Eesti kõige erilisem jooksuüritus Tipust Topini tuleb taas! 8. augustil lähevad 55 kümneliikmelist tiimi Munamäel rajale, et finišeerida 9. augustil Pirital. Mis teeb selle jooksu nii eriliseks ning millega peaks rajal olles arvestama? Mõtteid jagavad Nike Run Club treenerid Maali Pruul ja Stanislav Štõkov.
Tipust Topini jooksjate kohad lähevad kaubaks alati kiiresti – ka sel korral on osalejate kohad juba täidetud. Põhjuseks eelkõige jooksu kontseptsioon – kümneliikmeline tiim jookseb ööpäev läbi 341 km, iga jooksja käib rajal kolm korda, läbides olenevalt distantsist 8-15 km.
Mis selle jooksu siis eriliseks teeb?
„Kui tavalisel rahvajooksul teed oma jooksu lihtsalt ära ning ongi kõik, siis Tipust Topini puhul saad joosta lausa kolm korda, vahepauside ajal tiirutada tiimiga mööda Eestit ning kaaslasi ergutada. Emotsioone ja mälestusi tekib kindlasti aastateks. Nii mõnigi osaleja pole arvatavasti kunagi varem öösel/vara hommikul jooksnud ning sellel on oma salapära ja võlu,“ räägib Maali.
Stanislav lisab, et jooksu muudab huvitavaks asjaolu, et see kestab üle 24 tunni (sõltuvalt tiimist), aga samas on jõukohane inimestele, kes pole maratoniga sina peal või pole seni seda läbinud. „Tipust Topini on iga jooksja jaoks jaotatud kolmeks osaks ning eelnevalt saab paika panna endale meelepärase tempo (loe: sexy pace),“ selgitab ta.
Kuidas jooksuks valmistuda?
„Kindlasti tasub nädalake enne treeningkoormuseid väiksemaks võtta, et keha rohkem puhkaks ning värskust säilitaks. Eelnevad trennid võiksid olla pigem lühemad ja kiirusliku iseloomuga,“ soovitab Maali. „Tuleks ka korralikult välja puhata ning magada kogu eelneva nädala jooksul hästi, kuna Tipust Topini ajal jääb kindlasti unetundidest puudu, aga uni on üks olulisemaid taastumist ning sooritust mõjutavaid tegureid,“ lisab ta.
Enne starti võiks süüa kerget toitu, mis ei tekita raskustunnet, siis on ka jooksu ajal mõnusam olemine. „Pigem vältida suuri toidukoguseid ja väga rasvast, kuna see püsib kõhus omajagu aega. Võiks tarbida rohkem vedelikku, et igaks järgnevaks etapiks olla hüdreeritud. Näiteks, mineraalvett või lahjemat spordijooki, kuna need taastavad keha veevarud paremini kui vesi,“ soovitab Stanislav. „Selliseks jooksuks ei pea valima toidulisandeid (valgu- ja/või süsivesikupulbreid), see pole üritus, kuhu minna all or nothing mentaliteediga.“
Kuidas etappide vahepeal taastuda?
Kuigi adrenaliin läheb üles ja elevus lakke, võiks jooksuetappide vahel puhata. Mõlemad treenerid soovitavad pisut magada. „Muidugi on uinumine võistlusõhina pärast keeruline ning vaja on ka oma tiimi ergutada, aga mõned tunnid und on parem kui mitte midagi. Abiks on kõrvatropid ja silmaklapid, mis aitavad end välja lülitada,“ ütleb Stanislav.
Millega öisel etapil arvestada?
Tuleb arvestada, et augusti ööd on pimemad kui suve alguses. Kasulik oleks investeerida korralikku pealampi. „Ühe või kahe LED tulega odavamad pealambid väga tugevat valgust ei tekita ning enda nina eest kaugemale sellega ei näe. Nii tulistad endale vaid jalga ning mõtled öise jooksu ajal, et oleks pidanud paar eurot rohkem välja käima, siis näeks ka midagi,“ toob Stanislav välja.
