Tallinna Maraton on väga paljude jooksjate jaoks sügisene üritus, millelt puududa ei saa. Kuigi tavapärast võistlusmelu ja ühisstarte sel aastal ei toimu, saab terve septembrikuu vältel Tallinna Maratonist osa võtta. Seekord virtuaalselt.
Tallinna Maratonil osalejatel on võimalik valida erinevate distantside vahel – valikus on 5 km, 10 km, 21,1 km, 42,2 km ning lisaks uue distantsina maratoni kombo. Viimane kujutab endast täiesti ainulaadset võimalust osaleda maratondistantsil, aga läbida seda osade kaupa. See tähendab, et kogu 42,2 km ei pea jooksma ühe hooga, vaid endale sobivas mahus erinevatel päevadel, näiteks 10 x 4,22 km või 2 x 21,1 km. Valida võib ka muu variandi, aga arvestama peab, et väikseim ühekordselt läbitud distants võib olla 4,2 km. See võimalus sobib suurepäraselt neile, kes tahavad endale seada suurema eesmärgi, kuid tunnevad, et pole veel maratoni jooksmiseks valmis.
Lisaks sellele, et iga täiskasvanud spordisõber saab valida erinevate distantside vahel, toimub Tallinna Maratoni raames ka laste virtuaaljooks. Distantsi võib planeerida vastavalt lapse treenitusele ja vanusele – soovitatavalt kuni 500 m. Lastejooksudel saavad osaleda saavad kuni 12. aastased poisid ja tüdrukud.
Kuidas virtuaaljooks välja näeb?
Kõige suurem erinevus tavapärase võistluse ja virtuaalse võistluse vahel seisneb muidugi selles, et ühist suurt spordipidu ei toimu. Joosta saab septembrikuu jooksul enda valitud päeval ning rajal. Veelgi tähtsam – iga jooksusõber läbib distantsi üksi või äärmisel juhul koos sõpradega. Seetõttu on ka võistluse käik erinev võrreldes jooksmisega tuhandete sportlaste hulgas.
Treener Keiu Pirnpuu, kavatseb samuti virtuaaljooksul osaleda ning usub, et päris tavapärane võistlus see jooks olema ei saa. „Üksinda jooksmine on kindlasti raskem just mentaalselt, aga usun, et füüsiliselt saavad kõik hakkama, kui kindlat treeningplaani jälgida,” ütleb ta.
Paljud lähevad võistlustele kindla ajalise eesmärgiga või sooviga oma senine rekord ületada. Teistega koos joostes on selliseid eesmärke mõistagi lihtsam täita, aga ka üksi pole see võimatu. „Tuleks joosta enda etteseatud plaani järgi – kui tahad saavutada teatud eesmärki ja tead, et pead 4.30 tempos jooksma, siis ära tee selles osas järeleandmisi. Näiteks võta kaasa support team – elukaaslane või lapsed, kes teatud kilomeetrite tagant sind ergutavad ja enegriageele pakuvad. Üksinda joostes pead enda raja paremini ära planeerima ja eelnevalt paika panema kõik punktid, kus arvad, et võid turgutust vajada. Kui oled harrastussportlane ja aeg nii palju ei loe, siis vaata ikkagi rada ette ja jookse enesetunde järgi,“ soovitab Keiu.
Jookse endale sobival ajal ja kohas
Kui otsida eeliseid, siis üheks suurimaks virtuaaljooksu eeliseks on see, et joosta võid endale sobival ajal – aega on terve septembrikuu. „Näiteks kui oled valinud jooksmiseks pühapäeva hommiku, aga enesetunne pole päris see, siis saad algusaega nihutada,” peab ka Keiu seda virtuaaljooksu suurimaks plussiks. Vali endale võistlemiseks päev, mil tunned ennast kõige paremini. Lisaks saad vajadusel alati uuesti proovida.
Kuna jooks toimub virtuaalselt, on võimalik valida endale ka meelepärane rada, see annab võimaluse valida endale sobivaim profiil ning raskemad kohad rajal kaardistada.
Tubli töö saab väärt preemia
Kui Tallinna Maratoni virtuaaljooksul osalemise väljakutse vastu võtad, teed kõige suurema kingituse endale ennekõike ise, kuid tubli pingutuse eest annavad preemiaid välja ka Tallinna Maratoni korraldajad. Iga osaleja saab endale e-diplomi ning posti teel medali. Maratoni ja martoni kombo läbijaid premeeritakse ka spordisärgiga.
Motivatsiooni osalemiseks on tervele perele enam kui küll!
Rohkem infot võistluse, registreerimise, aegade üles laadimise ja muu korraldusliku poole kohta leiad: jooks.ee.
Soodsaim registreerimine Tallinna Maratoni virtuaaljooksule toimub 24. augustini.
Tekst: Kaisa Kiriland
Fotod: BlackHole Studio