Tallinna Ironman toimus esimest korda 2018. aastal. Sel aastal on oodata starti üle 4000 võistleja. Sportlandi tiimist lähevad katsumusele vastu Margus Mäll, Karel Kaljuste ja Jaana Jõgisuu. Lisaks osaleb Sportland meeskonnavõistluses.
Ironman 70.3 tähendab lihtsalt poolt distantsi täispikast triatlonist ehk arvude keeles 1,9 km ujumist, 90 km rattasõitu ja 21,1 km jooksu, mis on täpselt poolmaraton. Kuidas kolme täiesti erineva ala jaoks treenida ja lühikese ajaga end triatloniks ette valmistada, sellest rääkis Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuse peremees Margus Mäll.
Sportlikult aktiivne
„Umbes viis-kuus aastat tagasi mängisin veel aktiivselt korvpalli. Kokku olen korvpallisaalis veetnud lausa 20 aastat,“ tutvustab Margus sissejuhatuseks oma sportlikku tausta. Vanuse kasvades tekkisid aga vigastused ja taastumine oli aeglasem. Seega hakkas ta otsima sportlikku alternatiivi, sest aktiivne elustiil oli alati olnud tema elu lahutamatu osa. Esialgu avastas mees enda jaoks orienteerumise ja läks sõpradega koos metsa. „Orienteerumine on ikka päris raske, kuid lõpuks hakkasime kaartidele ka pihta saama,“ tunnistas ta. Koos orienteerumisega tuli tasapisi jooksmine ja Margus osales ka ise väiksemate võistluste korraldamisel.
Sportlandi tiimi liige
Selleaastase Ironmani Tallinna-võistluse eel korraldas Sportland kevadel tiimi leidmiseks firmasisese konkursi. „Koostasin video-CV. Väljavalitutele kindlustas Sportland võistlustel osalemise ja korraliku varustuse. Mul oli õnn osutuda tiimi liikmeks,“ kirjeldab Ironmani debütant, kes on tegelikult juba triatleetide tegemisi piilunud juba mõnda aega. Ujumistausta mehel ei ole ja ka maanteeratta eripäradega polnud ta varem kokku puutunud. „Ehk kaks ala kolmest olid täielikult hüpe tundmatusse,“ naerab Margus.
Mõne kuuga võistlusteks valmis
Siinkirjutaja päris ehmus, kui kuulis, et ujulasse siirdus mees alles kevadel. „Mais sain oma esimese Bottecchia maanteeratta ja mis seal salata, rattasõit hakkas tohutult meeldima,“ ei varja spordimees vaimustust. Enesekindlust lisab talle teadmine, et jooksu baastrenni on ta teinud aastaid ja terve elu end sportlikult vormis hoidnud. Talviti meeldib Margusele suusatada ja korralik aeroobne põhi on seega all. „Mõne kuuga on rattakilomeetreid kogunenud juba üle 1000. Püüan aega ratsionaalselt kasutada ehk et rattatreeningud saavad tehtud Tallinnast Kõrvemaale tööle sõites,“ ütleb Margus.
Appi tuli Marko Albert
Margus lisab, et Sportlandi korraldatud tiimikoosolekutel on neile nõu andnud oma ala tegijad. Viimasele nõupidamisele oli kaasatud meie tõeline elav legend Marko Albert, kes jagas näpunäiteid just ujumise kohta. „Kuna krooli õppimise jaoks jääb ilmselgelt aega väheks, siis soovitas Marko keskenduda konnastiilile ja läbida triatloni esimene ala – 1,9 km ujumine – just nii,“ on mehel plaan paigas. Asjatundjad teavad, et ujumisega võib palju kaotada, aga samas vähe võita; 5–10-minutilisest kaotusest pole hullu. Lisaks soovitas Marko väga hoolikalt läbi mõelda vahetusalade logistika ja varustuse paigutuse, sest valesti tegutsedes võib seal märkimisväärselt aega kaotada. Samuti tuleb tähelepanu pöörata toidule. „Laias laastus jagas Marko juhtnööre just terve distantsi sammsammulisele läbimisele, keskendudes hoolikalt just väikestele, aga väga olulistele detailidele,“ on Margus tänulik.
Treeningplaani koostab mees endale ise, järgides enesetunnet ja seda, et ta valmistuks igaks alaks võrdselt. Samuti on ta viimased kuu aega pööranud palju rõhku toitumisele, kuna tema enda sõnul peab ta võistluse jaoks olema paar kilo kergem. Näpunäiteid on ta saanud oma sugulaselt, kelle kontol on nii täispika kui ka pooliku triatloni kogemus. Koos temaga on Margus samuti trenni teinud. Suguvõsa sees käib ka väike võistlus ehk Margus tahab tahab 70.3 distantsil olla ideaalse õnnestumise korral kiirem ajast 5.17.
Margus on suutnud töö treeningutega edukalt ühendada ning Ironmani eesmärgiks on ta endale seadnud finišisse jõudmise. „Hommikul kell 6.30 stardin Peetrist, kella üheksaks olen Kõrvemaal ning pärast tööpäeva lõppu sõidan rattaga koju tagasi. Pikemad treeningud olen jätnud nädalavahetusse. Mõnikord on jäänud tööpäeva õhtusse veel ka jooksuots või ujumine,“ on Margusel rutiin paigas. Kuna ta on kahe lapse isa, pidi ajutise muudatuse elukorralduses ka perega läbi rääkima.
Soojenduseks Kõrvemaa triatlon
Mingi aimdus on Margusel triatlonist olemas, sest hiljuti osales ta Kõrvemaal peetaval traditsioonilisel triatlonil. „Seal joonistus välja see, et avavees on basseiniga võrreldes ikka mitu korda keerulisem ujuda. Korraks tekkis vees ka paanika, aga suutsin rahuneda ja ilusti lõpuni ujuda. Ujumisest rattasõidule üle minnes tundus mulle esiti, et olin vahetusalal päris kiire. Mulje oli petlik, seega on ka vahetusaladel palju arenguruumi,“ võtab Margus oma esimese kogemuse kokku.
Pärast Kõrvemaad alustas ta avaveetreeningutega ja on Harku järves ujumiseks täielikult valmis. „Kõige tähtsam on vigastustest hoiduda ja mitte paanikasse sattuda,“ ütleb ta.
Ironmanil on eesmärk jõuda hea tundega finišisse
Marguse plaan näeb ette ujuda kindlalt ja pigem rahulikult lõpuni – rekordit püüdma ta ei lähe. Rattasõidus soovib ta 90 km katta keskmise kiirusega 30 km/h ja poolmaratoni aeg võiks jääda alla 1.50. „Selliselt kulgedes jääksin ma rahule. Kõige suurem katsumus on minu jaoks ujumine. Tuleb lihtsalt end rahulikuks sundida. Eesmärk on finišeerida,“ ütleb Margus lõpetuseks.
Tule kaasa elama!
Tekst: Kärt Radik
Fotod: Sportland, erakogu