Esimest korda algab Tallinna Maraton Toompea jalamilt ja ka lõppeb seal. Tänavune programm on valmis liikumisrõõmu pakkuma tuhandetele harrastajatele. Unikaalsetel osavõtumedalitel on kujutatud Eesti riikluse üht olulisemat sümbolit Pika Hermanni torni.
Eesti suurim rahvaspordisündmus toimub Tallinnas 10.-11. septembril kahepäevase liikumisfestivalina. Eesti suurimale jooksu- ja liikumisüritusele võib tänavu taas oodata enam kui 15 000 osavõtjat, kellest viiendik on välismaalt.
Esimene sügisjooks toimus 2000. aastal
Spordiürituste Korraldamise Klubi on alates 2000. aastast organiseerinud Tallinna Sügisjooksu ja alates 2010. aastast Tallinna Maratoni. Need on seni liikuma pannud üle 250 000 liikumisharrastaja. Eesti ajaloo populaarseima rahvusvahelise spordisündmuse osavõturekord sündis Eesti Vabariigi juubeliaastal 2018, kui Tallinna Maratoni ja Sügisjooksu distantsidel osales kokku 23 940 jooksjat ja liikumisharrastajat 67 riigist.
Nike noortejooks, 10 km sügisjooks, poolmaraton ja maraton
Jooksudistantse on programmis tõepoolest igale maitsele.
Tipptasemel pikamaajooksjaid ja tuhandeid liikumisharrastajaid kaasava rahvusvahelise Tallinna Maratoni võistlusprogramm algab 10. septembril kell 9 poolmaratoniga (21,1 km).
Poolmaratoni rada viib osalejad Paldiski maantee, Ristiku tänava ja Kolde puiestee kaudu Stroomi rannapargi kergliiklusteedele. Sõle tänava ja Paldiski maantee ületamiseks võetakse kasutusele lüüsid, kus eriväljaõppe saanud kohtunikud ja reguleerijad aitavad tagada, et ürituse ajal saaks toimida ka liiklus. Edasi suunduvad jooksjad raudteetammile rajatud Kõrgepinge tänava avarale kergliiklusteele, sealt Tuuliku ja Tuuleveski tänava ning Paldiski maantee aluse tunneli kaudu Rocca al Mare kergliiklusteedele. Vabaõhumuuseumi tee kaudu liigutakse mööda mereäärset promenaadi tagasi Stroomi rannapargi alale. Viimased kilomeetrid tullakse Kolde puiestee, Ristiku ja Kopli tänavate ning Rannamäe tee kaudu Toompuiesteele, kust pööratakse Falgi teel asuvale lõpusirgele.
Laupäeval kell 14 on kavas 5 km pikkune Nike Noortejooks, mis viib osalejad Falgi teelt, Toompuiestee, Rannamäe tee, Tolli ja Suurtüki tänava kaudu Tornide väljakule ja sealt edasi Tallinna vanalinna. Ajalooliste tänavate kaudu jõutakse Raekoja platsile ja Harju tänava kaudu finišipaika Vabaduse väljakul. Populaarsel Nike Noortejooksul pääseb tänavu starti 2500 osalejat.
Laupäeva õhtul kell 17 starditakse alati rohkearvulise osavõtjaskonnaga 10 km pikkusele RIMI Sügisjooksule, mille rada viib osalejad Paldiski maantee, Ristiku tänava, Kolde puiestee, Kopli ja Tööstuse tänava kaudu Kalamaja atraktiivsesse piirkonda. Rada läbib ajaloolist Põhja-Tallinna tööstusrajooni, teeb tiiru ümber imposantse Lennusadama vesilennukite angaari, möödub moodsast Noblesseri kvartalist, kurikuulsast Patarei vanglast ja Kalasadamast. Kultuurikilomeetri kaudu jõutakse Kultuurikatlani, tullakse Põhja puiestee ja Rannamäe tee kaudu Toompuiesteele ning sealt jõutakse Falgi teel asuvasse finišisse.
Laupäeval tasub uudistama tulla terve perega, sest kell 12–16 toimuvad Snelli staadionil Limpa lastejooksud, kuhu on oodatud nii pealinna lapsed kui ka kõik kaugemalt saabujad.
Pühapäeval, 11. septembril kell 9 algab Toompea jalamilt klassikaline 42,195 km pikkune maratonijooks. Paldiski maantee, Ristiku ja Kopli tänava kaudu liigutakse hommikuse Kalamaja unistele teedele, tehakse lühike tiir Noblessneris ja Põhja-Tallinna tööstuskvartalis, misjärel suundutakse Erika tänava ja Kolde puiestee kaudu Stroomi rannapargi kergliiklusteedele. Sõle tänav ja Paldiski maantee ületatakse lüüsidega, nagu laupäevalgi. Poolmaratoniga sarnaselt kulgeb pühapäevane rada kuni Paldiski maantee sillani, kust maratonist osavõtjad saavad joosta Harku järve kõrval ja teevad seejärel 8 km pikkuse ringi kauni looduse keskel mööda Astangu kergliiklusteid. Paldiski maantee aluse tunneli kaudu jõutakse Rocca al Mare kergliiklusteedele ning maratoniraja lõpuosa on täpselt sama nagu päev varem toimunud poolmaratonil.
Seekordse Tallinna Maratoni teeb eriliseks asjaolu, et esimest korda satuvad jooksutrassid tervelt kuude Tallinna linnaossa: Kesklinn, Põhja-Tallinn, Haabersti, Mustamäe, Kristiine ja Nõmme. Üheringilised distantsid toovad korraldajatele töömahtu juurde, aga peaksid tagama, et ürituse ajal on liikluskorraldus sujuvam kui mitme jooksuringi puhul.
Unikaalsed medalid
Eesti suurima jooksusündmuse ainulaadsed osavõtumedalid on sel aastal inspireeritud Eesti riikluse ühest olulisemast sümbolist Pika Hermanni tornist, mille jalamil asub esmakordselt ka Tallinna Maratoni start ja finiš. Medalid on erilised seetõttu, et neid saab asetada püsti. „Tallinna Maratoni medalid on medalid, mis seisavad. Sõna otseses mõttes. Meie kõige tähtsama liputorni saab asetada kaelast otse auhinnariiulile – mitte lebama, vaid püsti,“ iseloomustab medaleid autor Priit Verlin.
Virtuaaljooks toimub 1.–30. septembrini
Paralleelselt tavapärase suursündmusega toimub 1.–30. septembrini Tallinna Maratoni virtuaaljooks, millel saab kaasa lüüa mistahes maailma nurgas. Eesti suurimal virtuaalsel spordisündmusel on võimalik osaleda väga populaarseks osutunud kombineeritud maratonil ehk maratonikombol, mis on jõukohane igale jooksusõbrale ja liikumisharrastajale. Täispikk maratonidistants tuleb septembrikuu jooksul läbida kas joostes või kõndides, kuni vajalik kilometraaž täis saab. Samuti toimub virtuaalne lastejooks.
Veel jõuad registreerida!
Eesti suurimale jooksusündmusele saab registreerida aadressil www.jooks.ee.
Rajatrassidega saad tutvuda siin!
Stardis näeme!
Tekst: Kärt Radik
Fotod: Kristo Parksepp, Krissi Kõrv, Marko Mumm