Õde ja vend Sildarud - üheskoos tippe vallutamas! | Sportland Magazine

Jaga „Õde ja vend Sildarud – üheskoos tippe vallutamas!“

Õde ja vend Sildarud – üheskoos tippe vallutamas!

Eksite. See on kõigest 12-aastase freestyle-suusataja Kelly Sildaru ja tema väikevenna Henry elustiil. Elustiil, mis toob mõlema näole laia naeratuse. Sest mäe peal lustimine, uute keeruliste trikkide õppimine ja laagerdamine kuulub nende meelistegevuste hulka.

Paar nädalat tagasi Uus-Meremaa laagrist naasnud Kelly ja Henry Sildaru istusid kohvikus ja naeratasid kavalalt. „Mina ei karda rääkida, Henry võib-olla natuke pelgab veel,” muigas vanem õde ja vaatas väikevennale otsa. Viimane raputas pead, lisas kiirelt: „Ei-ei, mina ei karda!“ ja pööras pilgu häbelikult põrandale.

Mõlema noore päevatreening on alles ees – kell 20.30 algab Audenteses batuudi peal uute trikkide õppimine. „Väsinud? Ei seda kindlasti mitte. Mulle väga meeldivad batuuditreeningud!“ sõnas õbluke Kelly rahulolevalt. Tema treenerist isa Tõnis lisas kõrvalt: „Käime Audentese spordihallis trennis ja seal ei pääsenud varem lihtsalt batuutidele. Sestap olimegi sunnitud treeningu üsna hilisele ajale lükkama. Ettevalmistusperioodil õpimegi väga palju batuutidel. Hiljem viime trikid lumele üle. Kinnistamine võtab aga väga palju aega.“

Kool ja treeningud

Kes „imelasteks“ tituleeritud Sildarude lugu veel kuulnud pole, siis tegemist on noorte freestyle-suusatajatega, kes pandi suuskadele juba 2-aastaselt. Vend Henry tegi seda õest veelgi varem. Mõlema treeneriks on isa Tõnis Sildaru, kes reisib lastega laagritesse kaasa, kannab ka mänedžeri rolli ja tegeleb teiste olmeküsimustega. Pereema Lilian enamikus laagrites kaasas ei käi. „Keegi peab ju tööl ka käima ja raha teenima,“ muigas isa Tõnis, kelle jaoks laste treenimine oleks justkui teine põhikohaga töökoht.

Ilmselt pole kahtlustki, et seni on sel alal pere esindusnäoks olnud Kelly. Ent väikevend Henry pingutab iga päev kõvasti, et vanemale õele järele jõuda. Seda enam, et igapäevased treeningud kulgevad neil kahel koos. „Ta sisemuses pidevalt võistleb Kellyga. Küsib tihtipeale, kas tegi mõne triki paremini kui Kelly.

Praegu on taseme vahe olemas, kuid oleks huvitav näha, mis saab siis, kui nad ühele pulgale jõuavad. Sest loogiliselt võttes nad ühel hetkel jõuavad samale tasemele,“ selgitas Tõnis Sildaru. Tõsi, vanuse järgi võttes teeb poeg tütre sama vanuse saavutused ja trikid juba üle. „Aga see peabki nii olema, sest meeste vigursuusatamine on hoopis teine ala kui naiste vigursuusatamine. Vahe on nagu meeste ja naiste jalgpallis. See vahe on suur,“ selgitas Tõnis Sildaru.

Tänavune hooaeg tuleb õde-venda Sildarule eelnevatest pisut erinev. Nimelt kasvatatakse tänu uutele sponsoritele, nagu näiteks 4energia, välislaagrite perioodi poolele aastale. Seda on oluliselt rohkem kui varasematel aastatel. Aga võrreldes konkurentidega on välislaagrite maht endiselt võrdlemisi väike. „Aasta-aastalt peame lumelaagrite mahtu kasvatama. Et konkurentsis püsida on see hädavajalik.

Mine tea, kui lapsed tulevikus omal alal väga edukad on, siis peame ehk kolima üldse riiki, kus paremad lumeolud. Juba praegu on tagasihoidlikult läbi lillede uuritud, kas oleksime lausa huvitatud mõnda teist riiki esindama. Hetkel oleme aga kindlalt kodumaale truud … Ja praegu on sellest kõigest vara rääkida. Keegi ei tea, mis vahepeal juhtuda võib,“ arutles Tõnis Sildaru ja vaatas tütrele otsa: „Mine tea, äkki hakkavad Kellyle vahepeal poisid niivõrd meeldima, et ta ei taha üldse enam spordiga tegeleda.“ Tütar vaid muigas selle peale ja vastas resoluutselt: „Ei-ei, seda ei juhtu!“

Tegid filmis kaasa

See, et kogu perekonna eesmärgid on kõrged, ei tule ilmselt kellelegi üllatusena. Olles ise enamikust oma konkurentidest pea poole lühem ja muidugi ka poole kergem, osaleb Kelly edukalt freestyle-võistlustel naisteklassis ja toob võistlustelt koju üksnes kõrgeimaid kohti. Kusjuures konkurentideks on professionaalsed freestyle-suusatajad, kes teenivad selle alaga ka elatist.

Tõsi, vanuse tõttu ei pääse Kelly veel ei MK-sarja ega ka tiitlivõistlustele. Reeglite järgi peab nii juunioride kui ka täiskasvanute MMil või MK-sarjas osalemiseks olema vähemalt 15 aastat vana. Seega kahel järgmisel talvel Sildaru suurele võistluskarussellile veel ei astu. Küll aga teeb seda loodetavasti 2017. aastal, mil peetakse ka juunioride maailmameistrivõistlused.

