Suveilmad on tänavu olnud eriti kuumad. Kohati on tulnud harjutada isegi ekstreemses palavuses. Seetõttu annab ilmade jahenemine kõigile jooksjatele positiivse efekti. Hapnikku on hingamiseks rohkem, enam ei kaota trennis niipalju vedelikku, enesetunne on erksam. Kõik see loob enne Tallinna maratoni soodsa fooni.
Hoolimata sellest, kas oled treeninud hoolsalt kogu suve või oled Tallinki kinkekaardi jahil ning pühid jooksutossudelt tolmu just praegu, tuleb meeles pidada, et imesid enam järelejäänud ajaga ei tee. Juhul, kui oled hästi treeninud, siis pead hakkama treeningukoormusi alandama. Juhul, kui oled viimasel hetkel ärganud, siis pead natuke jalgu äratama, aga ei rohkemat.
Järgnevalt toome ära Tallinna maratoni eel korduma kippuvad küsimused ehk siis KKK.
13 PÄEVA VEEL
Kaitse oma immuunsüsteemi süües piisavalt C-vitamiinirikast toitu. Sinu keha on kuni 72 tundi pärast raskemat treeningut vastuvõtlikum külmetushaigustele. Söö kiivisid, menüüs võiks olla mustsõstar. Ka Immune joogitabletid aitavad haigused eemal hoida. Sealt saab sinu keha kätte ööpäevase annuse C-vitamiini. Samuti on ühes jooogitabletis piisav kogus soola, mis aitab taastada vedelikukaotuse kiiremini võrreldes palja vee joomisega. Väldi külmetushaigusi enne olulisi starte. Kuna nädal aega enne suurt jooksupidu algab kool, siis on enne sinu spordiaasta tähtsündmust palju inimesi liikvel. Koos sellega on väga suur tõenäosus hankida kusagilt mõni nõme viirus. Parimad jooksjad ei käi nädal enne võistlust kunagi suurtes kaubandus- ja ostukeskustes ning samuti välditakse ühistransporti. Pööra kindlasti tähelepanu nendele nüanssidele, need pole üldse väheolulised.
11 PÄEVA VEEL
Ära lase kehal energiast tühjaks joosta. Kui jõuad joogipunkti, siis kuuled juba kaugelt: „Vesi, spordijook, vesi, spordijook!“ Mida eelistada? Kas oled kogenud, et spordijook on liiga magus? Pea meeles, et mida rohkem suhkrut on jooki lisatud, seda rohkem tuleks tarbida vett, et sinu organism suudaks süsivesikuid ära seedida. Kui jooksu ajal enamus verest ringleb jalgades, siis on väga oluline, et spordijook või geel poleks sõna otseses mõttes liiga tummine. Täna on jätkuvalt SiS GO energiageel ainus isotooniline geel kogu maailmas. See tähendab maakeeli, et see on piisavalt vedel ning hästi kergesti omastatav: ühe osa süsivesiku kohta sisaldab see kolm osa vett.
9 PÄEVA VEEL
Kas tasub trennis kohvitada? Kui kofeiiniga energiageele veel polnud, siis asus näiteks tippratturitel pool tundi enne finišit „kohvipunkt”. Tippsprinterid haarasid purgi cocat, et saaks pea uuesti tööle, et jalgadele käsklusi anda. Kofeiin aitab lüüa pildi selgeks distantsi lõpuosas, aitab paremini taluda kuhjuvat väsimust. Jäta meelde, et pingutuse ajal kofeiini diureetiline mõju väheneb ehk vedeliku kaotust ei pea kartma. Võta SiS kofeiinigeel rajale kaasa, kui sa tead, et jalgade jõust võib puudu tulla ja on vaja ennast boostida! Kui enne oli Sportlandi poodides klientide absoluutne lemmik Topeltespressomaitseline energiageel, mis sisaldas topeltannuse kofeiini, siis nüüd on lisandunud veelgi ägedam GO kofeiinišott. Selle, 60 ml suuruses minipakendis oleva „äratusvahendi“ kohta räägitakse juba ülivõrdes linnalegende.
