Treenerid Pille-Riin Toomsalu ja Katrena Tenno otsustasid detsembris vastu võtta väikese challenge’i ning liikuda iga päev vähemalt 30 minutit järjest. Nad kustuvad ühinema kõiki, kes tunnevad, et liikumist võiks elus rohkem olla.
Me teame kõik, et regulaarne liigutamine on väga oluline, vahel aga jõuab päev õhtusse nõnda, et kontorilaua tagant istud otse autosse, sõidad koju, teed natuke argiseid toimetusi ja maandud diivanile. Lubad endale, et homme oled tublim, aga homme kordub sama stsenaarium. Sellepärast ongi hea võtta vastu väljakutse, millest kinni pidamine tagab selle, et oled igapäevaselt aktiivsem. Alustada võidki sellega, et lubad detsembris iga päev vähemalt 30 minutit liigutada.
#30minutichallenge’i idee tuli Pille-Riinilt, kes juba eelmisel aastal oli samalaadset väljakutset katsetanud ning arvas, et aasta lõpus on õige aeg seda uuesti teha. „Tundsin, et teadlik liigutamine igapäevaselt on kuidagi kesiseks jäänud. Ma olen küll aktiivne ja aastase põnni kõrvalt annan ka trenne, aga iseendale võtan vähe aega. Soovin seda parandada ja üldisele liikumise teemale rohkem tähelepanu juhtida,“ ütleb Pille-Riin. Nii kutsuski ta kampa Katrena, et kahekesi nakatada igapäevase liikumispisikuga võimalikult palju inimesi.
Trenni saab teha igaüks ainult ise
„Meie väljakutse on hea võimalus inimesi mõjutada – algselt visuaalselt läbi interneti ning sealt edasi muidugi suunata aktiivselt väljakutses osalema,“ ütleb Katrena. Ta teab oma kogemusest, et neid, kes utsitamist vajavad on palju. „Olles iga päev ümbritsetud erinevate inimestega näen, kuidas väga paljud on passiivsed ning neil justkui puudub tahe/soov midagi teha. Läbi väljakutse sooviksimegi inimestes esile tuua n-ö uue ärkamise ning soovi hakata end step-by-step liigutama,“ lausub ta.
Katrena tahab läbi challenge’i kõigile meelde tuletada lihtsaid tõdesid. „Soovin, et inimesed muutuksid aktiivseks ja reaalselt mõtleks enda tervise ja heaolu peale. Et inimesed saaksid aru, miks on vaja liigutada ja olla aktiivne ning mõistaksid, et kõik teod saad korda saata vaid ise. Keegi ei tule sinu eest liigutama. Minu eesmärk on kuuajalise väljakutsega tekitada inimestes regulaarne liikumisharjumuste muster ning ennekõike see, et seni passiivsed inimesed leiaksid tee spordini.“
Võimalus proovida midagi uut
Detsembrikuu challenge annab treeneritele võimaluse liikumise olulisus tähelepanu keskpunkti tõsta, aga ka ise uusi asju proovida. „Kindlasti proovin midagi uut ja astun mugavustsoonist välja. Soovin enda aeroobset võimekust parendada, aga muidugi teen ka rutiinseid jõusaalitreeninguid. Minu jaoks on oluline, et harjutaksin end jooksma, ujuma, lihtsalt jalutama. Igatahes püüan olla paindlik ning iga võimalust kasutada, just õues tahaksin rohkem liikuda. Ilm ei ole tegelikult takistus ja värske õhk on nii oluline,“ avaldab Pille-Riin oma plaanid.
Katrena ütleb, et kuna tema jaoks on vähemalt 30 minutit liikumist iga päev nii tavapärane, siis ta eriti midagi muutma ei pea, küll aga proovib tegeleda spordialadega, millega muidu palju kokku ei puutu. „Mulle meeldib eri spordialasid proovida. Kindlasti teen väljakutse ajal trenne nii väli- kui ka sisetingimustes,“ lubab ta.
