Millised on trennieelsed toitumissoovitused vastupidavusalade harrastajatele? | Sportland Magazine

Jaga „Millised on trennieelsed toitumissoovitused vastupidavusalade harrastajatele?“

Millised on trennieelsed toitumissoovitused vastupidavusalade harrastajatele?

Treeningplaanide ja taastumise kĂ”rval on iga spordialaga tegeledes oluline pöörata tĂ€helepanu ka toitumisele. Uurisime seekord lĂ€hemalt, mida peaksid vastupidavuslade harrastajad trennieelseid toidukordi valides silmas pidama. KĂŒsimustele vastas personaaltreener Indrek Viska.

Kas on mingeid ĂŒldiseid pĂ”himĂ”tteid, mida just vastupidavusalade harrastaja peaks oma toitumises jĂ€lgima?

Vastupidavusalade erisus tavatoitumise vahel on eelkĂ”ige energeetilises aspektis, kuna treeningud on pikema kestvusega, siis tuleb seda menĂŒĂŒ koostamisel arvestada. Lisaks on olulisel kohal toiduainete mitmekesisus – toidust saadav energia peaks olema korras lisaks makropildile ka vitamiine ja mineraale aspektis lĂ€htuvalt ehk siis toiduained, mida sĂŒĂŒakse vĂ”iks ollla töötlemata, et nende toitainete vÀÀrtus ei langeks. Mineraalide vajadus on eriti oluline siis, kui treeninguid viiakse lĂ€bi soojas kliimas.

Peamine, mida peaks arvestama:

·      et sa ei sööks uusi toiduaineid vahetult enne vÔtmetreeninguid;
·      et enne treeningut söödud toit oleks energiarikas ja kergesti seeditav;
·      et enne treeningut söödud toit ei oleks rasvarikas.

Kui pikk peaks olema ĂŒldjuhul vahe söögikorra ja trennimineku vahel?

LĂ€htuda vĂ”iks treeningute iseloomust. Spordialade puhul, kus treeningud on oma olemuselt intensiivsed, nagu jooksmine, aga ka nĂ€iteks kontaktspordialad, peaks hoiduma söögist vĂ€hemalt kaks tundi enne trenni ning vahel ka enam. Kui aga tegemist on nĂ€iteks rattaspordis maanteesĂ”idu distsipliiniga, vĂ”ib sadulasse istuda ka lĂŒhiksese „etteteatamise ajaga“, kasvĂ”i 30 minutit peale söömist.

MÔistlik on vÀlja töötada kindlad toitumismustrid mahutreeningu eelsetele vÔtmetreeningutele, kus tehakse lÔigutööd ning vÔistlustele. Eraldi temaatika on ultradistantsid, kus peaks toidukaardistus olema juba tÀpsemini paigas.

KokkuvĂ”tvalt vĂ”iks sĂŒĂŒa jĂ€rgnevalt:

·      60 minutit enne tavatreeningut;
·      120 minutit enne lÔigutööd;
·      120-180 minutit enne vÔistlusi, sÔltuvalt juba distantsidest ja spordiala spetsiifikast;
·      juues tuleks hoida tavapĂ€rast harjumust. VĂ€lja arvatud vĂ”istluseelsel ajal, kus peaks oma jooma samuti sĂŒsteemselt.

Banaan ja smuuti

Mis juhtub, kui minna trenni liiga tĂŒhja kĂ”huga?

Sellel mÔÔgal on kaks tera. Üks osa terast toetab teadmist aeroobse töö vĂ”imekuse kasvust ja teisele tera poolele jÀÀb vĂ”imekuse vĂ€henemine anaeroobses töö faasis ehk ei suudeta lĂ€bida soovitud mahus ja intensiivsuses lĂ”igutööd.

Alati on vÔimalus midagi kaasa haarata, et treeningu kÀigus energiavajadust katta. Selleks sobivad pigem joogid kui söögid. JÀllegi peab arvestama spordialaga, mille treeningule suundutakse.

