X-mängud kutsuti maineka USA telekanali ESPN-i eestvedamisel ellu Ameerika Ühendriikide idakaldal Rhode Islandi osariigis 1995. aastal. Põhjus proosaline: teleekraani ette oli vaja meelitada nooremat vaatajaskonda.
Ideest teostuseni jõuti kõigest paari aastaga ning esimesest seitsme sponsoriga võistlusest sai osa hinnanguliselt 198 000 silmapaari. Võistlusi peeti üheksal alal ning muu hulgas olid kavas sportronimine, rulluisutamine ja veespordialad.
1997. aastal said ekstreemspordisõbrad esimest korda osa talvistest X-mängudest, mis peeti California osariigis Suure Karu järve ääres asuvas mäesuusakeskuses. Võistlejad kihutasid mäest alla lumelaudadel, lumelabidatel ja maastikuratastel, ronisid jääkaljudel ning panid oskused proovile multispordivõistlusel. Silmapaistvaima saavutusega sai tookord hakkama Rootsi lumelaudur Jennie Waara, kes jõudis pjedestaalile lausa kolmel korral.
Kui kohapeal jälgis nelja päeva jooksul mõõduvõtte rohkem kui 38 000 pealtvaatajat, siis teleülekande vahendusel edastati 21 keeles pilti kokku 198 osariigis ja riigis.
Võistluspaik varieerus
Alguses katsetati võistluspaikadena erinevaid kohti. 1998. aastal Colorados Crested Butte’i mäekeskuses sai võistlustest kohapeal osa 25 000 pealtvaatajat, alade nimekirja lisandusid võistlused mootorsaanidele ja vigursuusatamine. Millenniumiaastal koliti idarannikule Vermonti osariiki, kus sportlastele elas kaasa kokku kuni 83 500 fänni. Esimest korda oli kavas lumelaudurite rennisõit ja aasta hiljem täienes nimekiri trikimootorratturite rämpidelt sooritatud õhulendudega.
2002. aastal jõuti ringiga Aspenisse Colorado osariigis, kus talviseid X-mänge peetakse tänase päevani. Tähelepanuväärseks sündmuseks kujunes toona USA lumelauatiimi osalemine, mis andis sportlastele hea võimaluse enne Salt Lake City olümpiamänge oma vorm proovile panna.
Vaatajate arv üha kasvas
2003. aastal püstitati uus vaatajarekord: kanalite ESPN, ESPN2 ja ABC Sports vahendusel jõudis telepilt 412 673 majapidamisse. Muide, otse hakati telepilti talvistelt X-mängudelt tootma 2004. aastal. Kaks talve hiljem ehk kümnendatele talvistele X-mängudele elati kaasa 747 130 majapidamises. Korraldajad said võistlustel tervitada 28 olümpialast, kes astusid vaid paar nädalat hiljem spordifännide ette Torinos.
Osaleda saab X-mängudel vaid kutsetega, kusjuures eelmise võistluse poodiumikohtade omanikud pääsevad edasi automaatselt. Sportlaste valikul vaatab vastava ala komisjon atleetide tulemusi, aga ka populaarsust nii meedias kui ka sotsiaalmeedias, ja hindab nende oskust ja tahet spordisündmusel osaleda.
Kaasati piiratud liikumisvõimega sportlased
2007. aastal said esimest korda osaleda piiratud liikumisvõimega sportlased, kes vallutasid võistlustrassi monosuusal. Medaleid jagati esimest korda ka lumelaual parima triki sooritanud atleetidele ja mootorsaanide vigursõidus osalenutele. Televaatajate arv jätkas rekordilainel – spordiülekannet jälgiti 925 377 majapidamises.
Seni suurimat publikumenu said korraldajad nautida 2011. aastal, kui Aspenisse jõudis 114 200 pealtvaatajat ja rahvusvahelise teleauditooriumi arv ulatus üle 39 miljoni majapidamise.
Eestlaste südamesse tõi X-mängud Kelly Sildaru
Eesti kodudes elati esimest korda X-mängudel toimuvale kõige tulisemalt kaasa ilmselt 2016. aastal, kus pargisõidus oli võistlustules meie parim freestyle-suusataja Kelly Sildaru. 2002. aastal sündinud sportlane saavutas Aspenis peetud võistlusel esikoha kahel aastal järjest, mis tegi temast maailma noorima kahekordse X-mängude võitja. Kokku on freestyle-suusataja X-mängudelt Eestile korjanud neli medalit, nendest kaks hõbedat rennisõidus 2017. aastal Aspenis ja Hafjellis.
Kelly Sildaru:
“X-mängud on teistest võistlustest võib-olla natuke erilisem, kuna sinna saab ainult kutsetega. Kui näiteks maailmakarikal saab stardis olla rohkem kui 20 tüdrukut, siis X-mängudel on ainult kaheksa tüdrukut, mida pole üldse palju. See, et sa kutse saad, on juba võit omaette.
Mul on väga vedanud, et kõik korrad, kui ma X-mängudel käinud olen, on mul väga hästi läinud. Hetk, kui saad teada, et oled just kulla võitnud, on nii imeline ja tundub nagu see ei saakski võimalik olla.”
Huvitavad faktid
Otse hakati telepilti talvistelt X-mängudelt tootma 2004. aastal.
2006. aastal toimunud kümnendatele talvistele X-mängudele elati kaasa 747 130 majapidamises.
Korraldajad said 2006. aasta võistlustel tervitada 28 olümpialast, kes astusid vaid paar nädalat hiljem spordifännide ette Torinos.
2010. aastal alustati Prantsusmaal esimestel Euroopa talvistel X-mängudel üksikute mäealadega lumelauduritele ja suusatajatele.
Mõne aastaga kasvas meestele ja naistele mõeldud alade arv Euroopas kaheksani ning osavõitjaid võis kokku lugeda 150.
2016. aastal toimusid talvised X-mängud esimest korda Oslos ning järgmisel hooajal koliti võistlusega Hafjelli mäesuusakeskusesse.
Tekst: Marta Vasarik
Fotod: Christian Pondella / Red Bull Content Pool