Suurele osale inimestest seostub orienteerumine millegi hirmsaga. Metsa? Kaardi ja kompassiga? Mitmeks tunniks? Kohutav.. Ilmselt on see mõtteviis ammusest ajast kangastunud ja raske on sellest lahti saada. Parim viis selleks on muidugi anda uus võimalus orienteerumisele! Kummutame müüte ja räägime lahti, mis asi see rogain õieti on.
Rogain – see on meeskondlik orienteerumine
Rogaini puhul liigutakse koos meeskonnaga, kuhu saab kuuluda 2-5 liiget. Ette on antud vaid kontrollaeg, mis Seiklushundi rogainide puhul on maksimaalselt 3 tundi. See aga ei tähenda, et pead ilmtingimata nii kaua rajal olema. Tulemuse saad kirja juba ühe punkti võtmisel! Kaardile on märgitud reeglina umbes 40 punkti, millest saad endale sobiva raja kokku joonistada – täpselt nii pika kui ise soovid. Kui ambitsioonikamad püüavad tihti terve platsi puhtaks võtta ja jooksevad üle 30 km, siis märksa rohkem on rahulikke kulgejaid ja matkajaid. Maastikul on kontrollpunktid erineva väärtusega ning väärtus sõltub asukohast ja keerukusest. Suuremad numbrid = suuremad punktid (aga ka raskem maastik/kaugem asupaik).
Siseturism täiesti teisel tasemel
Rogainirajad viivad tihti paikadesse, mida ei leia Google’st ega TripAdvisor’i lehekülgedelt. Linnarogainidel on ehk tuttavamaid kohti rohkem, kuid mida rohkem metsa minna, seda seikluslikumaks asi läheb. Teataval määral oleme ühiskonnas hakanud rohkem metsa pelgama. Kui tegu pole just tuttava koduse metsaga või seal pole terviserada ees, siis hea meelega lihtsalt suvalises kohas sisse ei põika. Rogain on hea koht, kus taasavastada see oskus! Lihtsalt minna metsa, uidata ringi ning näha loodust täies eheduses. Ja kui kuuledki võsas mingit ragistamist, siis suure tõenäosusega on tegemist kaasvõistlejatega. Hea küll, vahel on ka metsloomi teele sattunud, aga usu meid – nad kardavad Sind palju rohkem kui Sina neid.. Eestimaal on nii-nii palju ägedaid kohti, mida isegi ei oskaks muidu otsida. Põnevate paikade otsimise teeb rogainide puhul Sinu eest ära rajameister. Sinul jääb üle vaid nautida ja meelde jätta paiku, kuhu hiljem tagasi tulla või viia oma pere ja sõbrad.
Mis siis kui ma ära eksin?
Kui Sinu orienteerumisoskused ei ole kõige paremad või ei tunne end piisavalt kindlalt, siis igal Seiklushundi rogainil toimub ka infotund. Selle käigus räägitakse põhilised värvused kaardil üle, olulisemad reeglid ning antakse näpunäiteid planeerimise osas. Lisaks on avatud matkaklass, kus saab osaleda soovi korral ka üksinda. Matkaklassis on raja planeering Sinu eest ära tehtud ning distants jääb 10-12 km vahele. Punktid asuvad võistluskeskuse lähedal ning ei ole orienteerumistehniliselt keerulised. See annab võimaluse rahulikult õppida kaarti tundma ning koguda esimesi kogemusi rogainis. Kuigi matkaklass on individuaalne, siis ei keela keegi ka selle jooksul koos liikuda!
Üks tähtis asi on ka see, et ära karda! Eelkõige ära karda küsida. Kui miski tekitab küsimusi, jääb segaseks, soovib täpsustamist, siis võta korraldajal sabast kinni ja küsi! Hea meelega räägime, abistame ja aitama nii nagu oskame.
Kui jäädki rajal hätta, siis reeglina on telefon siiski taskus või kotis. Võtad lihtsalt Google Mapsi lahti ja paned sihi paika, kuhu poole peab minema hakkama. Keegi seda ei keela kasutada, kui oled kaotanud sihi ja järje.
Pereklassis osalenud Imbi avastas rogainide võlu
Imbi on olnud usin päevakutel osaleja ning käidud on ka Vägilase jooksudel. Siis tuligi ette võtta järgmiseks väljakutseks Seiklushundi rogain.
“Eelmisel aastal avastasime Seiklushundi rogainide võlu, võttes pereklassis osa kõigist selle hooaja rogainidest. Tänu rogainidele on olnud võimalus avastada erinevaid Eestimaa paiku, kuhu muidu ei sattukski. Ja mis seal salata, pilaff pärast mitmetunnist pingutust ei maitse kusagil mujal nii hästi kui Seiklushundi rogaini finišis!” võtab ta kenasti kokku.
Tänavune hooaeg
Seiklushundi rogainisari sai juba märtsikuu lõpus alguse ning avaetapp toimus Tartus. Hea uudis on aga see, et tervelt kolm erisugust paika ootab veel ees. Võta kalender ette ning vaata üle – ehk mõni nendest päevadest sobituks sinna?
Ees on ootamas:
24. mai – Vehendi (Võrtsjärve ääres)
23. august – Võru
25. oktoober – Palu (Otepää)
Tekst: Dora Anton
Fotod: Aldis Toome