TTÜ Korvpallikool on ühendklubi, kus õpib ligi 700 suurt ja väikest korvpallurit. Koolis saavad lapsed teha esimesed korvpallisammud ja jõuda korvpalli profitasemeni: mikrost magistrini.
Nõnda reklaamib ennast TTÜ Korvpallikool, mis on kokku pandud kaheksast väiksemast klubist, kes otsustasid suuremate eesmärkide nimel ühe katuse alla koonduda.
Korvpallikooli idee sündis treenerite peas, kes soovisid koostööd teha ja kellel oli üksteise suhtes teatav tõmme. Mõte siduda see kõik Tallinna Tehnikaülikooliga tundus lõpuks olevat lahendus, kuidas sporti ja haridust hästi ühendada. „Kui asja Rait Käbiniga arutasime, tuli ta kiiresti välja hüüdlausega „mikrost magistrini“,“ meenutab korvpallikooli juhatuse liige ja treener Indrek Reinbok.
Koostöös ülikooliga
TTÜ Spordiklubi juhataja ja esindusmeeskonna TalTech peatreener Käbin kinnitab Reinboki sõnu. „Hüüdlause tuli siis, kui käisime esimest korda rektor Jaak Aaviksoole ideed tutvustamas. Arutelu käigus koorus välja mõte, et võtame lapsed ja aitame nad ühes majas magistrikraadini. Eelmisel aastal jooksid siin esimese klassi poisid, TTÜ nimi kõhu peal. Kui neist isegi vaid üks või kaks magistrikraadiga lõpetavad, siis on hüüdlause ennast õigustanud,“ leiab Käbin.
„Tallinna Tehnikaülikool on suur organisatsioon ja pidime oma ideed juhtkonna ees põhjalikult kaitsma. Ülikoolile meeldis, et proovime pakkuda noortele terviklikku väärtusahelat ja spordi kaudu neid ülikooliharidusele lähemale tuua,“ toob Reinbok välja põhjuse, miks ülikool ideega kaasa tuli.
Kool areneb edasi
Praegu on TTÜ Korvpallikooli all üle 30 treeneri ja 700–800 õpilast. Eestis on kaetud kõik noorte vanuseklassid ja õpilastele pakutakse ka rahvusvahelist väljundit: populaarses Euroopa noorteliigas on väljas kõik vanuserühmad.
Reinboki sõnul räägiti korvpallikooli loomise algushetkedel võimalusest, et ühinevad paljud klubid. „Mõned liitusid kohe, mõned hiljem, ja mõned on olnud kahtleval seisukohal. Meil on veel partnereid, kelle poole oleme vaadanud ja kelle mõtted võiks meie omadega haakuda,“ ütleb ta.
Üheks järgmiseks sammuks on luua TTÜ Korvpallikooli tüdrukute treeningrühmad, mille vastu on lapsevanemad suurt huvi üles näidanud. Segarühmadesse on tütarlapsi kaasatud, kuid Reinboki kinnitusel on juba silmapiiril huvitavad treenerid, kes võiksid tüdrukutega tööle hakata.
Võimalused on mitmekesised
„Ühendklubi peamine eelis on see, et õpilaste vahel tekib sisemine konkurents. Noored saavad ennast sportlikult rohkem proovile panna. Suurema klubi puhul hakkab positiivset rolli mängima muidugi ka majanduslik efekt. Ei saa unustada, et TTÜ on väga tugev bränd, mis aitab noori endaga liituma kutsuda,“ loetleb Reinbok korvpallikooli loomisega tekkinud eeliseid.
TTÜ Korvpallikool läheb tänavu vastu kolmandale hooajale ning esimesed õpilased on jõudnud ka uue nimega TalTechi meistriliiga meeskonna juurde. Reinboki sõnul on noorteklassist meeste tasemele siirdumine tehtud võimalikult kaasavaks. „Ega ülikooli poolel ole ainult kõrgliigameeskond, vaid pakutakse võimalust leida väljund ka esiliigas ja amatöörsarjades. Iga meie õpilane peaks endale sobiva taseme kätte saama,“ usub ta.
Käbin on seda meelt, et side noorteklassi ja meeste võistkondade vahel hakkas tööle juba mullu ning on nüüd veel rohkem hoogu sisse saanud. „Eelmisel aastal olid TTÜ II liiga võistkonnas pooled üliõpilased ja pooled meie akadeemia õpilased. Tänavusest hooajast on neli korvpallikooli mängijat (Eric Schmalz, Arthur-Herman Entsik, Aleksander Oliver Hint ja Joonas Šein – toim) juba meistriliiga võistkonnas. See on väga hea näitaja.“
Noored tippkorvpalli
Reinbok on kindel, et kaks aastat tegutsenud korvpallikooli võib pidada korralikuks edulooks. „Oleme noorteklassides olnud kogu aeg pjedestaali kõrgematel kohtadel. Eesti Korvpalliliit tunnustas meid sel aastal parima poisteklubina ja pool Audentese Spordigümnaasiumi meeskonnast on komplekteeritud meie klubidest,“ märgib ta.
Korvpallikool töötabki iga päev selle nimel, et pakkuda noortele võimalust jõuda tippkorvpalli. Neil on õpilasi, kes on käinud välismaal või kes õpivad praegu välismaal. Hulk mängijaid on ka meistriliiga klubide huviorbiidis. Näidetena tõstis Reinbok esile Ivo Van Tamme, Karl-Kristjan Karpini, Mark-Andreas Jaaksoni, Madis Soodla ja Andre Loigu.
„Järgmiseks eesmärgiks võiks olla see, et oma püramiidist tulnud mängumees, näiteks Schmalz, tõuseks ka TalTechi esindusmeeskonnas põhitegijaks. Et mõnest oma kasvandikust saaks selline edulugu, kes tõuseks meistriliigas kandvasse rolli,“ loodab Käbin kõrgliigatiimi juhendajana.
Tekst ja fotod: Siim Semiskar