuda vägagi vahvatesse kohtadesse, näiteks paika, mida kohalikud tunnevad Kõrvemaa Alpide nime all. „Seal on isegi sellised nõlvad, kust enamus inimesi otse alla ei sõida, vaid tullakse pigem mäesuusatehinkat kasutades. Tänapäevased matkasuusad võimaldavad seda väga hästi,“ selgitab ta ning on alati valmis aitama huvilistel matka marsruuti kokku panna ja vajadusel retkejuhina kaasa minema.
Kuna igal aastal ei paku ilmaolud matkasuuskaega matkamiseks nii ideaalseid võimalusi nagu praegu, siis tuleks neid maksimaalselt ära kasutada. Võrratu kogemus ja mõõdukas füüsiline koormus on garanteeritud!
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: erakogu