Jane Salumäe nimi ja saavutused on teada igale spordisõbrale ning üle pika aja saab teda taas näha jooksmas Tallinnas.
Viimaseks suurvõistluseks jäi Janele 2004. aasta olümpia Ateenas. Vahepeal on Hispaanias elav Jane väga edukalt osalenud Madriidi lähistel toimunud mägikrossidel ning olnud Madriidi maratonil „jäneseks” oma elukaaslasele Davidile, kuid klassikalist maratoni või poolmaratoni pole ta number rinnas peale Ateenat jooksnud.
Siiski on Jane täna Eesti naiste pikkade jooksudistantside valitsejannaks, sest just tema nimel on maratonijooksurekord 2,27, mis pärit 20 aasta tagusest ajast Torinost ning poolmaratoni rekord 1:10.10, mille ta jooksis aastal 1994. Oma kogemusi annab Jane edasi enda rajatud maratonikoolis, kus tal on praegu kümmekond õpilast.
Jane, millal viimati Tallinnas võistlesid?
Aastal 2005 tegin oma viimase võistluse ja see oligi Tallinnas Euroopa karikavõistlustel. Jooksin 5000 m ajaga 17.38,77 ja sellega lõpetasin ametlikult oma karjääri.
Miks otsustasid nüüd Tallinnasse jooksma tulla?
Sõbrad rääkisid mu ära. Naersin selle mõtte alguses välja! Aga kui tuli kutse ka Tallinna maratoni korraldajate poolt, siis hakkas mõte idanema. Mõtlesin – miks mitte, proovin!
Kas Tallinnas poolmaratonil osalemine jääb linnajooksude seas praegu üksikuks projektiks või on plaanis veel mõnele poolmaratonile või maratonile minna?
See jääb viimastest viimaseks. Mu treeningperiood langes meeletult kuumale ajale. Suvel on Madriidis, kus ma elan 40 kraadi ligi. Sellise kuumusega ei jookse Hispaanias keegi.
Mis on see, mis Sind jooksmise juures köidab?
Jooks mõjub mulle samamoodi nagu jooga või meditatsioon. Lülitan end muust maailmast välja, lasen kehal liikuda. See puhastab meele ja mõtted. Täielik tühjus ja vabadus!
Mis Sulle meeldib treeneritöö juures?
Mulle meeldib treeningplaanide kirjutamine ja mind rõõmustab see, kui näen sportlasi pidevalt arenemas ja oma saavutusi parandamas.
Mida arvad, millal puruneb Eesti naiste maratonirekord?
Hetkel mitte, kuid ühel päeval kindlasti. Eks paistab.
Kas kellelgi Sinu õpilastest on selle alistamiseks potentsiaali?
Enamus minu õpilasi on harrastajad vanuses 30-45. Johanna Ardel (20), kes kuulub Eesti koondisesse, keskendub hetkel staadionijooksudele.
Miks noorete jooksutrenni soovitaksid?
Jooks on sport, kus on tähtsad vaid sussid. See oli nali! Aga ma seletan. Sport on tänapäeval kallis lõbu, aga joosta saab igal pool. Sa ei pea maksma selle eest, kus joosta, vaja on vaid häid jooksujalatseid. Soovitada, et hakka nüüd jooksjaks, ei saa kellelegi, tahtmine peab enese seest tulema. Ja vahva on ka see, et joosta saab nii üksi kui üheskoos.
Ja miks soovitaksid osalema tulla rahvaspordiüritustele?
Tippvõistlus on raske töö, kuid rahvaspordiüritusel suudad jooksu nautida. See on fun! Samuti ühendavad rahvajooksud inimesi. Maratonil on näiteks juba pealtvaatajatelt tulev ergutamine ja emotsioon, mille sellest suurest ühisest kulgemisest saad, lihtsalt super!
Tekst: Merilin Piirsalu / Ene Veiksaar
Fotod: Ene Veiksaar /erakogu