Kossuplatsid pakuvad liikumisrõõmu | Sportland Magazine

Jaga „Spaldingu kodused kossuplatsid pakuvad liikumisrõõmu igal tasemel mängijatele“

Spaldingu kodused kossuplatsid pakuvad liikumisrõõmu igal tasemel mängijatele

Mida rohkem me liigume, värskes õhus viibime ja sõprade või perega aega veedame, seda tervemad ja õnnelikumad oleme. Kui sul on kodus oma korvpalliväljakukomplekt, siis saad kõik kolm asja eriti lihtsalt ühendada.

Kodune kossuplats sobib nii nendele, kes käivad korvpallitrennis kui ka nendele, kes soovivad mõnikord lihtsalt palli põrgatada ja korvi loopida. Kes võtavad korvpalliharrastust tõsiselt, saavad koduväljakul piiramatult harjutada ning oskusi parandada. See on suur eelis, kuna noorteklubides on treeningute arv üpris piiratud. Lisaks on individuaalne trenn äärmiselt oluline, sest tippu viib vaid järjepidev töö – on ju teada, et enamik tippmängijatest on nooruses oma oskusi iseseisvalt lihvinud. „Korvpall on unikaalne spordiala, kus peamiseid mänguelemente saab harjutada ka üksinda. Põrgatamise, sammudelt viske, vabaviske, kaugviske ja lauapallide hankimise viimistlemiseks läheb vaja vaid palli ja korvi. Koos sõbraga saab mängida juba üks-ühe vastu, mis on samuti korvpalli üks peamiseid elemente,“ ütleb Spaldingu brändijuht Björn Berggren.

Kui aga ambitsioon pole tippkorvpall, siis on oma korviplats ideaalne võimalus olla värskes õhus ja liikuda. „Pallimängud muudab atraktiivseks mängulisus ning korvpall pakub lisaks korvi viskamisele ka ägedaid sportlikke mänge nagu 5-miinust, väljaviskamine ja paljud teised. Noorte liikuvuse suurendamine on samuti ühiskonna väljakutse, aga samas on enamike koolide staadionid lukustatud või raskelt ligipääsetavad. Kodustel kossuväljakutel need piirangud puuduvad ning seal luuakse elukestvaid mälestusi ja emotsioone nii oma pereliikmete kui sõpradega.“

Spaldingu kossuplatsid

Igaüks leiab sobiva

Spaldingu valikus on mitmesuguseid lahendusi. „Kõige mugavam on osta teisaldatav konstruktsioon, mis sisaldab kõike, mida koduse väljaku jaoks tarvis on. Samas on võimalik osta eraldi ka ainult rõngas või laud,“ selgitab Björn. Teisaldatavad komplektid on kõik reguleeritava kõrgusega ning sobivad seega igas vanuses korvpallihuvilisele. Kõrguse reguleerimine on väga lihtne ja sellega tulevad toime kõik. „Soovitame valida korvi mudeli mängija oskuste ja korvi kasutamistiheduse järgi. Korvpalliga esmatutvust tegevatele ja kuni mini-klassi mängijatele sobivad hästi soodsamad korvid. Tugevama konstruktsiooniga korvi peaks valima need, kes harjutavad tihedamini ja treenivad regulaarselt kaugviskeid. Korvpallihuvi tekitamiseks on minilauad, mis on sobivad hästi eelkooliealistele lastele,“ soovitab Björn.

Tema sõnul suudab komplekti kokku panna igaüks, kes on kasutanud regulaarselt tavapäraseid tööriistu ja saanud näiteks hakkama mööbli kokkupanekuga. Juhendi järgi piisab kõige keerulisemate konstruktsioonide paigaldamiseks kahest täiskasvanust. Lihtsamate mudelitega saab ka üksi hakkama, kuid mitmekesi on suuremaid elemente lihtsam ja turvalisem liigutada. Korvi kokkupanek on tihti ka vahva isa-poja koostööprojekt.

Vaja on lihtsaid tingimusi

Spaldingu kossuplatsidKossulauakomplekti paigaldamiseks on kõige ideaalsem pinnas tänavakivi, terrass või asfalt, aga viskamist ei takista ka muruplats. Küll on muru peal palli veidi keerulisem põrgatada. Tavaliselt asuvad korvpalliväljakud garaažiesisel või hoovi sissesõiduteel. Platsi suurus sõltub aga pigem mängijatest. Mida vanem ja kogenum harrastaja, seda suuremat ruumi on vaja, sest viskeid sooritatakse juba kaugemalt ning pall võib seetõttu samuti kaugemale põrgata.

Kui kossuväljak kord paigaldada, siis väga suur hoolt see ei vaja. „Spaldingu korvid on tõestanud end väga vastupidavatena ja üldiselt vihm ega lumi neile liiga ei tee. Toote eluea pikendamiseks on siiski soovitav korv hooajaväliselt kõige madalamasse asendisse panna ja võimalusel varikatuse alla või garaaži paigutada. Kindlasti peaks toestuse paagist vee välja laskma, muidu võib see jäätudes paagi purustada. Kui konstruktsioon jääb õue, võiks korvivõrgu eemaldada,“ soovitab Björn.

