Discgolf on Eestis üha levinum tegevus, mida värskes õhus harrastada. Kuigi see ala on populaarne pigem suvel, siis tegelikult saab sellega tegeleda igal aastaajal. Discgolfarid Keiti Tätte ja Albert Tamm jagavad enda mõtteid talvel discgolfi mängimisest.
Keiti ja Albert on mõlemad aastaid discgolfiga tegelenud ning tõdevad, et hobi sai alguse koos sõpradega mängimisest. Nüüd kui nende jaoks on saanud sellest rohkem kui lihtsalt mõnus ajaviide, nendivad mängijad, et ei kujutaks ette olukorda, kus mängiks ainult suvel.
„Discgolf on väga kaasahaarav ning kui inimesel on juba pisik sees, on raske järsku mitmeks kuuks rajal käimine üldse ära jätta,” ütleb Keiti, kelle discgolfi teekond saigi alguse just talvel mängides. „Discgolf haaras mind kohe ning terve jaanuarikuu mööduski – 20° C igapäevaselt discgolfi mängides,” räägib ta oma esimesest kogemusest.
Samuti nõustuvad discgolfarid, et talvised rajad on hoopis teistsugused. „Loodus on talvel väga ilus,” ütleb Albert. „Kui inimesele meeldib kaunis loodus ja lumes möllamine, siis discgolfi sobib suurepäraselt. Ilus talveilm, lumi ja discgolf on koos väga fun!” nõustub ka Keiti.
Samas sobib discgolfi hea alternatiivina harrastamiseks siis, kui lumeolud on kehvad ning näiteks suusasporti teha ei saa. Tund-paar discgolfi rajal annab ka lumevaesel ajal võimaluse värskes õhus aktiivselt aega veeta.
Soovitused raja valimiseks
Kui lumi on maas, siis tähendab see discgolfarile, et igal pool pole alati võimalik mängida. „Paljud rajad suletakse suusahooaja tõttu, aga nendest, kus mängida saab meeldivad mulle Roosi, Annikoru ja Coolbet Järve discgolfi pargid,” ütleb Albert. „Omast kogemusest oskan öelda, et väga korralikult hooldatakse talvel Sportland Prodigy Elva Discgolfi rada, Disclandi ja Männiku discgolfi parki Tallinnas ning Jõulumäe discgolfi parki Pärnumaal,“ lisab Keiti. Samuti märgib ta, et infot tasub otsida sotsiaalmeedias discgolfi gruppidest.
Mängijad nendivad, et radade seisukord sõltub suuresti talvest endast. „Mida lumisem talv, seda rohkem soovitaksin valida metsaradasid, sest seal pole lumi nii paks kui avatud radadel,“ annab Albert nõu. Keiti soovitab mängima minna lühema pikkusega radadele. „Kui visked on lühemad, on kergem meelde jätta, kuhu ketas täpsemalt maandus ega pea lume seest kaua otsima,“ lausub ta.
Samuti ütlevad mõlemad discgolfarid, et arvestada tuleb jäise pinnasega. „Tiialad ehk avaviske alad on suure tõenäosusega libedad,“ ütleb Keiti. Selle vastu aitavad jääkingad või suure mustriga talvesaapad.
Talvel tuleb soojalt riietuda
Üks suuremaid erinevusi võrreldes suvel mängimisega on talvel muidugi kliima. „Kõige raskem on see üleminekuperiood, kui peab hakkama paksemaid riideid kandma. Selleks, et discgolfis täpne olla, tahab keha vabalt liikuda ning mitmekihiline riietus võib esialgu osutuda väga ebamugavaks. Kuid see on harjumise asi ning varsti kohaneb keha uute tingimustega ära,” tõdeb Keiti.
„Kõige olulisem faktor on tõenäoliselt temperatuuri jälgimine ehk väga oluline on vastavalt ilmale riietuda. Tasub panna mitu kihti riideid, näiteks minu puhul on tavaline kaks pusa,“ ütleb Albert. Kindlasti peab iga inimene ise jälgima oma keha ning riietuma enesetunde järgi. „Mina olen väga külmakartlik ning talvel kasutan kindlasti sooja pesu, dresse ning paksu jopet ja talvepükse. Talvesaapad, mida kanda, peaksid olema mõeldud kasutamiseks miinuskraadidega ning mängides sulailmaga ka veekindlad,” soovitab Keiti.
Lisaks tasub spordipoest osta soojenduspadjakesed, mida saab panna kinnaste sisse, sest käed kipuvad pikalt väljas olles kergelt külmaks minema.
Muuda kettad nähtavaks
Paratamatu osa talvest on lühemad päevad, mistõttu võib mäng tihtipeale toimuda hämaras või lausa pimedal ajal. Kuna mõnel juhul lennutatakse kettaid väga kaugele ning lumi muudab nende leidmise niigi raskemaks, siis soovitavad mängijad oma discgolfi kettad nähtavaks muuta.
„Valged kettad tasub vahetada värviliste vastu,“ ütleb Albert. Kuid isegi värviline ketas võib paksu lume sisse ära kaduda, mistõttu on mõistlik selle külge panna teibiga pikk lint, mis ketta maandumisel jääb lume peale. „Samuti on discgolfaritel komme kirjutada ketta alla oma nimi ja telefoninumber, nii saab leidja selle omanikule tagastada,“ lisab Keiti.
Teine oluline muudatus varustuses on helendavad või valgustusega kettad. „Spetsiaalselt ketaste alla mõeldud LED tulukesi saab erinevatest discgolfi poodidest. Lisaks on variant osta väike LED pirn, ühendada see ise patareiga ning kinnitada teibiga ketta alla,” soovitab Keiti. Samuti on olemas spetsiaalsed moonshine kettad ja kleeperibad, mida tuleb enne sooja kiirgava taskulambiga valgustada ning see omakorda paneb need helendama.
Ka korvid peavad olema nähtavad, muidu võib pimedas sihtimine väga keeruliseks osutuda. „Korve valgustatakse tavaliselt samuti LED tuledega või taskulampidega,“ ütleb Albert. Olenevalt ilmast võib piisata isegi telefoni valgustusest. „Pimedas discgolfi mängimine on äärmiselt põnev, sest visuaalselt on väga lahe kettaid visates neid helendavaid tulukesi lendamas näha,” tõdeb Keiti ning soovitab kõigil ise järele proovida.
Tekst: Kaisa Kiriland
Fotod: Marger Krumm / Aimar Laadi / Kadi Haljand