Tänavu suvel toimus SK Jõusport eestvedamisel esmakordselt kolmest osavõistlusest koosnenud Under Armour PowerTrack võitlussari. Mitmekülgne ala pakkus põnevust nii osalejatele kui ka publikule.
PowerTracki puhul on tegu alaga, milles on ühendatud jõud, kiirus ja vastupidavus. See koosneb jõuharjutustest ja -elementidest, mis tuleb sooritada võimalikult kiiresti. Tegemist on ühtlasi väga mitmekülgse alaga, kus muuhulgas võetakse mõõtu sõudeergomeetril, rehvi kantimisel, liivakoti kandmisel, köiel üles-alla ronimisel, topispalli viskamisel jne.
Suvel peetud Under Armour PowerTrack sarjas said osaleda nii mehed kui naised mitmetes vanusegruppides, eraldi klass oli ka kolmeliikmelistele võistkondadele. Tegime mõne sportlasega juttu, et uurida, miks nemad alaga tegelevad ja millised muljed võistlustest kaasa võtsid.
Võimalus end proovile panna
Meeste klassis sai sarja kokkuvõttes esikoha Mihkel Keldoja, kellel on jõuspordi staaži umbes seitse aastat. „Hakkasin jõuspordi vastu huvi, kui viibisin ajateenistuses Jõhvis. Seal tegin vabal ajal esimesed treeningud ja peagi oli meil oma punt, kellega koos kasarmu keldris higistasime. Hiljem asusin ülikooli kehakultuuri õppima. Minu kursavend oli Kevin Jurs, kes oli ühtlasi CrossFit Tartu treener. Tema oskas mind asjaga rohkem kurssi viia ja nii ma rühmatreeningutesse sattusin,“ meenutab ta.
Praegu treenib Mihkel nädalas keskeltläbi 12 tundi. „Viimasel aastal olen järginud internetipõhist treeningprogrammi „The Training Plan“, aga kohandan seda pidevalt endale sobivaks. Lisaks põhitrennidele käin korra nädalas ujumas ja lisan kavasid CrossFit Tartu spordiklubi programmist,“ räägib ta.
Under Armour PowerTrack sari on tema sõnul hea võimalus end suvel proovile panna. „Minu lemmikuks oli iga etapi tiimivõistlus, kus katsetada koostööd ja taktikat. Alad olid igal etapil erinevad ja läksid järjest väljakutsuvamaks. Individuaalselt oli lemmikuks viimane etapp, kus sai proovile panna end nii klassikalises tõstmises kui ka vastupidavuselementides ja võimlemises,“ räägib ta. Mehe sõnul oli suurimaks väljakutseks vaimse poolega hakkama saamine. „Vahepeal on raske sundida ennast pidevalt liikuma, kuigi sisimas ma tean, et jõuan,“ tunnistab ta.
Jõuspordil on mitu plussi
Naiste seas osutus sarjas parimaks Anni Kurik, kes hakkas jõuspordiga tegelema neli aastat tagasi. „Jõudsin selleni suuresti tänu oma praegusele treenerile Kalev Arbusele, kellega koos sisekaitseakadeemias õppisin. Tema nägi minus potentsiaali ja tegi ettepaneku klassikalise jõutõstmise võistlusteks treenima hakata. Sealt sai alguse minu kirg raskejõustiku vastu,“ sõnab Anni.
PowerTrack sarjas otsustas ta kaasa lüüa, sest see tundus põnev. „Powertrack koosneb erinevatest intensiivse pingutusega sooritatavatest harjutustest, mis panevad proovile nii füüsise kui ka vaimu. See kõnetas mind eriti,“ sõnab ta. Lemmikalana toob ta välja raskuste tassimised, sest seal saab rakendada korraga nii kiirust kui jõudu. „Liivakoti kandmine, mis enamustele ei istu on minu vaieldamatu lemmik. Teiseks lemmikuks on rippes jalgade tõsted rõngasteni. Kõige väljakutsuvamaks osutusid topispalli visked üle raami. Polnud seda eelnevalt proovinud ega saanud hästi tehnikat paika, lisaks oli pall vihma tõttu libe,“ meenutab ta.
