Kui ei saa parasjagu ise golfi mängida, siis on hea mõte jälgida maailma tippmängijaid ja sedasi nende pealt uusi nippe õppida.
Eestis valitsev pime ja külm periood on parim aeg golfisõpradel teleka vahendusel alati soojas kliimas mängivaid tippe jälgida, sest proffide hooaeg kestab praktiliselt aasta ringi. Kuna meie väljakud on enamasti praegusel aastaajal märja, külma või lume tõttu suletud, siis tuleb olemasolevast parim võtta ja televiisori ja/või interneti kaudu end golfi vallas harida. Värviliselt ekraanilt võistluste jälgimine või võimaluse korral võistluste kohapeal vaatamine on väga õpetlikud ja arendavad tegevused.
Kõikidel on eeskujud
Tipud on üldjuhul alati kellelegi alt üles vaadanud, iidolite pilte seintele või märkmikusse kleepinud ja joonistanud, raamatuid lugenud, intensiivselt videosid vaadanud ja nende liigutust üritanud järgi teha. Tiger Woodsi iidoliks oli näiteks Jack Nicklaus. Rory McIlroy’d inspireeris ja motiveeris omakorda Tiger. Olgu erialaks või hobiks trummimäng, kirurgia või golf – igas valdkonnas on tõeliselt erilisi tähti, kelle pealt õppida ning kelle tegevust tasub matkida.
Vaatama peab tähelepanelikult
Selleks aga on vaja keskendumist ja aega, sest passiivsest vaatamisest ei ole kasu. Naljaga pooleks võib öelda, et sellise õppimise parim kirjeldus on: ilma pilgutamata jõllitamine. Järgmine kord proovigi teleka või YouTube’i vahendusel päriselt mängijaga kaasa mõelda ja tabada hetki, mis teevad maailma parimatest parimad. Aktiivselt vaadates tasub jälgida järgmisi momente: keskendumine, rutiin enne lööki, proovilöögid, grip, õlgade ja puusade liinid, lõppasend, hoovõtu (backswing’i) pikkus jne. Kindlasti pane tähele kuidas rasketest olukordadest välja tullakse, griini läheduses ja metsast par’e päästetakse ja muud seesugust, mille sarnaseid situatsioone võib endalgi rajal tekkida.
Nähtu ja kuuldu rikastab
Eespool mainitud aktiivne vaatamine on hea harjumus lastele ja noortele. Näha seda, mismoodi ja milliseid lööke on võimalik mängida, avardab kujutlusvõimet ning inspireerib õppima erilööke, mida ühes või teises situatsioonis võib vaja minna. Ka kommentaatorite kuulamine võib olla väga õpetlik, sest mitmed kommenteerijad on endised mängijad ja oskavad hästi sõnadesse panna seda, mida kõrgeimal tasemel võistlemine ja pinge tähendab. Siinkohal tasub siiski infot seedida väikese filtriga – kõik ei ole alati nii nagu kõrvalt kommenteerijale tundub ja kindlasti ei pea kõiki soovitusi enda peal katsetama.
Kujutlus muutub reaalsuseks
Visualiseerimine on spordis väga levinud praktika. Süvenenult ja detailidesse süübiva vaatamise kaudu suudab mängija ühel hetkel ennast sarnastesse situatsioonidesse panna ja paremini ette kujutada milleks ta võimeline on: millist liigutust peaks keha tegema, kuidas sujuvat tempot hoida, emotsioone kontrollida ning ette kujutada soovitud pallilennu trajektoori. See, mida inimene on suuteline võimalikult teravalt oma kujutelmas nägema, muutub ühel hetkel reaalsuseks. Mina soovitan näiteks enne magamaminekut vaadata lemmikmängija swingi-videot ning vahetult enne uinumist panna oma peas käima mentaalne film, kus lemmiku asemel oled sa ise.
Tekst: Mari Rauna, professionaalne golfar ja treener
Fotod: Joosep Martinson / Pärnu Bay Golf Links