Miks peaksid ka tervisesportlased laskma oma verd uurida?
Tegelikult on igal inimesel oluline oma tervisest ülevaadet omada, sest teadupärast on mitmed haigused ennetatavad ja varajases staadiumis ravitavad. Sportlikul inimesel on oluline teada füüsilise koormuse mõju organismile. Tervisesportlastele, kes treenivad 2–8 tundi nädalas, on labori- ja spordiarstid välja töötanud verepõhise kontrolli ehk tervisesportlase paketi, mis annab ülevaate sportimise mõjust südamele, neerudele, südame-veresoonkonna tööle, aitab avastada võimalikke põletikke, lihasekahjustusi ja ülekoormust ning annab selgust, kas toidust saadavate süsivesikute sisaldus on testija sportimise tasemele piisav. Lisaks on sportlasele oluline raua-, magneesiumi- ja kaltsiumitaseme määramine, sest kõik need mõjutavad sooritusvõimet ja krampide tekkimist.
Kus vereuuringuid teha saab?
Tervisesportlase paketti ja teisi pakette saab teha Synlabi meditsiinilaborites ja verevõtupunktides üle Eesti: Tallinnas, Tartus, Pärnus, Elvas, Viljandis, Põltsamaal, Võrus, Jõhvis ja Narvas.
Milline näeb vereuuringute protseduur välja? Kui kaua see aega võtab ja kas see on ebameeldiv?
Kõige otstarbekam on tervisesportlase või muu tervisekontrolli pakett tellida patsiendiportaalist minu.synlab.ee. Sealt tellides ilmuvad pärast vere andmist vastused otse portaali ja lähevad ka meie digilukku. Analüüse saab tellida ka laborites, kuid siis ei ilmu vastused patsiendiportaali.
Verd saab anda sobivas Synlabi verevõtupunktis. Vere andmiseks parim aeg on hommikul kella 8–11 vahel ja enne peaks olema 10–14 tundi söömata-joomata. Kohapeal võetakse ühel korral veeniveri. Aega broneerima ei pea, protseduuriks võiks arvestada umbes 15 minutit. Eks verevõtt ole mõnevõrra ebamugav paljudele, kuid karta pole küll midagi.
Kui paljud on lasknud oma verd uurida ja kas see tendents kasvab?
Huvitav on see, et kui muidu ei lähe mehed arsti juurde väga hea meelega, siis tervisesportlase paketi tegijad on üle 70% juhul mehed. Oleme küsinud klientidelt põhjusi laborisse tervisekontrolli tulemiseks. Peamiselt tuuakse välja, et aega ei pea broneerima, teenindus on kiire ja vastused juba paari tööpäeva jooksul e-postis või portaalis.
20–30-aastased ei kontrolli oma tervist just sageli, sest tervisehädasid neil enamasti ei ole. Tervisesportlase pakett on populaarne ka noorte hulgas, kes tahavad teada füüsilise koormuse mõju organismile ning sellele vastavalt korrigeerida treeningu- ja toitumiskava.
Inimeste terviseteadlikkus ja vastutustunne on suurenenud. Iga päev käib Synlabi laboris järjest enam inimesi oma tervist kontrollimas. Populaarne on ka tervisekontrolli kinkekaardi kinkimine lähedastele, kõige enam vanematele.
Kas on tüüpilisi vigu või probleeme, mida Eesti inimese verd uurides avastatakse?
Kõige sagedasem on D-vitamiini liiga madal tase. See mõjutab sooritusvõimet, organismi vastupanuvõimet ja immuunsüsteemi tugevust.
Rohkelt jõusaalis treenijatel viitavad vereanalüüside tulemused sageli ülekoormusele ning vähesele aeroobsele treeningule.
Toidulisandeid tarbivad inimesed käivad järjest rohkem regulaarselt kontrollis, sest mõistavad, et lisaainete tarbimisel tuleks lähtuda nende ainete tasemest organismis.
Üldiselt on sportivatel inimestel enamik näitajaid korras, tervisekontroll annab hingerahu. Kui mõni tulemus on normist kõrgem või madalam, küsitakse nõu laboriarstilt, kes selgitab välja võimalikud kõrvalekalde põhjused, annab soovitusi treeningu ja toitumise asjus ning ütleb, millal analüüsi korrata või milliseid analüüse võiks juurde teha (laboriarsti konsultatsioon maksab 17 eurot).
