Sportland Viru klienditeenindaja Marily Jõekeerd on aktiivne, julge ja teotahteline neiu, kes soovib klientidele alati parimat aktiivset teenindust pakkuda. Muuhulgas on ta aidanud ära hoida mitmeid kaupluses üritatud vargusi.
Varsti möödub kaks aastat sellest, kui Marily Sportlandis tööd alustas. „2018. aasta talvel tundsin, et tahaksin ellu muutust. Soovisin teist tööd, mida polnud varem teinud ning mis oleks huvitav. Esimene mõte oligi Sportland, sest pood müüb ägedat kaupa ja siin valitseb alati hea vibe,“ selgitab Marily. „Leidsin Viru Sportlandi töökuulutuse, kandideerisin ja samal päeval sain kutse vestlusele. Sealt algas minu tee Sportlandis,“ meenutab ta.
Töö õpetab inimesi tundma
Oma töös meeldib talle kõige rohkem inimestega suhtlemine. „Poes käib väga palju erinevaid kliente ning mõnega tekib väga hea klapp. Vahel leiab suheldes isegi mõne uue sõbra. Igatahes olen seda tööd tehes õppinud inimesi väga hästi tundma,“ tõdeb Marily.
Inimeste hea tundmine ongi tema trump, mida ta kasutab muuhulgas selleks, et poevargaid tabada, sest kuigi enamik külastajaid tuleb poodi heade kavatsustega, leidub alati neid, kellel on teised plaanid. „Tunnen üsna hästi ära, kui poodi siseneb varas. Varga käitumine on hoopis teine kui tavaostjal ja mõnest lihtsast märgist saab aru, milliste kavatsustega inimene on poodi tulnud,“ räägib Marily.
Ekstreemseid hetki on olnud
Tema esimene vargusega seotud kogemus oli üsna katseaja algul. „Koristasin õhtupoolikul saali ja sattusin kokku mitte kõige selgema silmavaatega noormehega, kes otsis proovikabiini. Andsin suuna kätte ning jäin tema tegevust jälgima. Esmalt üritas mees pääseda kabiini, mille oli hõivanud üks naisklient. Lõpuks pääses ta vabanenud proovikabiini, millest üsna varsti väljus, koperdas ning liikus sisse tagasi. Otsustasin abijõudu kutsuda. Turvameeste saabudes selguski, et mees oli üritanud pükstelt välgumihkli leegi abil turvaelemente eemaldada,“ kirjeldab Marily.
„Pahalasele kutsuti politsei ning mul paluti vahejuhtum vastavalt protseduurireeglitele kirjalikus avalduses jäädvustada,“ ütleb ta. Hirmu tal ei olnud, reaktsioon saabus alles kogu sündmust turvaruumis analüüsides ja avaldust kirjutades. „Müügisaalis tegutsedes oli adrenaliin laes, käed värisesid hiljem. Olin ju esimest korda abijõudude kutsumiseks turvanuppu vajutanud, inimese teolt tabanud ning nägin teda turvaruumis lõhkumas ja karjumas,“ avaldab ta.
Marily karjääri ekstreemseimad kogemused on seotud jooksmiste ja rüselustega. „Üks mees varastas tossud, tuli paar nädalat hiljem neid kandes uuele katsele ning jäi vahele. Üritas põgeneda ja peitis end turvameeste eest teise poodi. Kui talle järele jõudsime, siis ei andnud ta niisama lihtsalt alla, vaid pistis uuesti punuma ning proovis teele ette seisnud turvatöötajast üle hüpata. Ei õnnestunud, õhulend päädis kukkumisega,“ räägib ta kogemustest.
Julge ja abivalmis tegutseja
Tänaseks on Marily vahele võtnud mitmeid kurikaelalu ning läheb alati appi, kui midagi kahtlast märkab. „Kui tööl olen, siis julgustan alati teisi, eriti uusi töötajaid, mind kahtlasest tegevusest teavitama. Lähen iga kord appi ning tõtt-öelda eelistan pigem ise vargale järele joosta ning ta kinni nabida. Ma ei soovi, et keegi teine end sellega ohtu seaks,“ ütleb julge neiu, rõhutades, et tegelikult on talle ka tööandja poolt mitmeid kordi meelde tuletatud, et alati tuleb turvamees kutsuda ning enda turvalisust esmatähtsaks pidada.
Keerulistes olukordades toime tulemiseks ta spetsiaalselt ennast ette valmistanud ei ole, kuid teab, et sellistel hetkedel tuleb hoida külma närvi. „On juhuseid, kus hakatakse lausa nutma ja manipuleerima, et neid turvameeskonnale üle ei antaks, aga sel hetkel tuleb lihtsalt jääda endale kindlaks ja visatud konksu otsa mitte jääda,“ teab ta.
Odav kaup on kahtlane
Kuigi enamasti varastatakse tellimuse peale, leidub pätipoisse, kes püüavad ebaseaduslikult soetatud kraami internetis maha müüa. Siinkohal saame kõik omalt poolt varaste elu keerulisemaks teha – näiteks mitte soetada internetist kaupa, mille päritolus kindel ei ole. „Inimesed, kes varastatud tooteid ostavad, paraku ei mõista, et ka see ost on vargusele kaasa aitamine. Internetis tunneb varastatud kauba ära odava hinna järgi. Täiesti uus kvaliteetne jope, millel isegi sildid küljes, ei ole tavaliselt poole hinnaga müügis. Sel juhul tahabki müüja sellest kiirelt lahti saada,“ räägib Marily.
Ta soovitab kelleltki netist ostes alati küsida, millal toode on soetatud, kas pretensioonide õigus kehtib või ehk on alles ostutšekk. Tšeki puudumisel ja ebaselge vastuse korral võib alati kahtlustada, et toode pole ausal teel soetatud,“ sõnab ta. Lisaks annab ta nõu jälgida, kas on märke turvaelementide jõuga eemaldamisest. „Kui on tegu profiga, on elemendid ära võetud eemaldajaga, amatöörid rebivad elemendi lihtsalt ära ja sellest jääb koheselt tootele auk, seda saab siis piltidelt uurida või kohapeal vaadata, kas toode on korras.“
Trenn on justkui teraapia
Kuigi neiu on jälile saanud nii mõnelegi kurikaelale, rõhutab ta, et heatahtlikke inimesi on märgatavalt rohkem. Nii saab enamiku ajast tänasel tööl toredaid kliente nõustada ning neile läbi õigete toodete leidmise parimaid spordi- ja vabaajaemotsioone pakkuda.
Sportimisest ja aktiivsest vaba aja veetmisest saab häid emotsioone ka Marily ise. Kui aega on, siis käib ta ujumas või jõusaalis. Samuti plaanib ta naasta poksirenni, millega on varem regulaarselt tegelenud. „Poks on väga hea treening, mis aitab emotsioone taltsutada ja tuleb kindlasti ka oskusena kasuks. Trenni tegemine on üldiselt minu jaoks sama mõjuga nagu teraapia, kus koondan oma mõtted kokku ning saan pea puhtaks. Mida puhtam pea, seda paremad otsused,“ usub neiu.
Peale spordi meeldib talle vabal ajal tegeleda fotograafiaga. Kõikide muude asjade kõrvalt selleks liiga tihti aega ei ole, aga aeg-ajalt leiab ta end ikka kaamera tagant. „Mulle meeldib asju, emotsioone ja loodust jäädvustada,“ sõnab ta.
Lisaks on Marily suur ketsifänn. „Mulle hullult meeldivad erinevad ketsid,“ ütleb neiu. Sportlandis töötamine annab talle ju muuhulgas hea võimaluse kõikide ketsimaailma trendidega kursis olla ning pole siis mingi ime, et tal on kogunenud jalatsiriiulile märkimisväärne arv lahedaid ketsipaare. „Varsti ei mahu enam tuppa ära,“ naerab ta.
Tuul tiibadesse Sportlandist
Marily kinnitab, et on oma seniste valikutega ülimalt rahul ning kiidab tööandjat. „Sportlandis töötades olen saanud palju uusi teadmisi ja oskusi, sest ettevõte panustab nii töötajate koolitamisesse kui meeldiva töökeskkonna loomisesse. Boonuseks on paindlik graafik, võimalus käia MyFitnessi spordiklubis treenimas ning vahvatel üritustel osalemine. Kõige rohkem hindan aga hoolivust. Töötajatest hoolitakse tõesti väga palju ning olen siin saanud endale justkui teise pere. Kolleegid on kõik hästi positiivsed ja ühtehoidvad,“ sõnab Marily.
Tänu senises töös kogetule on ta hakanud aga sügavamat huvi tundma korrakaitse vastu. „Olen kolleegidele naljatledes öelnud, et võiksin ju ka turvatöötaja olla, kuigi tegelik plaan näeb ette õpinguid Sisekaitseakadeemias, et siis juba politseijõudude ridades jätkata,“ avaldab ta.
Tekst: Marta Vasarik
Fotod: erakogu