Kui suvevaheajaks pole veel kõik plaanid tehtud, siis on viimane aeg end kirja panna surfilaagritesse – hea seltskond, trenn ja lõbu garanteeritud. Kust aga alustada?
Stroomi rand on surfamiseks ideaalne ning turvaline ja seal on ennast sisse seadnud Surftown. Tegemist on surfikooliga, mis pakub treeninguid ka noortele ja Surftowni treener Jane Aluve ootab kõiki 12-19 aastaseid noori surfitrenni. “Trennid toimuvad kolm korda nädalas ning kestavad keskmiselt poolteist tundi,” räägib Jane. “Kui ilm lubab, siis tegeleme lohesurfiga, lisaks ka aerusurfiga, purjelaua ning ka skimboard’iga,” loetleb treener.
Kambavaim motiveerib
Jane sõnul ükski noor surfitrenni kartma ei peaks, sest kõik toimub instruktorite valvsa pilgu all. “Esimene trenn on kõigile huvilistele tasuta ja kui kohe ise proovida ei taha, siis võib vabalt kõrvalt teiste tegevust jälgida,” räägib treener. “Alustame oma trenne alati teooriaga ning kordame üle turvalisuse reeglid!” selgitab Jane, et uisapäisa ühtegi noort merele ei lasta. “Üldjuhul olen täheldanud, et kambavaim on treeningrühmades suur ning ainuüksi see motiveerib. Kaldale keegi ei jää ning kui kord on merel käidud, siis jäädaksegi trennis käima,”on treener rõõmus.
Järgmisel aastal on lohesurfi slaalom ka noorteolümpia ala ning Jane sõnul on tulevikuvaated head. “Kes tahab tõsiselt selle alaga tegeleda, siis see võimekus on meil olemas,” julgustab treener, et lisaks lõbutsemisele Surftownis treenida ka täiesti tipptasemel.
Tahtmine on tähtis
Mida peab aga surfitrenni minnes silmas pidama? Jane sõnul ei ole väga hea ujumisoskus surfitreeningute juures eelduseks, sest vestid on noortel alati seljas, kuid kindlasti on see suureks plussiks. “Vastasel juhul tekib lihtsalt veekartus ja sellega koos on juba keerulisem trennis käia,” selgitab treener. “Alati peaks noorel kaasas olema aga hea tuju ja tahe vees toimetada,” muheleb Jane. Lisaks võiks juba regulaarselt trennis käival noorel olla ka oma varustus. “Surftown laenutab välja ka kalipsosid, kuid olen seda meelt, et noor, kes on juba südamega asja juures, võiks soetada endale isikliku varustuse,” räägib Jane. Täpsemalt saab Surftowni noortetreeningutega tutvuda siin.
Igaühele oma meelisala
Üle Eesti saab mererõõme nautida aga näiteks pop-up merekoolis Meresõber. Meresõber jõuab suurematesse Eesti linnadesse, kus sajad noored saavad vahetu kogemuse merel käimisest ning tutvuda merega seotud vaba aja veetmise võimalustega. Kõik 8-16 aastased noored meresõbrad on oodatud 5-päevasele koolitusele, mille raames antakse ülevaade merel käitumise põhimõtetest ning omandatakse algteadmised purjetamisest, kajakiga sõitmisest, SUP-lauaga sõitmisest ning lohesurfist.
Pop-up merekooli vaneminstruktor Elise Umbi sõnul on igal instruktoril vähe õpilasi, et lähenemine oleks võimalikult personaalne. “Esimesel päeval tehakse selgeks ohutuspõhimõtted ja siis minnakse samm-sammult edasi,” selgitab Elise. Kes aga kohe 5-päevasele koolitusele minna ei tihka, saab merega sõbraks “Esimest korda veele!” kiirkursusel. “Kursusel saab iga päev tund aega koos juhendajaga tutvuda erinevate veespordivõimalustega,” selgitab Elise kiirkursuse sisu. Täpsemalt saad merekooli tegemistel silma peal hoida siin.
Naudi suve ja merd!
Need pole aga sugugi ainsad kohad, kus noored rannasõbrad saavad mererõõme nautida. Tuleb lihtsalt silmad lahti hoida ja leida lähim surfikool oma kodukandis. Ägedaid treeninguid leiab näiteks Pirita Surfiklubist, põnevaid seiklusi saab kogeda Fansurf Kakumäe Surfikoolis ning vingeid elamusi saab nautida ka Pärnu Surfiklubis.
Tekst: Laura Kalam
Fotod: surfiklubid