Sihtasutus Noored Olümpiale kuulutas välja järjekorras juba neljanda stipendiumikonkursi, millega toetatakse sportlaste osalemist vajalikes välislaagrites ja rahvusvahelistel võistlustel, varustuse ja taastumisvahendite soetamist ning tagatakse kogu toetusperioodi välteks koolitused ja koostöö parimate mentorite ja spordipsühholoogidega.
Stipendiumikonkursi võitja saab rahalise toe ja maailmatasemel koolitused terveks olümpiatsükliks ehk kuni neljaks aastaks. Stipendiumi rahaline maht on Eestis kõige suurem – sportlasele eraldatakse kokku kuni 40 000 eurot. Pikaajaline toetus annab sportlasele kindlustunde ning võimaldab keskenduda oma eesmärgile.
Soov noorsportlastele õlg alla panna
Noored Olümpiale toetajate ring koosnes algselt spordihuvilistest sõpradest-tuttavatest, kes soovisid noorsportlastele õla alla panna. 2016. aastal viidi läbi esimene stipendiumikonkurss, mil sai esimese rahalise stipendiumi kiiruisutaja Marten Liiv. „Kuna sihtasutuse eestvedajate ambitsioon sellest kasvas, siis löödi käed veel mitmete sporti väärtustavate ettevõtetega, kes on tänaseni sihtasutuse toetajad,“ räägib Noored Olümpiale koordinaator ja spordifänn Merlyn Lipp sihtasutuse algusaegadest. „Sihtasutust looma ajendas mõte, et Eestis on palju andekaid sportlasi, kes lõpetavad spordiga tegelemise liiga vara – enne kui jõuavad oma tõelised võimed realiseerida. Põhjuseks sageli noorsportlase puuduv majanduslik kindlustunne, mil peale keskkooli tuleb teha valikuid, kas keskenduda edasi õppimisele või sportlaskarjäärile,“ lisab ta. Samuti soovivad sihtasutuse loojad, et Eestis kasvaks spordisangareid, kes järgmistele põlvkondadele eeskujuks on ning fännidele ja rahvale emotsioone pakuks. Nii loodigi eraalgatuslik toetussüsteem, mis tagab noorsportlastele pikaajalise toetuse nii stipendiumi kui ka tugiteenuste (koolitused ja koostöö spordipsühholoogide ja mentoritega) näol.
2017. aasta alguses suudeti leida nii palju toetajaid, et kevadel tekkis võimalus välja anda neli pikaajalist stipendiumit, nendest kolm on veel tänagi Noored Olümpiale stipendiaadid. Vasaraheitja Anna Maria Orel, aerutaja Joosep Karlson ja judokas Mattias Kuusik pürgivad 2020. aasta Tokyo olümpiamängudele. Möödunud aasta kevadeks oli toetajate ring veelgi suurenenud mitmete ettevõtjate ja eraisikute näol tänu kellele anti 2018. aasta kevadel välja kolm stipendiumit – epeevehkleja Katrina Lehisele, vibulaskja Reena Pärnatile ning taaskord kiiruisutaja Marten Liivile.
Hea koostöö sportlastega
Sihtasutus peab senist koostööd sportlastega väga heaks ja see, et nad on sportlaste jaoks põhimõtteliselt 24/7 olemas, ongi nende tugisüsteemi puhul eriline. „Oleme kogu aeg kursis nende treeninglaagrite ja võistlusaegadega, koostöös leiame sobivad ajad koolitusteks ning aitame ja anname nõu neile nii palju kui oskame,“ selgitab Lipp. „Loomulikult nõuab see ka sportlaste endi poolt koostöövalmidust, et oluline info õigel ajal meieni jõuaks, aga iga aastaga on ka see tunduvalt paremaks läinud. Siiani ehedaim näide meie abist on olnud ilmselt Marten Liivi PyeongChangi taliolümpiale pääsemine möödunud aastal, kuhu ta kvalifitseerus tänu heale ajale, mille sõitis Calgary MK-etapil, kus sai osaleda tänu Noored Olümpiale stipendiumile. Nüüd hoiame pöialt, et järgneval aastal saame Tokyo olümpial jälle rõõmustada koos oma suvealade stipendiaatidega.“
Nüüd on kõigil 18- kuni 25-aastased olümpiamängude kavas olevaid individuaalalasid harrastavad sportlastel, kes pürgivad spordimaailma absoluutsesse tippu, taas võimalik stipendiumikonkursil osaleda.
Stipendiumikomisjoni kuuluvad olümpiavõitja Gerd Kanter, treener Tõnis Sildaru, spordimänedžer Kadri Kallas, ettevõtja Tiit Rahkema ja sihtasutuse üks asutajatest Valdur Jaht. „Me ei eelda, et sportlasel on juba ette näidata tiitlivõistluste kõrged kohad, kuid soovime näha sära silmis ning tahet ja visiooni, et jõuda maailma tippu,“ julgustab Lipp kõiki noorsportlasi konkursil osalema.
Taotlusi saab esitada kuni 31.mai kella 12-ni sihtasutuse kodulehel www.nooredolumpiale.ee.
Stipendaadid kiidavad
Mattias Kuusik (judo): „Stipendium on aidanud mul hoida end õigel kursil. Ka rasketel momentidel nagu vigastused või madalseisud ei tunne sa Noored Olümpiale poolt mingit pinget, vaid tunned, kuidas süsteemi kuuluvad inimesed toetavad sind igakülgselt. Kindlasti on raske saada ümber rahalistest vahenditest, tänu Noored Olümpiale saan lubada aastas endale mõne laagri ja võistluse rohkem ning pöörata eriliselt suur tähelepanu füsioteraapiale. Samuti on hariv ning huvitav teha koostööd mindset coach’iga, kes aitab treeninguid muuta keskendumise arvelt kvaliteetsemaks ja õpetab, kuidas n-ö deemonitega oma peas toime tulla.“
Anna Maria Orel (vasaraheide): „Noored Olümpiale stipendium on olnud minu sportlaskarjääris asendamatu tähtsusega. Peale majandusliku kindluse, mis on ka väga oluline, hindan ma eriti vaimset tuge. Noored olümpiale süsteem on mulle võimaldanud tipptasemel mindset coach’id ja tugigrupi, kellega ühendust võtta juhul, kui abi vajan. Samuti on meil suurepärane tiim, kellega üksteisele kaasa elada. Olen sportlasena palju kasvanud ja õppinud tänu Noored Olümpiale stipendiumile.“
Tekst: Keilit Aedma
Fotod: SA Noored Olüpiale / Schaats Fotos / erakogu