Just see hooaeg on tema jaoks märgilise tähtsusega, sest ta saab võistelda kõikjal ning koguda punkte, et pääseda Pyeongchangi olümpiale. „Usun, et maailmas kuulub Kelly naiste seas 10–15 parima hulka. Omaealiste seas, usun, võib teda pidada TOP2 kuuluvaks. Üks temavanune Uus-Meremaa poiss veedab aastas 250 päeva lumel. Meil tuleb neid päevi umbes 100,“ arutles Tõnis Sildaru ja lisas: „Poisid arenevad 13–14-aastaselt meeletult ja eks siis hakkavad Kelly-vanused poisid temast eest ära minema…“

Ometi on õbluke Sildaru pälvinud tähelepanu kogu maailmas. Koos vennaga on ta kaasa teinud ka suurejoonelises suusafilmis „Hangout“. Tal õnnestus võita teist aastast järjest (osaga PVSi filmis) IF3 el, International Freeski Film Festival (Montrealis) naiste kategoorias parima pargi osa. Praegu kogubki Kelly Sildaru kogemusi nii-öelda show-võistlustelt, mille tase tiitlivõistlustele sugugi alla ei jää. Mullu osaleti kokku kümnel võistlusel, millest üheksal juhul jõudis Kelly ka poodiumile.

Kusjuures Tõnis Sildaru sõnul pole selle spordiala juures kõige olulisemaks võistluseks aga sugugi mitte MK-sarja võistlused. Eestlased on murdmaasuusaajaloo tõttu harjunud, et MK-sarja punkt on väga oluline näitaja. Freestyle-suusatamise tipud jätavad MK-sarja etappe aga tihtipeale vahele, sest see pole nende jaoks piisavalt motiveeriv.

Küll aga on motiveeriv ekstreemsportlaste olümpia, igal aastal USAs Aspenis toimuvad X-mängud (X-Games), kuhu pääseb vaid kutsetega. „Loodame, et Kellyt X-mängudele vähemalt sel aastal ei kutsuta. Järgmisel aastal juba võib-olla võiks. Tehniliselt saaks ta Aspenis hakkama, kuid hüpped on Kelly jaoks liiga suured. Mul oleks isegi väike hirm tema hüppeid seal kõrvalt vaadata. Samas, kui kutse tuleb, on ilmselt raske keelduda,“ arutles Tõnis Sildaru.

2018. aasta taliolümpia

Ent mis on õde-venda Sildarude edu saladus? Selle küsimuse peale kehitavad kõik kolm õlgu ja ütlevad kui ühest suust: „Meile lihtsalt meeldib see, mida teeme. Naudime seda.“ See, et lapsed pannakse 2–3aastaselt suuskadele, pidavat Tõnis Sildaru sõnul põhjamaades üsna tavapärane olema. See, et nad noores eas ka trikitamist niivõrd naudivad, tavapärane aga pole. Kellyl on omanimeline Red Bulli kiiver ja nii mõnelgi võistlusel oleme märganud, et teised võistlejad sosistavad üksteisele: „Näe, Kelly Sildaru…“ muigas isa Tõnis Sildaru.

[alert color=”gray” icon=””]Koolis ja laagris korraga

Ilmselt tekib seda artiklit lugedes nii mõnelgi küsimus, kuidas saavad Sildarud, kes niivõrd pika perioodi kooliaastast laagrites viibivad, edukalt õppetöös kaasa teha.

Õige vastus on e-kool ning pühendumine. Nii Kelly kui ka tema väikevend Henry kulutavad kooliuksi küll oluliselt vähem kui nende eakaaslased, kuid see ei tähenda, et nad vähem õpiksid. Enne laagrisse minekut küsib perekond Sildaru alati õppimise ette ning laagrites istutakse kohe pärast treeninguid õpikute taha. Ikka selleks, et klassikaaslastega samas tempos edasi minna.

„Kui laagris olen, siis ei taha kunagi veel kooli minna. Tahaks veel treenida,“ avaldas õbluke Kelly ja lisas: „Aga kui kooli jõuan ja hakkan seal harjuma, siis meeldib ka seal väga! Klassikaaslased on toredad ja õpetajad väga mõistvad.“ Mõlemad õpivad Tallinna Saksa Gümnaasiumis ning seni on nende tunnistustel ilutsenud üksnes neljad-viied. [/alert]

[alert color=”violet” icon=””]Kelly Sildaru

  • Sündinud 17. veebruaril 2002.
  • Pikkus ja kaal: 148 cm ja 35 kg.
  • Kool: Tallinna Saksa Gümnaasiumi 6. klassi õpilane.
  • Spordiala: vigursuusatamine Big Air, slopestyle ja halfpipe.
  • Perekond: isa Tõnis, ema Lilian, vend Henry.
  • Vägevaim trikk: switch unnatural 900.
  • Parim tulemus: SFR Touri üldvõit 2014.

Henry Sildaru

  • Sündinud: 26. augusti 2006
  • Pikkus ja kaal: 131cm ja 25kg
  • Kool: Tallinna Saksa Gümnaasiumi 2. klassi õpilane.
  • Spordiala: vigursuusatamine Big Air, slopestyle ja halfpipe.
  • Vägevaim trikk: 720 ja backflip (tagurpidi salto)[/alert]

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Tähelepanu! Joonel on peaministrid!

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus