Suvisel Eestimaal ringi liikudes tasub lisaks vaatamisväärsustega tutvumisele ja sõprade külastamisele ka uued ning vanad head spordirajad uuesti üle vaadata. Miks mitte teha tervest päevast, nädalavahetusest või lausa kogu puhkusest üks mõnus seiklus terviseradadel?
Harjumaal pakub selleks häid võimalusi Aegviidu-Kõrvemaa kant ning Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus, kus on olemas nii traditsioonilised terviserajad kui ka madalseiklusrada ning kergliiklustee rulluisu ja -suusasõpradele. Osavust saab seal proovida discgolfis, vibulaskmises ja jalgpalli ning piljardit ühendavast footpool’is. Huvi korral on retkejuhid valmis erinevatele gruppidele tegema päikeseloojangu, -tõusu ja kas või rabasupluse matku. Metsasaaduste austajatele võib vihjeks öelda, et Aegviidu kandis on seene- ja marjasaak üsna külluslik.
Kohale saab ka rongiga
SA Eesti Terviserajad juhataja Alo Lõokese soovitusel tasub Tallinnast Kõrvemaale sõita rataste ja rongiga. „Kui minna terveks nädalavahetuseks, jõuab läbi käia ka Valgehobusemäelt, Jänedalt ja Aegviidust. Ööbimisvõimalused on igal pool olemas ning alati võib ju telkida. Kui rong ei ole just igapäevane liiklusvahend, tasub teada, et elektrirongis puudub kaardimakse võimalus. Varu sularaha, sest ka pangaautomaate ei pruugi sa igalt poolt leida,” teab Alo omast kogemusest.
„Lahemaa kandis ringi liikudes võib põigata Kolgaküla radadele, sest seal on ilusa männimetsa all marja- ja seenehuvilistele tööd päris kõvasti. Tõenäoliselt kohtute ka rajameister Helgesega, kes tihti just sportides territooriumil silma peal hoiab.”
Terviseradu leiab ka saartelt
Vaata, kuhu tahad, terviseradade võrgustik katab tervet riiki (kaardi leiad veebist). Võimalusi leidub nii saartel kui mandril. „Saaremaal võiks terviseraja külastamise siduda vaatamisväärsustega, näiteks külastada Pöide kirikut ning mängida seal lähedal footgolf’i või teha läbi madalseiklusrada Leisis. Orissaare rajal on palju erinevaid taimeliike ning Kuressaares ümbritseb terviseradu hea kergliiklusteede võrgustik, kus rulluiskude, -suuskade, tõuke- ja jalgrattaga või ka tasakaaluliikuriga tore lustida. Hiiumaal saab Paluküla rajal discgolfi mängida või Kärdla sadama lähistel jõulinnakus treenida. Tegelikult on saar täpselt paras, et sellele jalgrattaga tiir peale teha,” soovitab Alo.
Pärnumaa pakub võimalusi igale maitsele
Pärnus puhates tasub arvestada, et kogu linna ümbritseb igast küljest suurepärane kergliiklusteede võrgustik. Kes metsa ihkab, sel tasub ööbimine võtta Jõulumäele, kus lisaks discgolfile, mitmesugustele palli- ja osavusmängudele ning matkavõimalustele saab käesoleval aastal avatud unikaalsetel rattaradadel tasakaalu proovile panna. „Koostöös tšehhidega valmis tehnilise sõidu harjutamiseks kaks erineva raskusastmega trassi. Seal kohtab nii erinevat pinnast, kurve, takistusi kui palju muud. Hakkama saavad kõik, kuid kindlasti tuleb enne sadulasse istumist see veidi madalamale sättida, kiiver pähe panna ning võimalusel ka pikemate sõrmedega rattakindad kätte tõmmata,“ soovitab Alo.
Pühapäevakruiisijatele soovitab SA Eesti Terviserajad juhataja rattamatka. „Kui endal pole, siis saab Jõulumäe Tervisekeskusest rentida jalgrattad ning võtta suund 25 km matkarajale, mille poole peale jääb Tolkuse raba matkarada. Sealsest vaatetornist saab korraga uudistada nii merepiiri kui raba, kasta end jahutuseks siidiselt pehme veega rabajärve ning pidada üks kosutav piknik. See on kõik kokku üks väga ehe elamus, mis jääb meelde pikaks ajaks.”
Lõuna-Eestis seiklemiseks tuleb võtta aega
Kui puhkus peaks hoopis Lõuna-Eestisse viima, siis võiks seigelda nii Otepää kui Haanja kandis. „Me kõik oleme televiisorist näinud suusatajaid Tehvandi tõusu võtmas, aga ilmselt pole paljud proovinud samal rajal matkata. Tehvandi suusahüppetornist avanevad imeilusad vaated, kuhu ronimine on lausa omaette trenn. Vihjeks võin öelda, et saab ka liftiga. Kui on aega pikemalt ringi sõita ja sportida, võib ära proovida Tartu maratoni põnevad rajad. Teine variant on võtta suund Haanjasse, käia Suurel Munamäel ja kindlasti Rõuges ööbikuorus, Hinni kanjonis ning siduda sportlik seiklus vaatamisväärsustega. Tegelikult jääb üks nädalavahetus kaugemalt tulijaile Lõuna-Eesti avastamiseks selgelt väheks, sest näiteks Põlvamaal Mammaste, Taevaskoja ja Kiidjärve matkaradadega tutvumine võib võtta rohkem kui kaks päeva,” kinnitab Alo.
Narva kütkestab adrenaliini ja iluga
Kui Lõuna-Eesti on põhjalikult avastatud, võiks vaadata Narva poole. „Seal puhates on liikumiseks väga palju variante. Linna ääres Äkkekülas Pähklimäe terviseradadel on olümpiakrossi elementidega rattarada, madalseiklusrada, lastele suur mänguväljak ja rulliring. Jõe ääres promenaadil jalutades avanevad vaated Venemaale. Kindlasti tuleks külastada ka Joaorgu. Sportimise kõrval ei saa mööda vaadata Narva linnusest ja Kreenholmist. Viimast on võimalik igal pühapäeval algusega kell 12.00 Narva Muuseumi giidi põnevate lugude saatel külastada. Tuleb end lihtsalt õigel ajal õige värava taha sättida ning teiste huvilistega liituda,“ räägib Alo.
Õues on tore iga ilmaga!
Eestimaa on väga mitmekülgne ja ilus, samamoodi nagu siinne ilmgi. „Suvel ei pea käima ainult lühikeste pükste ja T-särgiga, läbi saab proovida pea kogu garderoobi,” muigab Alo ning kutsub kõiki üles looduses liikuma. „Meie kutse radadele on aastaringne ja regulaarne, sest liikumine pole hooajatöö. Näeme rajal!”
Tekst: Marta Vasarik
Fotod: SA Eesti Terviserajad