„Kui sa pole kunagi varem (sügisel/talvel) pealambiga pimedas jooksmist proovinud, aga tead, et oma vahetuses tuleb pimedas joosta, tee võimaluse korral proovijooks. Siis oskad paremini aimata, mis ees ootab,“ soovitab Maali.
Lisaks peab arvestama, et nii pimedas kui ka valges tuleb vastu sõidukeid, sel juhul võiks minna võimalikult tee äärde, et õnnetusi vältida.
Mida selga panna?
Jooksuriideid valides on võtmesõnaks kihilisus, sest ilm võib praegu näidata igasugust palet – võib sadada vihma või rahet, olla tuuline, aga ühel hetkel võib hoopis särada lõõskav päike. „Kuna saateauto on alati lähedal ja ise riideid/jalanõusid tassima ei pea, siis võta neid kaasa varuga. Igaks vahetuseks võiks olla puhas särk ja püksid ning kindlasti tasub kotti panna vahetustossud, mida kasutada, kui teised hõõruvad või saavad märjaks. Soovituslik on kõik riided ja tossud vähemalt korra „sisse joosta“,“ sõnab Maali.
Stanislav soovitab riidesse panna pigem õhukeselt. „Isegi öisel etapil olen jooksnud ainult lühikeste pükste, T-särgi ja helkurvestiga. Seistes võib olla veidi jahe, aga joostes läheb alati keha soojaks,“ teab ta omast kogemusest.
Kõik on võitjad!
Tipust Topini jooksu puhul toovad osalejad alati välja erilise fiilingu, mis seal tekib ning suur roll selles on just teatejooksu formaadil. „Tiimitunne annab kindlasti jõudu juurde ning paneb rohkem pingutama. Esiteks tead, et ei saa tiimi alt vedada ning teiseks annavad kaaslased raja kõrval ergutades juurde selle vajaliku motivatsiooni, et oma vahetus lõpuni joosta. Kindlasti on abiks, et tegu pole võistlusega ning isegi, kui mingil põhjusel ei suuda joosta eelnevalt planeeritud tempos, ei juhtu midagi. Kõik, kes lõpuni jõuavad, ongi võitjad!“ kinnitab Maali.
Stanislav on varasemalt kaks korda Tipust Topini jooksul osalenud ning teab, et seal pole hetkekski tunnet, et jooksed üksi. „Kaaslased ergutavad tee ääres ning distantsi lõpus ootab inimene, kes võtab „jooksu üle“. Iga tiim saab ise otsustada, kui tihedalt panna joogipunkte, et jooksja elu lihtsustada. See kõik aitab kaasa, et oleks võimalikult palju energiat ja tahet lõpuni tulla,“ ütleb ta.
Mõned motivatsiooninipid
Nii Maalil kui Stanislavil on jagada häid nippe, kuidas väsimuse korral lõpuni pingutada
Maali: „Kui raskeks läheb, aitab vahe-eesmärkide seadmine. Kuna saatja auto tiimikaaslastega on pidevalt kõrval ning teeb täpselt nii palju peatusi, kui sul vaja, võid võtta raskel hetkel eesmärgiks joosta joogipunktist joogipunktini. Lisaks aitab, vähemalt mind, ka uues keskkonnas jooksmine, kuna tekib „maailma avastaja“ tunne. Uutel jooksuradadel on alati põnev ning väsinud jalgadele mõtlemise asemel saab keskenduda ümbruse uurimisele.“
Stanislav: „Tiimiliikmed aitavad kõige rohkem väsimusest üle saada ja lõpuni pingutada. Nende ergutus ja tugi raja ääres, ka jooksu raskematel hetkedel, on hindamatu. Nemad mõistavad kõige paremini, mis mõtted sind valdavad või kui väsinud on su jalad, sest teete kõike seda koos. Hoia oma tiimiliikmeid – you are all in this together!“
Huvilised saavad jooksu jälgida siin.
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Aldis Toome