Milline riietus discgolfiks valida? | Sportland Magazine

Jaga „Millised jalatsid ja riided discgolfi mängimiseks valida“

Millised jalatsid ja riided discgolfi mängimiseks valida

Kevade saabudes muutuvad õhtud valgemaks ja loodus hakkab taas ärkama. Paljude jaoks on see märk discgolfi kettad välja võtta ja rajale suunduda. Selleks, et mängukogemus oleks võimalikult meeldiv ja liikumine mugav, tasub tähelepanu pöörata, mida rajale minnes jalga ja selga panna.

Keiti
Keiti Tätte. Foto: Disc Golf Pro Tour

Discgolf ei ole väga intensiivne spordiala, kuid nõuab tehnilist osavust ja täpsust. Õige varustus mängib seejuures olulist rolli, aidates saavutada paremaid tulemusi ning nautida liikumist ja mängu olenemata ilmast. „Kuna discgolfiga on võimalik tegeleda aasta läbi, siis on ilmastikule vastava riietus väga oluline. Näiteks talvel spordipesu kandmine või suvel kuuma ilmaga hästi õhku läbi laskva treeningriietuse leidmine. Discgolfi raja läbimiseks jalutame enamasti läbi mitmeid kilomeetreid, seega on mugavad jalanõud ja riietus olulised, et ennast kogu aeg hästi tunda,“ ütleb discgolfar Keiti Tätte.

Maastikul loeb tallamuster

Kuna discgolfi mängitakse enamasti erineval maastikul – metsas, heinamaal, murul ja liival, on vaja jalatseid, millega saab end igal pinnasel kindlalt tunda. Selleks sobivad kõige paremini maastikujooksu- või matkajalatsid. Nende jalatsite tallamuster on sügavam ning haardub maastikul ja tiialal paremini. See võimaldab mängijal keskenduda ainult viskamisele ning aitab vältida libisemist, mille tagajärjeks võib olla vales suunas lendu läinud ketas või mis veel hullem – vigastus.

Keiti kinnitab, et discgolfi on hea mängida jalatsitega, mille tald ei ole täiesti sile nagu tennistel, vaid piisava mustriga. Lisaks mängib rolli jalatsite veekindlus. „Mina valin endale jalanõusid alati kahte tüüpi: veekindlad ja tavalised. Kategoorialt jäävad nad maastikujooksu jalanõude alla, sest nende tallad on hästi haarduva mustriga. Nii suvel kui kevadel kasutan samu jalatseid. Vihmase ja porise ilmaga valin alati veekindlad ja tumedamat värvi jalanõud,“ ütleb ta. Enda viimaste aastate lemmikmudelina nimetab Keiti Nike Pegasus Trail Gore-Tex maastikujooksu jalatseid. „Lisaks hea haarduvusega tallale, mugavusele ja veekindlusele näevad nende erinevad värvikombinatsioonid väga head välja,“ ütleb ta.

Nike
Foto: Nike

Veekindlus pakub rohkem mugavust

Veekindlad jalatsid ei ole ainult vihmaga kandmiseks – oluline on jälgida ka maastikku, kuhu mängima minnakse. Isegi kui ei saja, aga rohi on märg, näiteks hommikusel ajal või pärast vihma, võiks valida veekindla Gore-Tex kangamembraaniga jalanõud, mis hoiavad jalad kuivad. Samas võib palava ja kuiva ilmaga kasutada ka tavalisi maastikujooksu- või matkajalatseid, mis hingavad paremini.

Kui aga valida discgolfi mängimiseks vaid ühed jalavarjud, siis on veekindlad maastikujalatsid on kõige mõitslikumad. Discgolfis juhtub ju ikka, et ketas ei maandu alati sinna, kuhu soovid ning vahel tuleb minna kõrgema rohu sisse, mudasesse kraavi või võsasse ragistama. Sel juhul on samuti palju kasu maastiku- või matkajalatsitest, mille pealmine osa on jooksujalatsite või vabaajajalatsitega võrreldes tugevamast materjalist.

Adidas
Foto: Adidas

Nike valikust sobivad discgolfiks hästi Nike Pegasus Trail 5, mille mudelid on saadaval nii meestele kui ka naistele. Adidasel on väga hea Terrex seeria, näiteks Free Hiker 2.0 Low Gore-Tex matkajalats või Agravic GTX. Kes otsib maksimaalset haarduvust, see võib pilgu pöörata matkavarustuse lipulaeva The North Face´i poole, kelle Offtrail Gore-Tex maastikujooksujalatsite tald on eriti suure mustriga.

The North Face
Foto: The North Face

Hea jalats toetab sooritust

Mugavus on jalatsite puhul tegelikult alati kõige olulisem. Iga inimene saab katsetades ise aru, milliste jalanõudega ta on nõus mitmeid tunde metsas veetma. Kui algaja discgolfar saab kuiva ilmaga hakkama ka päris tavaliste jooksujalatsitega, siis taseme tõustes tahetakse teha järjest paremat sooritust ning siis muutub jalatsite valik veelgi olulisemaks. Need peavad olema vastupidavad ja toetama eri liigutuste ja asendite puhul. Vabaaja- või jooksujalatsid ei pea nii hästi vastu ega toeta, eriti, kui viskestiil on jõulisem ja tehakse palju liikumisi küljele.

Valmistu erinevateks ilmaoludeks

Mugavus on märksõna ka riideid valides. Kui liigud rahulikumas tempos, siis võib piirduda mugavate puuvillaste riietega. Kui aga on plaan teha tempokam ring, siis on parim valik funktsionaalsetest materjalidest valmistatud spordiriided, sest erinevalt puuvillast, mis kipub niiskust kinni hoidma, juhivad spordiriided higi ja niiskuse kehalt eemale.

