Sportlandis on lõppenud järjekordne fotokonkurss, mis seekord kandis nime “Täiega peale” ja tõi päevavalgele väga ägedaid fotosid. Kes on võidufotode autorid ja kuidas fotod sündisid?
Kuni 18-aastaste vanuserühmas tuli võitjaks Sander Peterson fotoga “Dreamrun // Unejooks”. Sander õpib Gustav Adolfi Gümnaasiumis ja vabadel hetkedel tegeleb foto- ja videotöötlusega, pildistamise või filmimisega ning oma sõnul võib sellele hobile kulutada tunde ja tunde.
“Foto on tehtud Hiiumaal, Kassari saarel, Sääretirbi otsas. Nagu tihtipeale parematel fotodel kombeks, sündis võidufoto juhuslikult. Algseks ideeks oli teha samalaadse taustaga pilt, kuid hoopis teise “poosiga”. Kui äkitselt tekkis vajadus lähenevate lainete eest jooksu pista, otsustasin jooksmisest seljatagant pildi klõpsata. Hetk oli küll jäädvustatud, kuid põhiline töö seisnes pilditöötluses, mis võttis aega mitu tundi. Otsest inspiratsiooniallikat pildi jaoks ei olnudki, lihtsalt mängisin töötluses värvidega ning otsustasin muuta sinakad toonid roosakaks ning seeläbi anda pildile võibolla natukene “unenäolisem” mulje.
Mulle on alati meeldinud salapärasus ja müsteeriumid. Pildistamine annab võimaluse luua midagi, mida kõik erinevalt mõistavad ja tõlgendavad. Just see tundub huvitav. Samuti muudab minu jaoks pildistamise huvitavaks see, et kõik on lubatud, puuduvad piirid ning pilt ei pea alati olema reaalsusega kooskõlas,” räägib Sander.
19-26 vanuserühma võitja Petra Maria Poola saatis konkursile foto “Concentration is the key to athletic excellence”. Petral on õnnestunud hobi ja töö ühendada, sest juba 10 aastat töötab ta vabakutselise fotograafina.
“Võidufoto idee tuli mõttesse kohe, kui konkursist kuulsin. Olen mitmeid poksiüritusi pildistanud ning teadsin, et see on spordiala, kust saab alati kätte siira emotsiooni. Umbes 15 minutit peale konkursi kohta lugemist sain sõbranna nõusse ning leppisime pildistamise kokku. Kuna sport ja tervislik eluviis on minu jaoks elus üpris tähtsal kohal ja olen alati poksimise vastu pisut huvi tundnud, siis teadsin, et inspireerituna sellest tahan teha fotot just spordist.
Armusin fotograafiasse hetkel, kui sain aru, et elus on nii palju momente, mida ei saa kunagi tagasi ning minul on võimalus neid oma visiooni järgi jäädvustada. Ühte pilti või videosse on võimalik jäädvustada väga palju häid emotsioone, tundeid ja detaile ning see on ka põhjus, miks mulle mu töö meeldib. It’s less what the eye sees and more that the soul feels,” ütleb Petra.
27+ vanuserühmas osutus parimaks Reelika Vinnal, kes on pildistamise pisikuga nakatunud juba aastaid ja püüab igal võimalusel põnevaid hetki jäädvustada, kuid igapäevaselt töötab hoopis salongis jumestajana.
“Võidufoto “Rabakatsel täiega peale – suur maasturite suvesõit” sündis käesoleva aasta suvehommikul ATV orienteerumisvõistluse rabakatsel minust mõne meetri kaugusel. Inspiratsiooniks oli minu elukaaslane (pildil), kes kutsus mind sõitu vaatama. Võidupilt tuli isegi lihtsalt, ootasin just seda momenti ATV-ga, sest eelnevalt olid TR-3-d seda kohta läbinud ja rabal oli sügavust omajagu. Küll ei osanud oodata, et hetk nii võimsalt saab jäädvustatud.
Foto on tehtud Suur Maasturite Suvesõidul Ahimäe rabakatsel, kuna rabakatsed on alati kõige põnevamad. Foto ei ole tehtud konkreetselt seda konkurssi silmas pidades, aga sobis esitamiseks nagu valatult, sest “Täiega peale” on just ATV sõidule õige märksõna,” kommenteerib Reelika.
Hääletusel rahvalemmikuks tunnistatud foto “Täiega peale!” autor Jürgen Vainola õpib Tallinna 32. Keskkoolis 11. klassis multimeedia õppesuunas ning saab koolis rakendada ka oma fotograafiakirge.
“Võidufoto sündis spontaanselt. See tähendab, et pildil on ehtne emotsioon – foto on tehtud spordipäeval, mida vabatahtlikuna pildistama läksin. Pildil olev noormees (ja ka muidu hea sõber) jooksis metsast välja võitja emotsiooniga ja mul õnnestus see jäädvustada.
Fotograafia on minu kutsumus ja hobi ning tegelen sellega nii palju kui saan. Mulle meeldib väga pildistada, sest mulle meeldib inimesi oma piltidega üllatada ja vaadata nende reaktsiooni, kui jäädvustan mõne erilise hetke. Just emotsiooni pildile püüdmine on minu jaoks kõige olulisem. Tavaelus ei pruugi me märgata mõnd naerukurdu, ehedat uhkusenooti või siirast rõõmu, sest emotsioonid vahetuvad selleks liialt kiiresti. Pildile püüdes on võimalik kord läbi elatut korduvalt taaselustada. Samuti on võimalik nõnda tekitada emotsioone ka neis, kes pildiga seotud ei olegi,” selgitab Jürgen.
Fotokonkursi Grand Prix vääriliseks tunnistati Mikael Parmani foto “Helikõrgus”. Mikael, tuntud ka kui KeerdTrepp, tegeleb igapäevaselt peamiselt ekstreemspordiga ja selle edendamisega ning ka konkursile esitatud foto on seotud selle südamelähedase alaga.
“Foto sai tehtud juba juulikuus, kui olid parimad ilmad. Saime uue aktiivkõlari ja käisime seda testimas, alguses mõtlesimegi, et pildistame ainult kõlarit, kuid siis tuli mõte, et sellest võiks tõuksiga üle hüpata. Pildi saatsin konkursile, sest sellel on sama emotsioon, mis kajastus konkursi teemas ehk täiega peale – kiire hoog, kõrgus, lennutunne,” lausub Mikael.
Hoia silma peal Sportlandi sotsiaalmeedial, sest “Täiega peale” ei jää kindlasti viimaseks fotokonkursiks.
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: erakogu