Kõige suurem kahju võib sündida, kui korvid tuule tõttu või muul põhjusel ümber kukuvad. „Sellistel juhtudel võib korvilaud või -rõngas puruneda, halvemal juhul võib korv kukkudes midagi hoovis lõhkuda. Selle vältimiseks tuleks tegutseda vastavalt konstruktsiooni kinnitamise juhendile. Soovitame aluspaagi pigem täita liivaga ja/või lisada paagile raskused ning kasutamisvälisel ajal hoida korvi kõige madalamas asendis.“

Spaldingu kossuplatsid

Kossuväljak kamba peale

Kodune kossuväljak ei ole tegelikult ainult ühe eramajaomaniku projekt. Hea mõte on soetada see kamba peale naabritega, külaseltsiga või korteriühistuga. „See on kindlasti hea variant ning Spaldingu korve on sellel eesmärgil korduvalt kasutatud. Ühiskasutusse mõeldud korv võiks kindlasti olla tugevama konstruktsiooniga ja üks suurematest mudelitest, kuna koormus sellele on märkimisväärselt kõrgem ja mängijate tase ilmselt väga erinev. Spaldingu valikust sobivad selleks ka maa sisse paigaldatavad konstruktsioonid, mille kõrgust saab reguleerida, kuid mis pole teisaldatavad. Nende eeliseks on aluse ehk paagi puudumine, aga samas vajavad need üles seadmiseks korvi jala tugevalt betooni valamist,“ selgitab Björn.

Harjutamine teeb meistriks

SpaldingKui korv on püsti, siis saab sellest ainult kasu lõigata, sest kodu juures harjutamine aitab kindlasti paremaks saada. „Spordis on väga oluline korduste arv, sest see loob hea harjumuse. Korvpall on väga tehniline ja nüansiohke ning koduplatsil on võimalik harjutada kõiki vajalikke elemente, saada paremaks juba omandatud elementides ning õppida juurde uusi oskusi,“ on Björn veendunud. „Kolmepunktivisked, sammudelt visked ja vabavisked on ehk kõige lihtsamini harjutatavad, aga oskuste lisandudes saab keskenduda juba näiteks pöördelt visetele, „nõrgema käega“ visetele, foater´itele, pidurduselt visetele või haakvisetele. Sõbra või pereliikmega saab treenida kaitsemängu või kaitsemängija vastu ründamist.“

Kossuplatsil on tore koos pere või sõpradega mängida. Pole tähtis, kas kohal on parasjagu ainult üks kaaslane või suurem seltskond. „Korvpall on väga tänuväärt pallimäng, mida saab harrastada eri suuruses seltskondadega. Võistluseidki peetakse nii 1×1, 2×2 kui ka klassikalises 3×3 tänavakorvpallis. Kõiki tavaformaadist väiksemaid mänge mängitakse just ühe korvi all. Hoovi pandud kossuplatsil saab maha pidada võistluse sõltumata sellest, kas kohale tuleb kaks või kümme mängijat.“

Eeskuju nakkab

Eriti hästi sobib kossuplats laste ja noorte kodusesse, kes korvpallitrennis käivad, kuid vähemalt sama kasulik on see neile, kes lihtsalt õues möllata tahavad. „Korvpall on Eestis väga populaarne. Pärast võidukat koondisemängu on hea välja minna ja parimaid hetki taaselustada. Lisaks loob see hea võimaluse rohkem liikuda ja aktiivselt aega veeta. Isad-emad, kes on ise korvpalli harrastanud saavad oma oskused edasi anda, olla ise liikuvad ja anda lastele head eeskuju,“ kirjeldab Björn.

Ta on seda meelt, et just mängulisus hoiab harrastuse lapse jaoks huvitavana ning see on tänapäeval väga oluline, et tekiks harjumus sporti teha. „Ainuüksi palli korvi loopimine pakub igapäevast väljakutset, kus esimesi viskeid tegev laps tunneb rõõmu esimestest tabamustest ja seejärel iga päevaga aina kaugemalt sooritatud visetest. Koos sõpradega avaneb juba võimalus mängida mitmeid viske- ja seltskonnamänge.“

Spaldingu kossuplatsid

Milline pall valida?

Kui kossuväljak ja vähemalt üks sportlane on olemas, siis on mängimiseks vaja veel vaid palli. Björn soovitab väljas kasutada kummi- või komposiitnahast palle, mis on universaalsed ja sobivad igale kattele ega kulu nii kiiresti kui vaid sisetingimustesse mõeldud mänguvahendid. Hea oleks valida õige suurusega pall – korvpallis on kõige pisematele mõeldud nr 5 või väiksem pall, naised ja lapsed mängivad nr 6 suurusega ning mehed nr 7-ga. Nende kohta leiad täpsema info Sportlandi kauplusest või e-poest.

Parim aeg sõpradega

Björn on ise samuti korvpalliusku ning mitmel väljakul kätt proovinud. Muidugi on ta paigaldanud korvi ka enda kodu juurde. „Minu jaoks on see kevad-suvel mõnus ajaveetmise viis. Saan sõpradega kossu mängida, ilma et peaks kuhugi kaugele minema ja teiste inimestega korvi pärast konkureerima. Kodusel väljakul sõpradega õhtut veetes saab räägitud kõik jutud, olla liikumises ning pea iga kord lahkuda väljakult naeratusega meenutades mõnda „hullu“ viset, mis kellelgi tabada õnnestus.“

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: Spalding

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Iga samm loeb: tule Heateo jooksule ja aita täita Kevini unistus!

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus