Kui sulle meeldib suvi, vesi, aktiivne puhkus ja maaliline loodus, siis peaksid kindlasti proovima SUP matka Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuses. SUP matkad on täis avastamisrõõmu, mõnusat füüsilist koormust ja unustamatuid hetki looduses.
Kõrvemaal korraldatakse mitut sorti SUP matku. Üks võimalus on matk, kus SUP lauad on vee ääres ootamas ning matkajad lähevad auto või bussiga kohale, astuvad sealt lauale ja hakkavad aerutama.
Teine võimalus on kombineeritud matk, kus lisaks vee peal sõitmisele on retke osaks ka jalgsi- või räätsamatk. Selle käigus tuleb endal SUP laud seljakotis vee äärde tassida ja täis pumbata. Milline võimalus valida, see oleneb seltskonna soovist.
Eriline elamus looduses
Matkajuht Sven Luks on viinud Kõrvemaal matkajaid tavaliselt Venevärvele või Pedaslauka peale. „Kui Venejärvele SUP-iga ring peale teha, siis saab kokku umbes 800 m teekonna. Pedaslaugas on aga päris rabapealne. See on nn jäänukjärv, mis on Venejärvest natukene väiksem, aga ägedama kujuga. Pedaslaugas on sopiline ning seal saab soovi korral teiste silma alt täiesti ära sõita,“ räägib ta. „Kõige mõnusam aeg matkamiseks on päikesetõus või -loojang, sest siis on loodus kõige maalilisem, aga muidugi võib matkale minna ka muul ajal. Nautimisväärset leidub Kõrvemaal iga kell.“
Üks matk ei ole aga lihtsalt ring ümber veekogu, vaid sõita saab risti-rästi üle järve, vahepeal SUP-i peale pikutama heita ja taevasse vahtida või kaaslastega juttu ajada ja kuulata matkajuhi lugusid. „Üks SUP matk kestab keskeltläbi kaks tundi ja kombineeritud matk umbes kolm tundi. Minule meeldib kindlasti rohkem kombineeritud matk, sest see on mitmekesisem,“ ütleb Sven.
Kombineeritud matkal pole vaja ka karta, et füüsilist koormust kätte ei saa, sest SUP-i laud kaalub umbes 15 kg ning kui oled sellega 2 km edasi-tagasi maha käinud, siis oled saanud ka korraliku trenni, eriti kui lisad sellele veel SUP-i laua täis ja tühjaks pumpamise. See väike pingutus tasub aga kuhjaga ära, sest vaikse rabajärve peal SUP-iga sõitmine on väga eriline elamus. Matkamise suurimaks boonuseks ei ole füüsiline koormus, vaid hoopis emotsioonid ja uued kogemused, mida looduses liikudes saab. Lisaks saab end suvisel matkal rabajärve kasta ning nautida palava ilmaga selle kosutavat jahedust.
Varustus on minimaalne
SUP matkale minnes sõltub varustus sellest, kas minnakse sõitma ainult SUP-iga või tehakse lisaks ka matk jalgsi või räätsadega. Selga tules panna sportlikud riided ning kui ees seisab väike matk, siis jalga maastikutossud või kerged matkasaapad. SUP-i peal jalatseid üldiselt ei kanta, aga kes tahab, see võib veesussid kaasa võtta. Kui on väga soe ilm, siis pole SUP-i sõiduks vaja muud kui supelriideid, jahedama ilmaga võib panna selga tavalised pikad spordiriided. Kott varuriietega võiks sel juhul ka igaks juhuks kaasas olla, sest veekogu peal olles võib ikka juhtuda, et tasakaal kaob ja kukud vette.
SUP-iga sõites tuleb alati kanda ka päästevesti. „Meie matkadel on päästevesti kandmine samuti kohustuslik, sest turvalisus on kõige olulisem,“ ütleb Sven.
Uusi paiku ja loodust avastades
Kes soovib, see võib Kõrvemaal minna organiseeritud matkale või enda seltskonnale matka tellida, aga igaühel on võimalik keskusest SUP-i laud ka rentida ja omal käel loodust avastama minna. „Esimene soovitus ka omapäi matkajatele on minna Venejärvele, aga kes seal juba käinud või tahab mujal aerutada siis võib minna Paukjärvele või mõnele suuremale rabalaukale. Variante on mitmeid, sest Kõrvemaal on kokku 30 järve ja igaüks saab vastavalt enda soovidele otsustada,“ ütleb Sven
SUP matkal Kõrvemaal saad nautida rahu ja vaikust, vaadelda loodust ja kuulata linnulaulu. See annab võimaluse lõõgastuda ja ning unustada kõik argiasjad. Vee peal matkamine on ka tore viis koos sõprade või perega aega viita. Matkajuhi sõnul on SUP matk aga eriti äge seetõttu, et aerulauaga saad sõita kohtadesse, kuhu suvisel ajal muidu ei pääseks. „Kui talvel on veekogud jäätnud, siis saab ka uiskudega keset rabajärve või laukaid sõita, aga soojal ajal muu variandiga rabajärvele väga ei saagi kui SUP-i lauaga. Kui ilm on mõnusalt soe, saad lisaks aerutamisele ka ujuda ja niisama vee peal tšillida. Need on kõik ju väga mõnusad tegevused.“
SUP-iga sõitmine on lihtne
SUP-iga sõitmise saab vähegi sportlik inimene selgeks juba esimesel korral. Kui alguses nõuab tasakaalu hoidmine ehk rohkem pingutust, siis juba õige pea tunned ennast aerulaual kordades kindlamalt. „Kui algus on ebakindel, siis võib esialgu olla laua peal põlvili. Mõne aja möödudes julgeb igaüks juba püsti tõusta. Peamine on hoida tasakaalu ja saada aru, kuidas SUP-i juhtida. Kohanemine võtab pisut aega, aga mina ei tea kedagi, kes poleks sõiduga hakkama saanud. Proovides saab igaüks aru, kuidas SUP reageerib. Näiteks, kui seisad rohkem eespool, siis laud pöörab vähem, kui seisad tagapool, siis laud pöörab oluliselt paremini. Väike sõiduõpetus käib meie matkadel alati asja juurde,“ julgustab Sven.
Rabajärved on alustamiseks parimad
Kui sa pole kunagi varem SUP-i lauaga sõitnud, siis on raba ideaalne koht, kust alustada. Rabajärvedel ja laugastel on vesi rahulik ja sile, erinevalt näiteks merest, kus tuulise ilmaga tekivad lained ning nendel tasakaalu hoidmine nõuab juba rohkem kogemust.
Sõidukiiruse saab igaüks valida vastavalt enda oskustele ja võimetele. Kui valid intensiivsema sõidu, siis on see ühtlasi on suurepärane viis aktiivseks puhkuseks ja treeninguks. SUP-il aerutamine aktiveerib palju erinevaid lihasgruppe, sealhulgas kõhulihaseid, selga, käsi ja jalgu. Samuti arendab see tasakaalu ja koordinatsiooni.
Igal juhul ühendab SUP matk liikumise, looduse nautimise ja mõnusa seltskonna, muutes suvepäevad veelgi meeldivamaks ja aktiivsemaks.
Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuse matkade kohta leiad infot siit ning varustuse rendi kohta siit. Kui soovid enda seltskonnale matka tellida, siis kirjuta: [email protected]
Tekst: Merilin Piirsalu
Avafoto: Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus