Tipust Topini ehk Munamäelt mereni on teatejooks, kus läbitakse kümneliikmelise tiimiga järjest joostes 337 km. Tegemist ei ole võistlusega – peamiseks eesmärgiks on inspireerida inimesi liikuma ja külastada Eestimaa kaunimaid paiku.
Tipust Topini on väga populaarne – tänavused kohad müüdi läbi lausa poole minutiga. Ka tiimide arv on sel aastal suurem kui eales varem, olles kasvanud 130-ni. Jooks köidab osalejaid ainulaadse formaadi, unustamatute emotsioonide ja ägeda raja pärast. Iga tiimiliige jookseb kolm vahetust, mille pikkus jääb vahemikku 8-16 km. Lõpuks läbib iga jooksja umbes 36-tunnisel jooksul kokku 30-42 km.
Tipust Topini rada algab Suure-Munamäe tipust ja kulgeb läbi Rõuge, Otepää, Elva, Tartu, Palamuse, Porkuni, Tapa, Lehtse, Jäneda, Kõrvemaa, Raasiku ja Saha Piritale.
Rajal tekib võimas tiimitunne
Nike müügijuht Erik Aibast on Tipust Topini teatejooksuga seotud 2017. aastast, kui see esimest korda Eestis toimus. Jooksu idee on pärit USA-st, kus sealsete korraldajate sõnul, on kõikide maailma teatejooksude ema Hood to Coast Vaikse ookeani rannikul juba aastakümneteks ette välja müüdud.
„Idee selline sündmus Eestis korraldada mõlkus mõtetes juba 2007. aastast, kui osalesin USA-s, Oregoni osariigis toimuval sarnasel teatejooksul Hood to Coast. Kümne aastaga jõudsime teostuseni. Esimesel korral osales kaks tiimi, aga aastast aastasse on osalevate tiimide arv järk-järgult kasvanud ning tänavuse 130 tiimiga on Tipust Topini jooksust saanud massiüritus. Seejuures oleme ikkagi suutnud säilitada unikaalsuse, mis jooksjaid paelub ja sündmusele tagasi toob,“ ütleb Erik. „Suurim elamusena on jooksjad esile toonud tiimitunnet. Huvitav on jälgida, kuidas osalejad annavad endast parima, et vahetus järgmisele tiimiliikmele võimalikult kiiresti üle anda ning koheselt liigutakse ergutama kaaslast, kes parajasti oma vahetust jookseb. Ja seda kõike tingimustes, kus tegelikult aega ei võeta ning tulemusi ei arvestata.“
Korraldajatel on olnud suur rõõm jooksjate üle, kes kohale tulevad ja keda on järjest enam. „Kui me alguses mõtlesime, et sellises mahus jooksmist nõudva ürituse lagi on Eestis 1000 jooksjat, siis täna on osalemas 130 tiimi (1300 jooksjat) ning ootelehel on omakorda umbes 50 tiimi. Need, kes korra Munamäelt mereni jooksnud, tahavad alati tagasi tulla. See tunne, kui sa kõikide oma võistkonna liikmetega Pirital finišisse jõuad, on kirjeldamatu,” lausub Erik.
Osalejate arvu kasvuga tuleb järjest suuremat tähelepanu pöörata ka turvalisusele. Kogu sündmus toimub ikkagi avatud liikluses ning sellega peavad järjest enam arvestama nii korraldajad kui jooksjad ise. Turvalisuse parandamiseks tuleb jooksjatel mõned etapid läbida helkurvesti ja pealambiga ning saateautodel on kindlad peatumiskohad, kus jooksjaid nende etapil toetada.
Jätkusuutliku uuendusena loobuti sel aastal ka täielikult paberkaartidest. Kõik kaardid on läbi veebi saadaval ka Google Mapsi ja Waze rakenduste linkidena.
Maailma parim jooks
Nike sporditurunduse juht Sander Viilup lööb lisaks osalemisele kaasa ka korralduse poolel. „Eelkõige pean ennast küll Tipust Topini jooksul osalejaks, kuid olen mingil määral ametis ka korraldusmeeskonnas. Tegelen näiteks medalite tellimisega ja vastutan, et stardimaterjalid jõuaks õigeks ajaks Tartusse ehk põhiliselt olen peakorraldajaid toetavas rollis,“ ütleb Sander. „Korralduses osalema motiveerib mind võimas atmosfäär, mis tekib siis, kui kõik tiimid on lõpuks Munamäel koos ja esimesed jooksjad rajale lähevad. Osalejana on see aga selline üritus, millest sa ei taha ega saa enam ilma jääda, kui juba korra osa võtnud oled. Rada, inimesed, kellega koos seda läbid, võitlus une ja väsimusega – kõik see kokku teeb sellest minu jaoks, maailma parima jooksuürituse.“
Kuigi tegu pole võistlusega, tekib inimestel ikka hasart ennast teistega võrrelda. „Kokku üle 30 tunni järjest rajal olemist on võitlus une ja väsimusega, kuid on ka suurepärane võimalus päeval ja öösel Eestimaa võrratut loodust nautida. Tegemist ei ole võistlusega, kuid kindlasti tekib ka võistlusmomente, igaühel omamoodi, kuid alati on tore eespoolt kedagi ka kinni püüda. Tean mõnda punti, kes enne ei lõpeta, kui on ennast tagant otsast esimeseks jooksnud,” kirjeldab Sander jooksu olemust. „Kolme päeva jooksul, alates reedesest stardimaterjalide väljavõtmisest kuni pühapäevase finišini Pirital, kogeb osaleja absoluutselt kõikvõimalikke emotsioone – stardieelne ootusärevus, väsimusega võitlemine öösel joostes, rõõm viimast etappi lõpetades ning lõpuks ka kurbus, et üritus läbi sai.“
Kuna Tipust Topini on selle loomisest alates olnud väga populaarne, siis paljud soovijad rajale ei pääse. Nendele on Sandril mõned näpunäited, mida proovida, et tulevikus jooksma saada. „Kohtade arv on limiteeritud, aga silma tuleb peal hoida Tipust Topini kanalitel, kust saab infot registreerumise kohta. Kõik huvilised saavad enda tiime lisada ootejärjekorda ning vabade kohtade olemasolul pakutakse tiimidele osalemise võimalust. Tegelikult saavad ka paljud üksikud soovijad ilma oma tiimita peale, sest alati on viimasel hetkel ärakukkujaid, kes mingil põhjusel ei saa kohale tulla. Seega ärge heitke meelt ja hoidke silmad-kõrvad lahti.“
Adrenaliin on kogu aeg laes
GRAM® Wellness Drinks tegevjuht Denise Ettles võttis Tipust Topini üritusest esimest korda osa 2022. aastal nii toetajana kui ka jooksjana. Tänavu on GRAM® Wellness Drinks tiim kohal juba kolmandat korda järjest. Denise sõnul on emotsioonid alati laes. „Joosta vaid paaritunnise une järel on omaette kogemus, aga adrenaliin on nii võimas, et magamatust ei pane tähelegi. Pärast jooksu lõpetamist on suur rõõm, et iga tiimiliikme isikliku panuse toel saime sellega koos hakkama. Üksteisele kaasaelamine ja toetamine tekitab nii vägeva ühtekuuluvustunde. Hoolimata ebanormaalselt suurest katsumusest, saab meie tiimis alati nalja ka, sest hea huumor aitab väsimuse vastu,” ütleb ta.
Denise mitte ainult ei osale, vaid tema täita on ka kapteni roll. „Kapteni ülesanne on hoolitseda kogu tiimi eest, pidevalt inspireerida ja motiveerida, et ühtekuuluvustunne ei murduks. Lisaks peab kapten vastutama, et kogu tiim oleks kursis jooksuraja ja reeglitega. Kuna vahepeal joostakse maanteedel, siis on oluline, et saateautod teaksid, kus tohib peatuda ja kus mitte ning jälgiksid kõiki teisi liikumisega seotud reegleid.“
Denise on vaimustunud ka jooksu ajal valitsevast meeleolust. „Tiimid ergutavad kõiki, kes rajal. Lisaks on mitmel pool Eestis raja kõrval väga palju kaasaelajaid. Kes pakub morssi, kes laseb sind veepüstoliga jahutuseks üle, kes tõmbab meeleolu tõstmiseks lõõtsa jne. Mullu oli nii palav, et näiteks Elvas toodi lausa tuletõrje kastmisvoolikud välja. Hea on näha, et me ei jookse nagu üksikud hundid, vaid tekitame elevust üle Eesti.“
Tipust Topini info, juhendid ja kaardid on leitavad https://tipusttopini.ee/
Tekst: Kärt Radik
Fotod: Aldis Toome