Liikumisvõimalusi on piiritult
Katrena ja Pille-Riini challenge’iga võiksid liituda kõik. „Emad, isad, pojad, õed, vanavanemad, toakassid ja puurilinnud,“ ütleb Katrena lõbusalt. Pille-Riin lisab, et ühinema on iseäranis oodatud need, kes tunnevad, et peaks rohkem liikuma ning need, kes tunnevad, et motivatsioon puudub ning oleks vaja distsipliini kasutada. „Sümptomid, mis viitavad vähesele liikumisele on väsimus, tüdimus, seedehäired, halb tuju, pidev söögiisu jne,“ loetleb ta tunnuseid, mille all kannatajad ei peaks väljakutse vastu võtmise üle kaks korda mõtlema.
Pille-Riin toob ka välja, et challenge’is võiks enda jaoks arvesse võtta sellise liikumise, mis on n-ö ekstra. Kui sa juba igapäevaselt jalutad, siis tee sinna kõrvale midagi lisaks, mis oleks mõjusam. Aga üldiselt kvalifitseerub liikumisena igasugune aktiivne tegevus. „Kodust tööle, töölt jala toidupoodi, hommikune virgutusvõimlemine, jalutamine pargis, jooksmine metsas, turnimine lastega mänguväljakul. Ole vaid piisavalt loov ja leia endale meeldiv tegevus,“ lausub Katrena ning soovitab loobuda vabandustest ja kohe härjal sarvist haarata. „Homme ei ole parem päev alustamiseks!“
See pole võimatu missioon
Kuhu ja kuidas oma päevas vähemalt 30 minutit liikumist paigutada, sõltub konkreetsest inimesest. „Kui võimalik, siis võib märkida kalendrisse kindlad treeningute/liikumiste ajad. Võiks proovida iga nädal midagi täiesti uut või teha midagi, mida pole ammu teinud. Näiteks, kui on ammune soov rohkem ujuda või osata ujuda, siis nüüd on see aeg, et minna personaaltreeneri juurde või iseseisvalt ujulasse. Kui on alati olnud soov jooksmas käia, siis hakka seda tegema tasapisi – 30 minutit alustuseks, esialgu kas või vaheldumisi 1 minut jooksu ja 2 minutit kõndi. Jõusaaliga sama lugu – leia personaaltreener, kes aitab ja annab suuna kätte,“ pakub Pille-Riin variante. Eraldi toob ta välja lastega kodus olevad emad. „Ka kodus saab harjutusi teha, see on lastele suurepärane eeskuju ning pisikesed hakkavad armsasti jäljendama,“ teab ta omast kogemusest.
Katrena arvab, et kui kiire elutempo juures graafikusse trennipausiks kindlalt kohta ei leia, siis tuleb kasutada hetke, mil vaba aeg tekib. „Päris paljud inimesed võiksid internetis surfamise, teleka vaatamise või kohvikus passimiste asemel 30 minutit liikuda. See on täiesti teostatav ülesanne. Kui sa ütled, et see pole võimalik, siis ainuke, kellele sa tegelikult valetad, oled sa ise,“ leiab ta.
30 päevaga tekib positiivne harjumus
Mõlemad treenerid usuvad, et 30 päevane challenge on piisav aeg selleks, et tekiks harjumus end liigutada. „Tehes mingit asja kuu aega, tekib kindlasti muster, mis annab motivatsiooni ka edasi sama asja teha. Läbi regulaarse liikumise tunneb iga inimene heaolu ning läbi selle tunde võiks saada juba super mõnusa boosti jätkamiseks. Liigutav inimene on terve, enesega rahulolev ja õnnelik,“ kinnitab Katrena.
Ka Pille-Riin usub, et kuu aega kestev positiivne rutiin paneb asjad pikas perspektiivis õiges suunas liikuma. „Keha hakkab seda edaspidi ise küsima, kui juba korra selle maitse suhu saab, kui hea on olla liikuv inimene. 30 päevaga muudab nii mõndagi. Enesetunne on juba paari päevaga parem, kui isegi mitte kohe. Peamine on see, et soov muutuda on olemas, siis pole teel takistusi,“ on treener veendunud.
NB! Võta väljakutsest osa ning anna sellest sotsiaalmeedias märku. Postitusi ja storysid tehes kasuta hashtagi #30minutichallenge ja @sportlandeesti ning OSALED UUE POLAR KELLA LOOSIS!
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Sander Rebane