Kolmas, mitte vĂ€hetĂ€htis osa, on enesetunne tĂŒhja kĂ”huga treeningule minnes ja treenimise ajal. SĂ”ltuvalt treeningu pikkusest ei pruugi sa sel juhul tagasi tulla hea enesetundega, kuna veresuhkur töö kĂ€igus langeb ning seda ei suudeta kehas olevate ressurssidega hoida sobiva töövĂ”ime juures. See vĂ”ib lĂ”ppeda nĂ”rkusega ja iiveldustundega. Eriti tĂ€htis on see diabeetikutele, kes peavad selles osas olema vĂ€ga tĂ€helepanelikud.

TĂŒhja kĂ”huga treenimise miinuspoolele jÀÀvad jĂ€rgmised komponendid:

·      ei suuda treeningut lÀbida soovitud mahus;
·      ei suuda teha lÔigutööd soovitud intensiivsuses;
·      treeningu kestel on kehvem enesetunne.

Kui peale tööpÀeva ootab ees umbes kahetunnine vastupidavusala treening, siis mida peaks viimane söögikord enne trenni sisaldama ning mida kindlasti ei peaks tarbima?

Midagi konkreetset vÀlistada ei ole vajadust. Kui tegemist on harjumuspÀraste toiduainetega, siis mao ja soolestiku mikrofloora on ka valmis seda seedima.

PĂ”himĂ”tteliselt ei tohiks ennast ĂŒllatada uute toiduainetega ega rasvaste ja raskesti seeduvate valgurikaste toitudega, sest sealt saadavate toitainete kulg ei ole nii kiire, et saaksime treeningul nendest kasu lĂ”igata. Seega vĂ”iks eelistada pigem kerget laadi toitu.

NÀiteks 2-4 tundi enne treeningut vahepalaks banaan, kohupiim, tÀistera sepik vÔi kodujuust tomati ja leivaviiluga. Kogused valida vastavalt oma keha energeetilisele kulule.

Kui toidukord jÀÀb 30-60 minutit hiljaks, siis vÔiks ikkagi eelistada söömist nÀlgimisele ning kaaluda nÀiteks valikut: banaan, kuivatutud puuviljad, kaerabatoonid, smuutid.

Kui minnakse pikka aeroobset trenni tegema, siis ei peaks treeningu ajal sööma, kui aga teha lĂ”igutööd, siis vĂ”ib joogina kaasa teha sĂŒsivesikute ja mineraalidega rikastatud joogi.

Mis juhtub, kui minna trenni vahetult peale söömist?

KĂ”ik sĂ”ltub, mida oleme söönud ning kui tugev vĂ”i kui raskesti seeditav see toit on. Kui sĂŒĂŒa vahetult enne treeningut puuvilju, siis ei ole erilist probleemi. Kui sĂŒĂŒa raskemini seeditavaid toiduained (liha, piimasaadused), siis peaks arvestama, kas rahulikuma treeningu algusega vĂ”i trenni algusaega nihutama. Kuna organismi ressursid on suunatud seedimisele ja toitainete eraldamise protsessidele, siis konkureerime liiga tĂ€is kĂ”huga trenni tehes treeningul samale verele, mis aitab meil maos organiseeruda. Lisaks on enesetunne raskem ja joostes vĂ”ib tunda kĂ”hus lausa loksumist.

Sama kehtib ka vedelike tarbimise korral, kus peaksime hoiduma rohke vee joomisest, eriti arvestades, et vees leidub lisakomponente. Miks? Vee imendumise kiirus maos sÔltub tema konsistentsist. MÔistlik on arvestada mao lÀbilaske vÔimeks 500ml tunnis, siis jÔuab vedelik kenasti Ôigesse kohta liikuda.

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: Black Hole Studio / Pixabay

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

JĂ€rgmine postitus:

Tahad trenniga alustada vÔi vahelduseks midagi uut proovida, aga milline trenn valida?

Edasi skrollides kuvatakse jÀrgmine postitus