Verinoor kergejõustikutalent Hugo Hampartsoumian: soovin tulevikus kümnevõistlejaks saada | Sportland Magazine

Jaga „Verinoor kergejõustikutalent Hugo Hampartsoumian: soovin tulevikus kümnevõistlejaks saada“

Verinoor kergejõustikutalent Hugo Hampartsoumian: soovin tulevikus kümnevõistlejaks saada

Rae valla Kindluse koolis neljandat klassi alustav Hugo Hampartsoumian (10) saavutas märtsis Londonis Lee Valley kergejõustikuhallis toimunud laste mitmevõistlusel esimese koha. Vabalt valitud aladena olid Hugol kavas 60 m sprint, 60 m tõkkejooks ja 600 m jooks.

HugoKohtusime 10-aastase Eesti kergejõustiku talendiga Tallinnas, kuhu tuli kaasa ka poisi ema, kuid etteruttavalt võib öelda, et Hugo näol on tegu väga asjaliku noorsandiga, kes teab väga täpselt, kuhu ta spordis jõuda tahab.

Kõik sai alguse Londonist

Hugo sündis Londonis ning seal sai alguse ka tema sporditee. “Mina elasin Londonis kokku 11 aastat. Hugo sündis ning elas seal esimesed kolm eluaastat. Naljakas oli see, et poiss hakkas enne jooksma kui käima,” meenutab ema Sigrid. Hugo sekkub kohe aktiivselt ja täiendab: “Kahe-aastaselt läksin jalgpallitrenni ning nelja-aastaselt kergejõustikusse.”

Maailmakuulus Dwain Chambers pani silma peale

treenerid
Dwain Chambers, Hugo ja John Herbert

Praegu elavad Londonis Hugo armeenlasest isa vanemad, seetõttu satub poiss sinna päris tihti ning alati kasutab võimalust ka treeninguteks. “Kord kui taas abikaasa vanemaid külastasime, panime Hugo mõneks korraks Lee Valley’s kergejõustikutrenni ning seal jäi ta oma ilusa jooksusammu ja kiirusega silma. Hugo jooksu kutsuti vaatama üks kohalikest treeneritest ja ilmnes, et treeneriks polnud keegi muu, kui üks kõigi aegade Briti kiiremaid sprintereid ja tiitlivõistlustel medaleid võitnud Dwain Chambers. Ta on Euroopa 60 m rekordiomanik ajaga 6,42 ning 100 m jooksnud välja 9,97. Nüüd treenib ta samas hallis erinevaid gruppe,” räägib ema esiti uskumatuna tunduva loo.

Hugo sõnul küsis Dwain Chambers lihtsalt, kas poiss soovib mõned trennid individuaalselt koos temaga teha. “Dwaini trennidesse igaüks ei pääse ja Hugo pidi alustuseks koos teistega võidu jooksma. Enamus lapsi olid temast sel hetkel vanemad. See oli üks suur ja õnnelik juhus, et ta sellisele mehele silma jäi. Alati kui me Londonis käime, on Hugol nüüd võimalus Dwainiga üks-ühele trenne teha ning tema klubi eest võistelda,” räägib Sigrid vaimustunult.

Lemmikaladeks on sprint, tõkkejooks, hüpped ja 400 m

Eestisse elama asudes alustas Hugo treeninguid Erki Noole Kergejoustikukoolis Siim Oja käe all Kalevi Spordihallis. Elukoha vahetudes jätkas ta Audenteses ning treeneriks sai Heiko Väät. “Praegu on Hugo treeneriks Mikk-Mihkel Arro ning seda põhjusel, et Miku grupis on vähem lapsi ja kõik saavad treenerilt rohkem tähelepanu. Paljud lapsed on Hugost aasta-kaks vanemad ning see motiveerib,” kirjeldab ema valikuid.

HugoMinnes numbrite maailma, lähevad poisi silmad särama. “Minu 60 m aeg läbi kaamera on 9,13 ning stopperiga 8,24. 100 m pole veel võistlustel jooksnud, aga trennis sain ajaks 15,0. Kõrgushüpe meeldib mulle väga, seal on parim tulemus olnud 1.27. Londonis teen ühe treeneriga eraldi ka kaugushüppe trenni, treeneriks on John Herbert. Võistlustel olen kaugust hüpanud 4.26 ning trennis 4.41. Tegelikult mulle meeldivad ka 400 m ja tõkkejooks. Tõkkejooksu trenni teen Londonis koos Tony Jarrett ´iga. Pallivise tuleb samuti hästi välja, näiteks tennisepalli suudan 37m peale visata. Olen proovinud ka odaviset, kettaheidet ja teivashüpet. Kuulitõuge on hetkel raske, sest kuul ise kaalub juba kaks kilo. Seda jõuab veel harjutada.”