7 PÄEVA VEEL
Kuidas koguda energiat võistluspäevaks? Üks võimalus on vähendada 7 päeva enne võistlust süsivesikute tarbimist. Need, kes teevad teiperi, võivad vähendada süsivesikute hulga lausa nullini, kuid tavalisele jooksjale seda ei soovita. Esmaspäevast kolmapäevani võiks süüakse rohkem valgu- ja rasvarikast toitu. Rasvade allikana eelista toitusid, kust saab nn häid rasvasid. Samal ajal treeni edasi ning tee selle aja jooksul üks pisut intensiivsem treening. Kuna keha peab tulema toime kerges energiavõlas, siis kulutatakse rohkem organismi lihasglükogeeni varusid. Proovi nendel päevadel maailmas ainsat valgugeeli WHEY20. See on väikeses pakendis, mida võid igale poole kaasa võtta. Seda „kohupiimakreemi” ei pea isegi külmikusse panema. Sealt saad 9g BCAA-d, mida on palju rohkem kui valgušeigis või nn BCAA jookides. Valk on vajalik selleks, et su lihastel oleks toitu. Paar-kolm päeva enne Tallinna maratoni suurenda uuesti süsivesikute hulka menüüs. Maratonijooksjad suurendavad süsivesikute koguse isegi 75–80%-ni üldisest kaloraažist. Sellega kaasneb süsivesikute nn ülelaadimine.
5 PÄEVA VEEL
Mida süüa maratoninädalal? Nädala alguses olgu toidusedelis süsivesikute hulk pisut tagasihoidlikum. 2-3 päeva enne maratoni võiks süüa rohkem liitsüsivesikuid (pasta, riis, täisteratooted) sisaldavaid toite. Enne maratoni väldi raskestiseeditavaid ning kõhugaase tekitavaid toitusid (tsitruselised, seened, kapsad, pähklid jms). Võiks tarbida rohkem vedelikku. Eelistada tuleks jooke, mis sisaldavad piisavalt vajalikke mineraalaineid. Kui sa ei taha juua soolase maitsega mineraalvett, siis hoia enda ligi GO Hydro joogitabletid. Ühes tabletis on piisav kogus naatriumi, kaltsiumi ning magneesiumi. See aitab ennetada võistluspäeval lihaskrampide teket. Hydro on ideaalne kontoriinimesele – isetehtud mineraalvesi alati nagu varnast võtta.
4 PÄEVA VEEL
Viimane aeg on läbi mõelda, kas mul on kõik olemas, et nautida pidupäeval oma jooksu. Kas oled olnud varem hädas lihaskrampidega? Võibolla on lihased muutunud lihtsalt puiseks ja hakanud nii-öelda kiskuma? Mõtle läbi, millal on see juhtunud. Ilmselt enamasti siis, kui kaotad treeningul rohkem vedelikku. Sellega seoses tasub meelde tuletada, et higistamisel kaotame kõige rohkem soola. Kuidas sellisel juhul toimida? Alati ei sobi spordijoogid ning vahel pole võimalik midagi rajale kaasa võtta. Kui vajad energiat, soola ja pisut vedelikku, siis võta rajale kaasa SiS elektrolüütidega energiageel. Sool aitab ennetada võimalike lihaskrampide teket. Äsja lisandus maitsete valikusse uus suurepärane soolane karamell, kus lisatud soolakogus (0,3 g), mis pole üldse väike, on maitsena niivõrd naturaalselt tajutav. Inglismaal läbiviidud degustatsioonides on uus soolageel näidanud suurepäraseid tulemusi!
2 PÄEVA VEEL
Käes on viimane energiakogumise aeg. Viimastel päevadel enne võistlust ära liialda kiudainerikaste, raskesti seeditavate toitudega. Samuti ära katseta toidulaual millegi uuega. Maratoni ja poolmaratoni jooksja jaoks on reede-laupäev energia kogumise ja talletamise päevad. Võimalusel väldi olukordi, mis vajavad liigset närvienergiat. Loe vabal ajal „seiklusjutte maalt ja merelt“. Lektüürist välista kõik, mis võiksid viia mõtted võistluspäevale. Pühapäeval jõuad sa mõelda küll ja veel – säästa nüüd ennast. Mine võta aegsasti välja võistlusnumber ja mõtle rahulikult läbi, milline saab olema võistluse ajal söömine ja joomime. Parem (kas või halb) plaan kui üldse mitte mingit plaani. Kõikides asjades pea meeles, et ei midagi uut – kõik peab olema enne läbiproovitud!