Keiti
Keiti Tätte. Foto: Mauri Levandi

Suviselt sooja ilmaga piisab discgolfiks lühikestest pükstest ja spordisärgist, aga jahedamate oludega peab mõtlema kihilise riietuse peale. Oluline on see, et kõik riided oleksid hingavad ja laseksid vabalt liikuda. Särgiks kõlbab igasugune funktsionaalne spordisärk. Hästi sobivad näiteks Nike golfikollektsiooni särgid, mille seast leiab nii lühikeste kui ka pikkade käistega mudeleid.

Nike
Foto: Nike

Mänguringid kestavad mitu tundi, mille jooksul võivad ilmaolud vahelduda – metsa vahel võib olla soojem, lagedamal alal tuulisem, taevasse võib ilmuda mõni ootamatu vihmapilv. Kuna rajal tuleb vahepeal ka seista ja viskejärjekorda oodata, võiks spordijakk või jope kotis alati kaasas olla.

„Kuna discgolfi rajal võime tihti kokku puutuda erinevate ilmaoludega, on kvaliteetne vihma- ja tuulekindel jope alati kõige targem valik. Õigete riiete olemasolul ei riku väike vihmasabin mängurõõmu,“ ütleb Keiti. Ta lisab, et jopet valides proovib ta seda alati koos sinna alla käiva dressipluusiga. „Teen ka paar korda kerepöördeid ja viskeliigutust läbi, veendumaks, et just selle jopega on mugav discgolfi mängida. Jope ei tohi olla seljast ja õlgadest liiga kinni, sest see takistab vabalt liigutamist,“ ütleb ta.

The North Face
Foto: The North Face

Discgolfi rajale sobivad hästi sportliku lõikega joped, mis on kerged, hingavad ja annavad piisavalt liikumisvabadust. Näiteks sellised, mis on mõeldud ka kergemateks matkadeks – The North Face Antora, Quest ja Signal 2.5L Dryvent või Salomon Outerpath. Tegelikult sobib discgolfiks ka suusa- või jooksujakk. Palju oleneb kandja eelistustest ja konkreetsetest ilmaoludest, aga kui ikkagi on oodata väikest vihmasabinat või puhub tuul, võiks otsustada vee- ja tuulekindla kehakatte kasuks.

Sportlikud püksid on mugavad

Pükste valik on samuti individuaalne. „Usun, et discgolfi on mugav mängida kõikide sportlike pükstega, olgu nendeks jooksupüksid, tavalised dressid, jalgpallipüksid, leggin´sid, matkapüksid – mida kellelegi aga kanda meeldib. Peaasi et nendega oleks mugav ja need lubaksid viske ajal vabalt liigutada,“ räägib Keiti.

Sportlandist leiab mugavad püksid discgolfiks Nike golfikollektioonist. Näiteks venivast kangast ja kiiresti kuivavad lühikesed püksid või veekindla viimistlusega pikad püksid. Naised leiavad samast kollektsioonist endale sportliku seeliku.

Nike
Foto: Nike

Matkapüksid on samuti väga hea valik, sest ei taksita liikumist ja on ilmastikukindlad. Lisaks on matkapükstel piisavalt taskuid, kuhu panna näiteks telefon, mida on vaja tulemuste märkimiseks pidevalt välja võtta ja tagasi panna. Mudelitest võib esile tuua The North Face´i Speedlight Regulari või Salomoni Wayfareri ja Outerpath´i.

Salomon
Foto: Salomon

Müts ja kindad on abiks

Discgolfi rajale minnes ei tasu unustada ka peakatet, olgu siis kaitseks jaheda tuule või kuuma päikese eest. „Külmemate ilmadega on alati mõistlik pea ja kõrvad soojas hoida. Mina kasutan nii külma kui tuule kaitseks alati mütsi või peapaela. Suvel kuuma ilmaga ja mitu tundi päikese käes mängides soovitan samuti midagi pähe panna, näiteks nokamütsi või bucket-stiilis peakatte,“ ütleb Keiti.

Lisaks päikese eest kaitsmisele võib nokamüts parandada nähtavust, varjates silmi otsese päikesevalguse eest. Mütsi võiks samuti valida hingavast materjalist, et vältida higistamist.

Jahedama ilmaga võib kaasa võtta ka õhukesed sõrmkindad, et visete vahepeal käed soojas hoida.

Sõbrad kaasa ja rajale!

Kes on discgolfi paar korda proovinud, see enam ei kahtle, et tegemist on väga kaasahaarava ja põneva alaga, mida saab harrastada igas vanuses pereliikmete ja sõpradega. Eestis on palju discgolfi radu, kus loodusest ja mängust rõõmu tunda. Õige varustus, alates mugavatest ja funktsionaalsetest jalanõudest kuni ilmaoludega sobiva riietuseni aitab discgolfi veelgi rohkem nautida.

Oma discgolfi varustust ja vormi on väga mõnus katsetada Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuse discgolfi radadel. Seal asuvad Sportland Kõrvemaa 1–18 korviga harrastajate rada ning  21 korviga edasijõudnutele mõeldud Prodigy Kõrvemaa Discgolfi rada. Muide, just Sportland Kõrvemaa discgolfipark on üle maailma tuntud Udisci veebiliehel hinnatud kaks aastat järjest Eesti parimaks.

Tekst: Merilin Piirsalu
Avafoto: Tommi Anttila

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Kuidas oma lemmikketsid parimas korras hoida

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus