Traditsiooniliselt septembrikuu hakul peetaval Tallinna Maratonil seisab tänavu ees suur väljakutse. Nimelt kandideerib Eesti suurim jooksusündmus rahvusvahelise kergejõustikuliidu IAAF pronkstaseme maratoniks. Aastaks 2022 loodetakse jõuda IAAF Gold label maratonide sekka, mis tähendaks kuulumist kolmekümne maailma prestiižseima maratoni hulka.
Tallinna Maratoni peakorraldaja Mati Lillialliku kinnitusel tagaks see nii toetajate kui tippjooksjate stabiilse huvi. „Selleks, et vastavale tasemele jõuda ja sinna ka püsima jääda, tuleb korraldustiimil veel kõvasti vaeva näha. Iga maratonijooksu korraldaja unistus on, et just nende läbiviidud maratonil joostakse esmakordselt 42 km alla kahe tunni. Kui see juhtuks näiteks kunagi meil, oleks see senisele tööle suurepärane tänu ja tohutu reklaam nii Eestile kui Tallinnale,” ütleb Lilliallik.
Huvi jooksul osalemise vastu on suur
Mullune Eesti Vabariigi juubelile pühendatud suurjooks on korraldajate hinnangul registreerimisele hoogu juurde andnud ka tänavuseks võistluseks. „Usume, et eelmisel aastal sündinud osavõturekord 23 940 võib ohus olla küll,” ütlevad sekretariaadi juht Kadi Möller ja peakorraldaja Mati Lilliallik ning lisavad, et suurim registreerimisaktiivsus on alati jäänud augusti lõppu.
Suuremad korraldust puudutavad tööd on tänaseks tehtud, päev päevalt kasvav registreerijate hulk muudab pingeliseks ja tihti ka pikaks sekretariaadi tööpäevad. Lisaks on ettevalmistamisel veel stardi- ja infomaterjalid. Korraldajate jaoks on südameasi, et osavõtjate teenindamisega seonduv oleks tasemel. Eriliselt suurt rõhku pannakse turvalisusele – politsei, transpordiamet, meditsiinitöötajad, liikluskorraldajad ja turvapartnerid on ürituse korrektseks läbiviimiseks ära teinud põhjaliku eeltöö.
Peamised muudatused puudutavad starti ja finišit
Suurima muudatusena toovad korraldajad välja maratoni ja poolmaratoni stardi- ja finišiala uue asukoha. Tallinna 800. juubeli ja esimesest Tallinna maratonist 30. aasta möödumise auks starditakse ja finišeeritakse nii maratonil (42,2 km) kui poolmaratonil (21,1 km) seekord Viru väravate juures. „Päev varem ehk 7. septembril Vabaduse väljakult kümnekilomeetrisele Optibet 10 km Sügisjooksule minejad lõpetavad oma teekonna samuti vanalinna piiril Viru väravate juures,” täpsustab Lilliallik.
Medalite ja särkide visuaalne identiteet on inspireeritud Eestimaa loodusest
Igal aastal valmib osavõtjate jaoks uue põneva disainiga medal ja T-särk. Tänavu saavad Tallinnas maratoni ja poolmaratoni lõpetajad kaela meie rahvuspuu tammepärja motiiviga väärika medali ning 10 kilomeetri distantsi läbinud teenivad auga välja sümboolsete tammelehtedega ehitud 20. Sügisjooksu juubelimedali. Ka kahekümnendat korda toimuvate lastejooksude uhked medalid on kaunistatud sümboolse tammetõruga ja sügisjooksu juubelilogoga.
Medalite ja särkide kujunduse autor on Priit Verlin, kelle sõnul pole kujunduse idee alget vaja kaugelt otsida. „Need, kes suudavad oma valitud rajal lõpuni minna, on tugevad kui tammed. Unikaalne tammelehe motiiviga medal on tunnustus selle eest, et oled eesmärgini pürgides nii kehalt kui vaimult tugevamaks muutunud. Lisaks unikaalsetele medalitele on ka tänavuse maratoni- ja sügisjooksu juubelisärke kaunistamas kuldsed sügisesed tammelehed, mis sobivad hästi Eesti suurimat rahvaspordipidu iseloomustama – ikkagi jooksusõprade laulupidu!“ ütleb Verlin.
Unistused täituvad tänu headele toetajatele
Ükski ettevõtmine ei sünni toetajate abita, kes panevad õla alla nii jõu kui hüva nõuga. Sportland ja Nike on spordisündmuse headeks partneriteks olnud alates Sügisjooksu sünnist 2000. aastal. Auhinnalaua täitmisele ja finantseerimisele lisaks on Sportlandil läbi aastate olnud ka väga oluline roll ürituse strateegiliste plaanide välja töötamisel ja korraldajate inspireerimisel suursündmusele visuaalse identiteedi loomisel
Nike suunab pilgu noortele
Nike esindaja Rainer Tops kinnitab veendunult, et nende peamiseks unistuseks ja suureks eesmärgiks kõiki noori liikuma innustada. „Tahame näidata, et jooksmine saab olla igati tore tegevus. Ilmselt ei tule kellelegi uudisena, et noored ei liigu piisavalt ning tänapäeva nutisõltuvus vähendab seda veelgi. Samuti ei leia ühiskonnas tervikuna spordi suhtes piisavalt mõistmist ja positiivsed suhtumist,” leiab Tops ja lisab: „Meil tuleb inimeste inspireerimiseks jätkuvalt väga palju tööd teha. Kui täna räägime, et Nike Noortejooksul on stardis 5000 noort, siis unistuseks on 10 000.”
Topsi sõnul on Nike Noortejooksu trass tänu osalejate suurele huvile läbinud mõned muudatused. Uue plaani järgi liiguvad jooksjad Toompuiesteel veidi kauem ja suunduvad kitsamatele radadele alles vahetult enne teist kilomeetrit. Unikaalne vanalinna osa jääb Topsi kinnitusel trajektoorile siiski sisse.
Mõnusa spordipäeva muljed saab kokku võtta 6. septembril Vabaduse väljakul toimuval toredal kontserdil, kus astuvad üles noorte seas armastatud artistid.
PÕNEVAID FAKTE
– spordisündmuse õnnestumisele aitab kaasa ligi 1500 korraldajat, kes jagunevad pea kahekümne erineva alalõigu vahel, mida omakorda juhivad oma ala asjatundjatest suurte kogemustega tegijad.
– stardimaterjalide loomisel arvestatakse 26 000 osalejaga ning nende pakkimiseks läheb kuuel abilisel aega 14 päeva.
– kõigi jooksjate peale läbitakse Tallinna Maratonil ja Sügisjooksul üle 300 000 kilomeetri, mis on pea kuus tiiru ümber maakera!
– kõigi osalejate medalid kokku kaaluvad üle 1 tonni!
– esmakordselt kulgeb maratonirada läbi Tallinna loomaaia ning spordisündmuse särgimüügiga toetavad kõik kuldsete tammelehtedega T-särgi soetanud spordifännid amuuri tiiger Pootsmani uue kodu ehk Tiigrioru valmimist. Särgi saab soetada veebilehelt www.jooks.ee.
Tuhandeid jooksusõpru ja liikumisharrastajaid kaasava Eesti suurima rahvaspordisündmuse ja rahvusvahelise maratoni programm algab reedel 6. septembril viiekilomeetrise Nike Noortejooksuga, jätkub laupäeval 7. septembril Mesikäpa lastejooksude ning 10 km Optibet Sügisjooksuga ja lõpeb pühapäeval 8. septembril klassikalise maratonijooksu (42,195 km) ning poolmaratoniga (21,1 km). Lisainfo leiab veebilehelt www.jooks.ee
Tekst: Marta Vasarik
Fotod: Sportland / Liliana Uljas