Uus aasta toob kaasa palju olulisi spordisündmusi. Nii maailma mastaabis kui ka Eestis toimub mitmeid suurvõistlusi, millel spordihuvilistel tasub silm peal hoida.
Talvised noorte olümpiamängud Šveitsis
Uus aasta saab alguse noorte olümpiamängudega, mis toimuvad Šveitsis 9. – 22. jaanuarini. Täpsemalt toimuvad need Lausanne’i linnas, mida tuntakse ka olümpia pealinnana. Noorte olümpiamängudel osalevad 15-18. aastased noored ning sellel aastal on sinna oodatud 1880 sportlast üle maailma.
Eesti noored on kohale minemas rekordilise koondisega, kuhu kuulub 25 sportlast ning esmakordselt oleme esindatud ka jäähokis ning freestyle-suusatamises. Üldse võisteldakse iluuisutamises, kurlingus, jäähokis, kahevõistluses, suusahüpetes ning freestyle-, laske-, murdmaa- ja mäesuusatamises.
Laskesuusatamise MM Itaalias
Veebruaris toimub ka teine tähtis sündmus talviste spordialade hulgas ehk laskesuusatamise MM Itaalias, Antholz-Anterselvas. Kes suudab alistada sellel hooajal ülivõimsalt esinenud Johannes Thingnes Bø? Mitme erineva riigi esindajad poodiumile jõuavad? Kuidas läheb meie koondise naistel ja meestel? Nendele küsimusetele saame vastused 12. – 23. veebruarini.
Jalgpalli Euroopa meistrivõistlused
Jalgpallisõprade jaoks on tänavu üks kõige olulisemaid sündmusi Euroopa meistrivõistlused, mis toimuvad 12. juunist – 12. juulini. Sellel aastal on EM aga läbinud suure uuenduskuuri, nimelt kui varasemalt toimus see alati ühes või paaris valitud riigis, siis esmakordselt võõrustavad meeskondi mitmed erinevad riigid, millega tähistatakse jalgpallipeo 60. sünnipäeva.
Seekord said korraldajamaa tiitli Aserbaidžaan, Holland, Iirimaa, Inglismaa, Itaalia, Hispaania, Rumeenia, Saksamaa, Šotimaa, Taani, Ungari ja Venemaa ehk kokku toimub Jalgpalli EM 12-nes riigis. Finaalmäng peetakse Inglismaal, legendaarsel Wembley staadionil.
Olümpiamängud Tokyos
Olümpiamängud toimuvad iga nelja aasta tagant ning seekord leiavad suvised mängud aset Jaapanis, Tokyos 24. juulist – 9. augustini. Seal võisteldakse 33 erineval spordialal ning nendest 20 alal on Eesti sportlased praegu olümpiaettevalmistusse kaasatud ning olümpiale pääsemiseks on reaalne võimalus.
Ka saabuvatel suveolümpiamängudel on Rahvusvaheline Olümpiakomitee teinud mitmeid muudatusi kvalifikatsioonikriteeriumites, et muuta tingimused võrdsemaks kõikide sportlaste jaoks. Kõige suurem samm on tehtud selle suunas, et mees- ning naissportlasi oleks võistlusel võrdne arv. Samas on tehtud olümpianormi täitmine paindlikumaks, mis annab suuremale osal sportlastele võimaluse proovida sinna pääsemist.
Traditsiooniliselt järgnevad olümpiamängudele Tokyos paraolümpiamängud, kus tänavu võisteldakse 25. augustist – 6. septembrini.
Shell Helix Rally Estonia
Ametlik WRC promotsiooniralli Shell Helix Rally Estonia toimub Lõuna-Eestis 12.-14. juulil. Eestlastele südamelähedane üritus on toimunud alates 2010. aastat ning on suurim Baltikumis korraldatav autoralli.
Shell Helix Rally Estonia annab kohalikele fännidele võimaluse oma silmaga nähav autorallit selle parimas võtmes, kuna sellest on osa võtnud paljud WRC sõitjad nagu Ott Tänak ja Martin Järveoja, Craig Breene ja Paul Nagle, Esapekka Lappi ja Janne Ferm. Lisaks suurepärasele spordiüritusele on Rally Estonia näol tegemist ka kogu pere suvise meelelahutussündmusega.
Autoralli maailmameistrivõistlused (WRC)
Läbi aasta kõige pikem ja närvekõditavam üritus on paljude jaoks kindlasti WRC. 2019. aasta oli eestlaste jaoks autorallis äärmiselt emotsioonide rohke ja edukas, sest Ott Tänak ja Martin Järveoja võitsid oma esimese MM-tiitli ning uuel hooajal saame neile taaskord kaasa elada 14 erineval etapil. Põnevust ja ettearvamatust lisab see, et Tänak-Järveoja on vahetanud Toyota tiimi Hyundai vastu.
WRC-sari saab alguse 23. jaanuaril Monte-Carlo etapiga ning lõpeb 22. novembril Jaapanis. Kusjuures Jaapan tuleb üle 10 aasta taas korraldajariikide sekka ning WRC etappide hulka naasevad ka Uus-Meremaa ning Keenia rallid. Viimane neist toimub kõrbes, mistõttu toob kaasa väga põneva ja uue raja – viimati sõideti autoralli maailmameistrivõistlustel kõrbes peaaegu 20 aastat tagasi.
Sportlikku uut aastat kõigile!
Tekst: Kaisa Kiriland