Mõlemad treenerid, keda Hugo nimetas, on olnud kõvad kergejõustiklased. John Herbert esindas Inglismaad kergejõustiku maailmameistrivõistlustel 1983 ja 1991. Tony Jarrett sai maailmameistrivõistlustel 110 m tõkkejooksus hõbemedali nii 1993 kui ka 1995.

Hugol on Dwain Chambersiga olnud juttu ka ala valimisest. “Dwain on mulle öelnud, et ma valiksin tulevikus just selle ala, mis mulle endale kõige rohkem meeldib ja mis mul kõige kergemini välja tuleb.”

Kes teeb, see jõuab

Igasse nädalasse mahub Hugol kolm kergejõustikutrenni, kaks korda nädalas käib ta korvpalli mängimas ning nädalas korra jõuab laulma. Kõik hinded on poisil samuti korras, lemmikaineteks on koolis kehaline kasvatus ja matemaatika.

HugoEi ole raske ära arvata, et Hugo kaitseb kooli au mistahes spordialal. “Kergejõustik, rahvastepall, käsipall, korvpall. Kui koolis küsitakse, kas soovid võistlema minna, on Hugol kohe käsi püsti, vahet pole mis spordialal,” muigab Sigrid.

“Meeskonnaalad meeldivad mulle ka väga. Rahvastepalli võistlustel on minu vanuses veel segavõistkonnad, igas tiimis mängib kolm tüdrukut ja kolm poissi. Viimati läks meil kooli 3.-4. klasside võistlustel väga hästi. Võitsime kõik viis mängu. Vennaga mängin kodus jalgpalli ning talvel oleme käinud ka Otepääl suusatamas.“

Ema lisab, et Hugole meeldib vaadata ka dokumentaalfilme sportlastest. Mõnda filmi on ta vaadanud lausa mitu korda. Sealt saab kõrva taha panna nii mõnegi tarkusetera ja tippude kogemustest õppida. “Filmidest on näha, et ei ole nii, et sa lihtsalt lähed ja võidad. Võitude taga on meeletu töö. Ka pettumusi tuleb ette, aga nendest peab üle saama.”

Peaaegu Boltiga ühes reklaamis

Ka kergejõustikust eemal olevad inimesed teavad Usain Bolti, kunagist maailma kõige kiiremat meest. Sigrid räägib loo, kuidas Hugol oleks peaaegu õnnestunud Boltiga kohtuda ning koostööd teha. “Juhtus nõnda, et Audentesest saadeti edasi ühe reklaamifirma e-kiri sõnumiga, et otsitakse spordipoisse ühte kindlustusfirma reklaami. Saatsime Hugo foto ja video, millele olid ette antud konkreetsed nõudmised, mida teha ja öelda. Üle Euroopa osales konkursil üle 200 lapse ning Hugo pääses ühe Rootsi poisiga kahekesi lõppvooru. Ta jäi seekord teiseks. Alles konkursi lõppvoorus saime teada, et sportlane, kellega Hugo oleks koos reklaamis olnud, oli Usain Bolt. Aga kes teab, võibolla õnnestub kunagi ka Boltiga kohtuda.”

Sportland aitab tippu jõuda

HugoKoostöid hakkab Hugol samuti juba tulema. Tema üheks partneriks saab Sportland. “Käisime hiljuti Sportlandiga kohtumas ja tulevikuplaanidest rääkimas. Nii noortega pole Sportlandil varem koostööd olnudki, kuid Hugo saavutused avaldasid muljet,“ ütleb Sigrid.

Tipptulemuste saavutamiseks on tipptasemel varustuse kandmisel oluline roll ning Hugol on selles osas oma lemmik välja kujunenud. “Vanemad kinkisid mulle kunagi kõige esimesena adidase tossud, aga minu lemmikbränd on Nike. Kõik maailma parimad kergejõustiklased kannavad Nike varustust,” lausub ta.

Siht on saada kümnevõistlejaks

Pole kahtlustki, et Hugo on väga sportlik ja talendikas noormees, kes võiks olla edukas mistahes spordialal. Teda ei pea ühtegi trenni sundima, ta teeb kõike rõõmuga ning soovib alati võita. Koos perega otsitakse pidevalt võimalusi võistlemiseks nii Eestis kui ka välismaal. Oma tulevikku näeb Hugo ise kergejõustikus. “Soovin väga heaks kümnevõistlejaks saada,” ütleb ta välja oma eesmärgi.

Koos perega
Koos perega

Tekst: Kärt Radik
Fotod: erakogu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Johannes Sikk: esimesel triatlonil tuleb harrastajal võtta kõike mõnuga ja nautida nii palju kui võimalik

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus