Veel mõned aastad tagasi lohesurfis maailma tippu kuulunud Kristiin Oja avas möödunud aastal surfikooli Surftown. Koolitaja- ja treeneritöö kõrvalt jõuab südi Roxy riiete austaja veel ka CrossFiti harrastada.
Lohesurfi võlud avastas Kristiin 2008. aastal tänu sõprusringkonda kuuluvatele surfaritele. „Minu lapsepõlv möödus Otepääl ja seepärast hakkasin juba väga noorelt lumelauaga sõitma. Võtsin osa ka võistlustest ning lõpetasin alati poodiumil. Hiljem kolisin ülikooli ja töö pärast Tallinna ning kuna mul puudus sel ajal suvine hobi, jõudsingi sõprade kaudu lohesurfini,“ meenutab neiu. „Noorena ja rumala peaga ostsin krediitkaarti kasutades varustuse enne koolitust, ent täna tagasi vaadates on see minu elu üks parimaid investeeringuid.“
Maailma avastama
Pool aastat hiljem tegi Kristiin kaasa lohesurfiinstruktori koolitusel, mille läbimine andis talle rahvusvahelise koolitaja litsentsi. „Kogusin pikalt julgust, et raamidest välja astuda ja minna maailma avastama. Olin toona turundusjuht ehk elu oli stabiilne, aga see ei rahuldanud mind – hing ihkas enamat,“ õhkab ta. „Mõned kuud peale paberite kätte saamist lendasin Egiptusesse ja hakkasin lohesurfi koolitajaks. Vabal ajal pühendusin treeningutele.“
Parimate hulgas
Koolitajana maailmas ringi rännates hakkas Kristiin osa võtma väiksematest välisvõistlustest. 2013. aastal võttis ta osa Kite Tour Asia sarjast, mis koosnes neljast etapist Indoneesias, Filipiinidel, Tais ja Hiinas. „Võitsin neist kolm ning tulin ka sarja üldvõitjaks,“ räägib rõõmsameelne neiu. „Järgmine samm oli osaleda maailmameistrivõistluste tuuril, mis koosnes kümnest etapist. Nii tiheda võistlusgraafiku tõttu oli tööl käimine võimatu ning pidin leidma endale toetajaid. Sponsorite abiga sain osaleda kõikidel etappidel ning tulin 2014. aastal kõrgele kuuendale ja 2015. aastal üheksandale kohale.“
Surftown surfikool
Tänaseks on Kristiin lohesurfis võistlemise lõpetanud, kuna avas möödunud aastal koos Jane Aluvega Stroomi rannas surfikooli Surftown, mis nõuab suure osa neiu tähelepanust. „Konkurentsis püsimiseks peaksin aastaringselt treenima ja pühenduma, mis ei ole hetkel enam võimalik,“ tõdeb ta. „Kuus aastat Eestist eemal olles hakkasin lõpuks igatsema oma kodu,“ toob Kristiin välja peamise paikseks jäämise põhjuse. „Ühel päeval lihtsalt otsustasime Janega, et meil on piisavalt kogemusi enda surfikooli avamiseks ja nii läkski. Ala kogub kiirelt populaarsust ning tänaseks toimetab meie Surftowni koolis juba seitse instruktorit.“
Surf sobib igaühele
Surfamise reegel number üks on koolitusest alustamine. Surftown on Eestis hetkel ainuke rahvusvahelise IKO (International Kiteboarding Organisation) litsentsiga kool. See tähendab, et inimesi koolitatakse tunnustatud koolitusprogrammi alusel ning tunde annavad vaid litsentseeritud instruktorid. Peale koolituse läbimist antakse õpilastele rahvusvaheline sertifikaat, millega on võimalik rentida varustust nii Surftownis kui mujal. Kristiin lükkab ümber arvamuse, et lohesurf nõuab head füüsilist vormi ning arvab, et jõud tulebki just merel laineid murdes. “Surfi tuleks kindlasti proovida just seetõttu, et ei peaks virisema kehva Eesti suve üle. Meil on ideaalne surfisuvi – päikesega naudid ilma, tuulega surfi.“
Lemmikbränd Roxy
Nii surfates kui lumelauaga sõites on kvaliteetsed ja detailideni läbi mõeldud riided väga vajalikud ja Kristiin austab oma lemmikuid, Roxy tooteid, juba lapsest saati. „Lisaks sellele, et Roxy riided on väga ilusad, on nad ka rusikas silmaauku liikuvale ja aktiivsele tüdrukule nagu mina,“ kiidab Kristiin. „Suviste toodete eelised on UV kaitse ja praktiline lõige. Kuigi Eestis tahaks püüda iga päikesekiirt, tuleb ikkagi vees olles oma nahka kaitsta. Sportliku lõikega bikiinid aga aitavad keskenduda pigem trikkidele, mitte murele, kas mu bikiinid ikka seljas püsivad. Talvel kasutan Roxy lumelauariideid, mis on tuule- ja veekindlad. Kuna Surftown pakub külmal ajal snowkite koolitusi, siis on korralikud riided koolitaja soojas hoidmiseks hädavajalikud,“ kinnitab Kristiin.
Uus hobi – CrossFit
Peale tipptasemel surfist loobumist hakkas Kristiin otsima ka uusi sportlikke väljakutseid. Sobivaimaks osutus CrossFit. „2016. aasta sügisel alustades olin uuest hobist täiesti vaimustuses ja sõltuvuses. CrossFit rahuldab mu võistlejahinge, sest kavasid tehakse alati aja või korduste peale,“ räägib ta. „Esimestel võistlustel saavutasin keskpäraseid tulemusi ning oma kärsitu iseloomu tõttu olen seepärast viimasel ajal veidi hoogu maha võtnud. Keskendun hetkel rohkem oma liikumise parandamisele kui võistlemisele,“ ütleb Kristiin.
Tekst: Liisi Rist
Crossfiti foto: Anu Hammer / surfi fotod: Lauri Tõnisson