Annile meeldib jõuspordi mitmekülgsus, samuti see, et enda arengut on lihtne mõõta. „Kui suudad liigutada raskust, mis enne võimatuna tundus, annab see suurepärase tunde ning soovi vaadata, kui paljuks enamaks ma veel võimeline olen,“ sõnab ta. Ta lükkab ümber ka mõned eelarvamused. „Arvatakse, et jõuspordiga tegelemine teeb naised mehelikuks. Minu arvates toob see aga naises välja hoopis tema kõige naiselikumad vormid. Teine eelarvamus on, et jõusport sobib ainult pika treeningtaustaga inimestele. Tegelikult on jõuspordi võlu selles, et tulemusi on näha kiirelt ning see sobib hästi erineva treeningtaustaga ning vanusega inimestele.“
Hea koostöö viis võidule
PowerTracki sari oli eriline selle poolest, et osaleda said ka kolmeliikmelised võistkonnad, kusjuures vähemalt üks tiimiliige pidi olema õrnema soo esindaja. Esikohaga lahkus seekord Eesti Kaitseväe võistkond koosseisus Toomas Tammsaar, Viive Tammsaar ja Tarvi Torn.
„Kuna sel aastal ei olnud piisavalt aega ja võimalusi trenni teha ega end individuaalselt võistlemiseks kuigi heasse vormi ajada, oli tiimiga osalemine füüsiliselt kindlasti pisut lihtsam. Samas oli see tore võimalus, midagi koos abikaasa ja sõbraga teha,“ põhjendab Toomas Tammsaar. Ta usub, et nende võistkonnale tõi esikoha hea meeskonnatöö ja ülesannete jaotus. „Kõik said teha täpselt seda, mis kõige paremini välja tuleb. Võistkonnaga osalemine on suurepärane võimalus end proovile panna ja sõpradega koos aega veeta. Tiimi võistluse eelis on alati see, et kui ise enam ei jaksa, on kõrval inimesed, kes ergutavad ja vajadusel aitavad,“ leiab ta.
Kiidusõnad korraldajatele
Kõik sportlased toovad esile sarja head korraldust. „Sari oli hästi korraldatud. Tore oli, et kõiki osalejaid tunnustati. Rajad olid pingutust nõudvad, aga ka algajatele jõukohased, nii et kõik, kes soovisid said end proovile panna,“ ütleb Toomas.
Anni teeb suure kummarduse Jõuspordi tiimi ees, kes ajab asja südamega ja annab endast kõik, et võistlejatel oleks huvitav. „Sari pakkus väga palju häid emotsioone ja üllatusi, nii võistlusalade kui ka teiste võistlejate näol. Eriti jäi meelde sarja viimane etapp Nõos. Kui esimesed kaks võistluspäeva möödusid palava päikese käes, siis viimasel etapil sadas kohati paduvihma, mis tegi mõne elemendi, näiteks topispalli visked üle raami veelgi keerulisemaks. Sellest hoolimata ei jäetud midagi ära ja võistluspäev viidi võiduka lõpuni,“ on naine rahu.
Mihkli jaoks oli sarja toimumine oli positiivne üllatus. „Kuna Jõusport on senini korraldanud rammumeeste ja -naiste võistlusi, siis oli põnev näha, kuidas omavahel kombineeriti võistluseks nii rammusarja kui ka vastupidavuse elemente. Sari tõi kenasti kokku kõik suuremad klubid, kes Eestis sellist treeningut harrastavad ning lisaks palju uut rahvast, kelle jaoks see võistlusformaat oli uudne. Sarjal olid vinged toetajad. Iga osaleja sai endale särgi, joogi ja medali. See lõi hea õhkkonna, mis kinnitas, et tähtis pole alati võit, vaid osavõtt. Korraldajad said sarjaga kenasti hakkama, arvestades, et see oli ka nende jaoks midagi uut,“ tunnustab ta.
Under Armour on treeningutel toeks
Samuti kiidavad osalejad peatoetajat Under Armourit. „Under Armour on olnud minu silmis alati kvaliteetsete spordiriiete tootja. Mulle meeldib toodete disain ja viisakas look. Nende riiete ja jalatsitega on hea käia trennis, aga neid kandes näeb ka vabal ajal stiilne välja,“ sõnab Mihkel.
Anni lisab, et Under Armour kuulub kindlasti oma stiili ja mugavuse tõttu tema lemmikute hulka. „Spordis on vaja keskenduda oma sooritusele. Minu jaoks on oluline, et spordiriided oleks nii mugavad, et justkui ei tunnegi neid seljas, aga samas pakuksid sooritusel toetust. Need omadused on Under Armouril olemas. Enim meeldivad mulle nende püksid, sest värvel ei rullu alla ning need ei paista ka kükkides läbi, samas lasevad nahal hingata,“ sõnab ta.
Uuel aastal uue hooga
SK Jõusport ja Under Armour üllatavad järgmisel suvehooajal kindlasti uute põnevate võistlustega, seega tasub juba praegu harjutama hakata.
2021. aasta Under Armour PowerTrack tulemustega saab tutvuda siin.
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: SK Jõusport