Tänavune jooksuhooaeg on harrastussportlaste jaoks eriline, sest treeninguid on tehtud enamasti üksinda ning võistlused on toimunud virtuaalselt. Nüüd aga piirangud tasapisi leevenevad ning üks esimesi reaalseid jooksuvõistlusi on sel suvel Võsu Südasuve Challenge. Mis, millal ja kuidas toimuma hakkab, räägib lähemalt võistluste korraldaja Marko Torm.
Mis: Võsu Südasuve Challenge
Kus: Võsu, Lääne-Virumaa
Millal: 19. juulil 2020, kell 11.00
Distants: 10 km jooks või käimine
Start: intervallstart, 8 võistlejat korraga
Osalejaid: maksimaalselt 500
Mis üritus on Võsu Südasuve Challenge?
Alates 2014. aastast Võsu Südasuve Maratoni nime all alustanud ja tollal kolme distantsi pakkunud südasuvine võistlus naasis eelmisel suvel peale aastast pausi uuenduslikus formaadis. Varasemalt iga-aastaselt ligi 1200 osalejat Võsule meelitanud Südasuve Maratonist sai vaid 500 osalejat võõrustav ja ühte distantsi pakkuv Võsu Südasuve Challenge.
2019. aasta oli uues formaadis esimene kord ning korraldajate suureks üllatuseks nopiti jooksjate hinnangul Eesti ühe kaunima medali tiitel ja pälviti Marathon100.com portaali poolt väljastatav ja 2020. aasta Eesti Jooksukonverentsil kätte antud Aasta jooksuinnovatsiooni auhind. Viimane saadi just eriliste intervallstartide rakendamise eest, mis võimaldas ideaalselt jaotada eri võimekusega jooksjaid stardijärgsel kitsal kergliiklusteel. Fiiling oli hea, kõigil oli ruumi ning võimalusi ennast realiseerida esimestest sammudest alates.
Kas kevadise eriolukorra tõttu on midagi võistluse puhul ka teistmoodi, kui tavapäraselt oleme sarnaste spordiürituste puhul harjunud?
Võsu Südasuve Challenge saab oma osalejate piirangu tõttu startida täpselt sellisena nagu eelmisel aastal, mil uuenenud formaat osalejate poolt ülisoojalt vastu võeti. Juba eelmisel aastal rakendatud osalejate piirang, 500 inimest, säilib ka sel aastal ja mahub kenasti juuliks ette antud normi ehk 1000 inimest väliüritustel.
Kuna tegemist on siiski ühega esimestest lubatud võistlustest sel hooajal, siis võib eeldada, et kohtade arv ammendub juuniga. Seega, kes ees, see mees!
Mis iseloomustab Võsu Südasuve Challenge’i jooksu- ja käimisradu?
Start ja finiš asuvad maalilisel Võsu rannajoonel. Esimene pool rajast läbitakse maanteel ja tagasitee kulgeb Eesti ühel kaunimal kergliiklusteel, mereäärsel Võsu-Käsmu ühendusel. Viimane kilomeeter kulgeb läbi Võsu asula, kus sajad kohalikud ja külalised aplodeerivad lõpuspurdi võimendamiseks. Joostakse kõvakattel ja täiesti laugel rajal. Enamuse ajast pakuvad vajadusel ereda kesksuvise päikese eest varju maanteeäärsed kõrged puud.
Millised boonused osalejaid ootavad?
Põhiline selle sündmuse puhul ongi Võsu ja Käsmu imeline loodus. Lisaks saab iga osaleja nautida veel 499 innustunud kaaslase seltsi. Kohal on inimesi eri vanusegruppidest, eri suutlikkusega ja soost. Kõik on valmis ennast 10 km rajal ületama või lihtsalt nautima liikumist, tervist ja vabadust.
Korraldaja tagab kõrgel tasemel rajateeninduse ja kõik stardiks vajalikud materjalid, sh elektroonilise ajavõtu. Lõpetajad pärjatakse unikaalse, raske ja suure medaliga – sellega, mis paljude osalejate jaoks on siiski kirsiks tordil. Viking Line viib kõik osalejad kinkekaardi abil reisile ning Neptunas ja Powerade tagavad tipptasemel janu kustutamise finišis.
Mis eelmise aasta tagasiside põhjal osalejatele kõige rohkem meeldis ja eredamaid elamusi pakkus?
Kiideti viitstarte, kus 10 sekundiliste intervallidega saab rajale korraga 8 inimest. Kohe esimestest sammudest läheb igas grupis mõni kiiremini minema ja mõni jääb paremale poole rajast rahulikult kulgema.
Paljudele jäi positiivsena meelde kogu emotsioon, mis Eesti ühes kaunimas kuurordis võistlemise ja osalemisega kaasneb. Samuti meeldis peale võistlust tasuta saun Võsu Spordihoones, mille vallavalitsus on alati taganud. Tore oli ka minna arvukate suvekohvikute terassidele pere või sõpradega muljetama ja medalit imetlema. Loomulikult on peale võistlust nii mitmedki minemas randa ja mere äärde suve nautima.
Loodame, et ilm on südasuvel ka selle vääriline, kuid samas teeb kuum päike võistlejatel tingimused veidi keerukamaks. Mida paneksid osalejatele südamele, kui tuleb sporti teha palava ilmaga?
Liikuge rajal vastavalt oma võimetele. Alati. Tuleb tunda piiri ja mõista, et tegemist on tervisespordiga. Kui näed kedagi, kes võib vajada abi – anna sõna edasi raja teenindusse kaasatud inimestele. Kogu distantsi ulatuses liiguvad meil ka turvaratturid, lisa vee ja sidevahenditega. Meditsiinipersonal on olemas stardis ja finišis.
Kas on mingi eriline põhjus, miks ürituse nimes on sõna „challenge“ ehk kas millegi poolest on tegu suurema väljakutsega kui mõne muu sarnase võistluse puhul?
Kui otsustasime 2019. aastaks peale aastast pausi naasta ja tahtsime midagi uut proovida, siis oli see väljakutse nii korraldajatele kui ka osalejatele, kes võistlustevaeses juulikuus end jooksuvormi peavad viima. Au muidugi kõikidele, kes ka sel distantsil näiteks käies alles vormi loovad ja päikesega võidu rajal liiguvad.
Kui juba südasuvel Võsule sõita, siis võiks lisaks jooksuvõistlusel osalemisele seal kandis pikema päeva või koguni mitu päeva veeta. Mida kindlasti Võsul ja selle ümbruses vaadata soovitaksid?
Võsu asula, rand, Käsmu kaptenite küla, Altja paadikuurid, Oandu matkarajad, Vihula mõisa majutus, Võsu kohvikud, Palmse mõisa park, Sagadi mõis ja imekaunis Lahemaa. Loomulikult võib naastes ette võtta erilise Viru raba, mis Tallinnast tulijatele jääb täpselt tee peale.
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Gertrud Alatare