Soojad ilmad meelitavad aina pikemalt väljas liikuma ning üks mõnusamaid viise on teha seda rattad all. Kui jalgrattad ja rulluisud on juba ära proovitud, siis on õige hetk pöörata pilk tõukerataste poole. Tõuksidest räägib lähemalt Sportlandi brändijuht Henri Kruusel.
Sportlandis on esindatud kvaliteetsed Maui and Sons’i ning Stunt’i tõukerattad, mida võib laias laastus liigitada kaheks – trikirattad ning kruiser tüüpi rattad. Samas jagunevad mõlemad kategooriad omakorda veel alamkategooriateks. “Trikikate puhul on olemas n-ö klassikalised/tavalised trikitõuksid ning dirt tüüpi trikitõuksid, mis on õhkrehvidega. Viimane on üsna uudne toode ning pole veel laialdaselt levinud, kuid kes proovivad, nendel tõmbab näo naerule. Sportlandi valikus on see toode olemas nimega Stunt Offroad,” toob Henri välja. “Kruiser tüüpi tõukerattad jagunevad suurtesti kolmeks – laste-, täiskasvanute- ja elektritõuksid. Just täiskasvanute kategooria on täna väga kiiresti arenev.”
Noorelt rattad alla
Tõukerataste üha suurenev populaarsus ei ole kellelegi üllatuseks. “Inimestele meeldib igasugune rataste peal liikumine/veeremine, kuna see on kiirem ja energiasäästlikum kui jalutamine või jooksmine ning tõukerattaga sõitmine on üks lihtsamaid viise ratastel liikuda,” tõdeb Henri ja märgib, et tõukerattasõit on mõnusa liikumisviisi kõrval ka muus osas kasulik, sest annab hea füüsilise koormuse ning arendab tasakaalutunnetust. Tõukerattal on ka väga lihtne kiirust kontrollida, seega on tegemist üsna ohutu liikumisvahendiga, millega võib sõitma hakata juba päris varakult. “Alustada saab väga noorelt. Meil on müügil ka kolme rattaga tõuksid, mis püsivad ise püsti ja sobivad just kõige väiksematele mudilastele. Paari aasta vanuselt saab laps juba esimesed tiirud tehtud,” kinnitab brändijuht.
Kruiser või trikikas?
Kui on soov tõukeratast kasutada lihtsalt sõiduvahendina mõnusaks kulgemiseks ühest kohast teise ja niisama ringi kruiisimiseks, siis on kõige parem valik kruiser tüüpi tõukeratas. “Kruiser tõuksidel on suuremad rattad kui trikitõuksidel ning kallimatel mudelitel on ka amordid ja porilauad. Samuti on käepide kõrgem ning deck (pind kuhu jalad asetatakse) suurem, et oleks mugavam sõita,” tutvustab Henri.
Kes otsib aga põnevamat väljakutset kui lihtsalt sõitmine, võiks valida trikiratta. Trikitamine teeb sõidud põnevamaks ning pakub mõnusat väljakutset. Trikitõuksi saab kasutada nii tänavatel kui rampidel sõitmiseks ja uute trikkide õppimiseks. “Kui on huvi tegeleda ratastel ekstreemspordiga, siis tõuks on üks lihtsamaid viise selle alustamiseks,” arvab Henri. Trikitõuksi valides võiks eelistada ratast, mille olulised osad (kahvel ja lenkstang) on ühes tükis ning mille veljed on täismetallist, sest siis peab ratas kauem vastu. Ka raskema raamiga ratas on vastupidavam kui kergema raamiga ratas.
Sobib suurepäraselt ka täiskasvanutele
Tänavapildis oleme harjunud tõuksidega sõitmas nägema rohkem lapsi ja noori, kuid tõukeratas sobib suurepäraselt liikumisvahendiks ka täiskasvanutele. Henri sõnul ongi see trend väga kiirelt muutumas. “Täna müüme juba ligi 40% tõukeratastest just täiskasvanule. Tõukeratta näol on ju tegemist väga mugava ja lihtsa liikumisvahendiga näiteks linnakeskkonnas, aga miks ka mitte mõnes suures tööstuskompleksis või logistikakeskuses. Kruiser tüüpi tõuksi on väga lihtne väikseks kokku klappida ja käe otsas näiteks ühistransporti võtta või autosse mahutada,” ütleb ta. Sportlandi valikus on erinevaid väga lahenda disainiga kruiser tüüpi tõukse, mille hulgast leiavad endale sobiva kõik huvilised.
Ka elekter on abiks
Henri toob veel välja, et uueks trendiks on elektritõukerattad. “Siiani on need olnud meie tarbija jaoks üsna kallid, kuid sel aastal tõime turule toote nimega Stunt Franklin, mis on märksa taskukohasema hinnaga. Kui seni on elektritõukside hinnad jäänud 1000 euro kanti ja rohkem, siis Franklini hind on 429,95,” ütleb Henri. “Toode on oma nime saanud Benjamin Franklini järgi, kes on andnud hindamatu panuse elektri uurimisse ja kogu elektroonika eelkäiku. Selle elektritõuksi tööpõhimõte on väga lihtne ja elegantne – nimelt hoides jalga piduril viis sekundit, käivitub seadme liikumisvalmidus. Lükates hoo tõuksile sisse, hoiab elektrimootor just sama kiirust, mis sisse sai lükatud,” kirjeldab ta ja lisab, mootor töötab elektrimootorile omaselt pea hääletult ning kuna see on peidetud tagumise ratta sisse ning aku on peidus tõuksi konstruktsioonis, ei pruugi kõrvaltvaatajad üldse aru saada, et tegemist on elektritõuksiga.
Mitmekülgsed võimalused
Tõukerattasõit ei ole mitte ainult kasulik vormi parandamiseks, vaid ka lõbus ja vaheldust pakkuv. Kruiseriga kulgemine on mõnus viis kergliiklusteedel ja linnatänavatel liikumiseks ning trikitõuksiga sõitmine ja trikkide õppimine muudab elu palju põnevamaks. Kui sul on aga tahtmine proovida hoopis maastikul sõitu, siis sea sammud Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskusesse, sest seal saab laenutada maastikutõukse ning kaunitele metsaradadele seiklema minna.
Tekst: Merilin Piirsalu
Pildid: Jake Farra ja Kris Süld