Kui sageli peaks vereuuringutel käima?
Laboriarstid soovitavad analüüse korrata 1–2 aasta järel. Siis tekib endal ka ülevaade, kuidas verenäitajad muutuvad. Hea on seada endale mingi seaduspärasus, olgu see siis aasta alguse traditsioon või teha seda enne võistlushooaja algust, enne olulist võistlust, pärast hooaega, suvepuhkuse ajal või muul sobival ajal.
Milliseid soovitusi te tervisesportlastele veel annaksite? Milliseid uuringuid soovitate?
Laborianalüüse on tuhandeid. Sportival inimesel soovitaksin alustada tervisesportlase paketist. Kui selles on mingi(d) analüüs(id) normist väljas, tasuks tellida konsultatsioon laboriarstilt, kes seletab lahti kõik tulemused, ja leiate ehk ühiselt põhjused.
Kui sportlane on taimetoitlane, siis soovitaksin taimetoitlase paketti ja lisaks ülekoormust näitavaid üksikanalüüse. Nii tuleb kokku odavam, sest pakettides võivad analüüsid osaliselt kattuda. Synlabi klienditeenindajad lühinumbril 17123 ja verevõtupunktides oskavad juhtida tähelepanu pakettides kattuvatele analüüsidele ning kombineerida sobivaid analüüse.
Öeldakse, et tippsport pole tervislik. Kas ka tervisespordi kohta saab sama öelda, kui talitada valesti?
Saab öelda küll. Kui toitumine ja treeningukava ei ole kooskõlas, ei saada sportimiseks piisavalt energiat ja vajalikke mineraalaineid. Teiseks on meil nii-öelda weekend warrior’id, kes ilma treeninguta käivad nädalavahetustel harrastussportlaste võistlustel. Ka pärast haigust liiga kiire täismahus treeningute juurde naasmine tekitab lisariske.
Esmalt tuleks tunnetada oma keha. Kui vaja, peaks nõu pidama pere- või laboriarstiga ja kontrollima oma tervist.
[alert color=”violet”]
Üle 5 miljoni analüüsi aastas
Tänapäeval teevad arstid umbes 80% raviotsustest laborianalüüside tulemuste põhjal. Üle 20 aasta Eestis töötanud Synlab on mahult Eesti suurim meditsiinilabor, kus tehakse üle 5 miljoni laborianalüüsi aastas. Kui annad oma perearsti juures verd, siis suure tõenäosusega jõuab see Synlabi laborisse analüüsimiseks.
2015. aasta kevadel aitasid pere- ja spordiarstid töörühmades laboriarstidega välja töötada tervisekontrolli pakette, mis oleksid abiks nii profülaktilistel eesmärkidel kui ka vaevuste põhjuste tuvastamisel. Nüüd testib Synlabi laborites iga päev oma tervist mitusada patsienti.
[/alert]
[alert color=”gray”]
Paketid ja hinnad
Synlab Eesti meditsiinilabor töötab Eesti Haigekassa hinnakirja alusel ja pakub mitmesuguseid uuringu pakette.
» Tervisesportlase pakett – 12 analüüsi, kokku 36 eurot.
» Terviseriski pakett – 13 analüüsi, kokku 48 eurot.
» Taimetoitlase pakett – 15 analüüsi, kokku 81 eurot.
» Vitamiinide ja mineraalainete paketid on tulenevalt analüüsi meetodist mõnevorra kallimad, vastavalt 152 ja 182 eurot.
Veel pakette ja lisainfot leiad
minu.synlab.ee
[/alert]
[alert color=”violet”]
Sportland Magazine’i lugejatele nõustamine tasuta
Kui tellid aprillis minu.synlab.ee patsiendiportaalist tervise sportlase paketi ja ütled verd andma minnes märgusona “Sportland Magazine”, saad laboriarsti noustamise tasuta.
[/alert]
Tekst: Oliver Lomp, Foto: Ardo Kaljuvee