PyeongChangis jagatakse medalikomplekte välja kokku 15 spordialal, eestlased osalevad neist vähem kui pooltel ehk kuuel eri alal. Millistel aladel me esindatud ei ole ja mis meid siiski nende võistlustega seob?
Freestyle-suusatamine on ala, mille osas veel suvel olid eestlastel kõige suuremad lootused. Kahjuks vigastas Kelly Sildaru sügisel põlve ning olümpiale tõmmati kriips peale.
Samal päeval (17. veebruaril), kui Kelly tähistas oma 16. sünnipäeva jagati PyeongChangis välja pargisõidu medalid. Kelly elas konkurentidele kaasa teleri vahendusel ning nägi, kuidas tasavägise võistluse võitjaks krooniti 27-aastane austerlanna Sarah Höfflin. Ka Sarah’l on poolteist aastat tagasi läbi elatud sama kogemus, mis Kellyl – ta vigastas samuti põlve ristatisidemeid ning käis operatsioonil. Seega on ka meie suusaneiul paranedes kõik teed endiselt valla.
Curlingupaar jäi joone alla
Tänavusel olümpial võisteldi esmakordselt segapaaride curlingus ning see on ala, kus ka Eestil olid head lootused olümpiale jõuda. Kahjuks ei õnnestunud Maile Mölderil ja Erkki Lillel maailmameistrivõistlustel olümpiale pääsu kindlustada. Tihedas konkurentsis, kus olümpiamängudele sai ainult kaheksa riiki, oli Eesti kokkuvõttes kolmas, kes suurvõistluse kohast ilma jäi. Meil on aga mitu rahvusvahelisel tasemel võistlevat paari, kes nelja aasta pärast loodavad olla olümpiaradadel. Sel korral said nad kaasa elada konkurentidele ning tunnistada, et PyeongChangis krooniti curlingu segapaarismängus võitjateks Kanada paar John Morris ning Kaityln Lawes, kellele mõlemale oli see juba teine olümpiakuld. Lawes tuli Kanada naiskonnaga olümpiavõitjaks nelja aasta eest ning Morris Kanada meeskonnaga kaheksa aastat tagasi.
Tallinnast pärit iluuisutaja sai medali
Iluuisutamises on Eesti pärast taasiseseisvumist alati olümpial esindatud olnud, kuid sel aastal jäädi olümpiapiletitest väga kaugele. Küll aga uisutas olümpial Tallinnast pärit ja varasemalt ka Eestit esindanud paarissõitja Natalja Zabijako, kes esindas Olümpiaatleete Venemaalt ja võitis võistkonnavõistluses hõbemedali. Zabijako suundus Venemaale peale seda, kui erinevatel põhjustel ei olnud tal Eestis võimalik leida paarissõidus väärilist partnerit. Parajal hetkel tuli kutse, millest iluuisutaja keelduda ei saanud ning visa töö tulemusel ja mitmete vigastuste kiuste teenis nüüd välja ihaldatud olümpiamedali.
Tipptase osadel aladel puudub
Jäähoki on Eestis tasapisi arenemas, kuid olümpiale pääsust võib esialgu ainult unistada. Eesti meeste koondis osales küll valikturniiril, mille esimeses ringis alistati kolm vastast, kuid teises ringis langeti konkurentsist.
Eesti kahebobi osales samuti mõnel Euroopa karikasarja etapil, kuid olümpiale kvalifitseerumiseks ei olnud tulemused piisavad.
Meie lumalaudurite tase jääb kahjuks kõvasti alla sellele, mis võimaldaks olümpiamängudele kvalifitseeruda. Samas on ka ühe lumelauadurist olümpiavõitja üle eestlastel põhjust pisut rohkem rõõmustada, sest meeste lumelauakrossi võitis teist olümpiat järjest prantslane Pierre Vaultier, kelle abikaasa Kadri Pihla on endine Eesti lumelauakrossisõitja.
Korraldajamaa edukaim ala
Kelgutamist, skeletoni ja lühiraja kiiruisutamist Eestis tippspordi mõttes ei eksisteeri ning seetõttu pole nendel aladel kedagi ka olümpiale saata. Küll aga on lühiraja uisutamine näiteks seekordse korraldajamaa Lõuna-Korea kõige medalirikkaim ala. Enne tänavuste mängude algust oli Lõuna-Korea läbi aegade võitnud taliolümpialt 53 medalit, millest lausa 42 lühiraja kiiruisutamises. Lisa on kogutud juba ka koduareenil ning enne olümpiatule kustumist loodab kodupublik oma sportlasi poodiumil veelgi näha.
Tekst: Merilin Piirsalu
Kelly foto: Roxy
Jäähoki foto: Karl Altraja
Curlingu foto: Comité International Olympique (CIO) / CHUNG, Sung-Jun
Lühirajauisutamise foto: Comité International Olympique (CIO) / TOMURA, Atsushi