Swedbank 3×3 korvpalli Eesti meistrivõistluste suvine sari on täies hoos ja jõuab 26. juulil Viljandisse. Mis iseloomustab suvist sarja ning kuhu liigub Eesti 3×3 korvpall, sellest räägivad sarja projektijuht Oliver Läll ja koondiste peatreener Siim Raudla.
Swedbank 3×3 korvpalli Eesti meistrivõistluste sari Eesti Korvpalliliidu egiidi all sai stardi 7. juunil Pärnus. Teine etapp leidis 28. juunil aset Keilas, kolmas etapp toimub 26. juulil Viljandis ning viimane, neljas etapp, peetakse 16.–17. augustini Tallinnas.
„Enne tänavuse hooaja algust oli plaan minna tagasi juurte juurde ehk etapid otsustati viia läbi õues, sest tegu on ikkagi tänavakorvpalliga. Mäng ise on juba nii palju muutunud, et mängitakse ainult spetsiaalkattega väljakutel, mis on päris korralik logistiline väljakutse. Maha tuleb panna minimaalselt neli väljakut. Igal hooajal toimuvad etapid neljas kuni kuues Eesti linnas ning asukohad on iga linna tõmbekeskustes, mille lähedale jäävad kaubanduskeskused, peaväljakud ning kus ümberkaudu toimub ka palju muud põnevat,“ räägib 3×3 Eesti meistrivõistluste projektijuht Oliver Läll.
Tema sõnul soovivad korraldajad eelkõige kaasata rohkem noori ja lapsi, et 3×3 formaat oleks nende jaoks äge ja väljakutsuv korvpallihooaja pikendus. „Suvel käiakse küll palju laagrites, aga soovime pakkuda järelkasvule ka rohkem võistlusi. Sellepärast ongi sarjas noorteklasse ja võistkondi väga palju. Kui esimesel etapil osales 64 võistkonda, siis teisel etapil Keilas sündis juba kõigi aegade osalejate rekord, kui kokku tuli 77 tiimi,“ on projektijuht rahul.
Viljandis kohtuvad korvpall ja folk
26. juulil toimub Viljandis sarja kolmas etapp, mis viiakse läbi mitme sündmuse tulipunktis UKU keskuse parklas – täpselt samal ajal leiab ju Viljandis aset ülipopulaarne Viljandi pärimusmuusika festival, nii et sport ja kultuur hingavad sel ajal ühes rütmis.
„UKU Keskus ja Sportland viivad läbi viskevõistluse, millest võivad osa võtta kõik korvpallihuvilised ning Sportland panustab ägedate auhindadega. Olen täiesti veendunud, et Keila etapi osavõtjate rekord saab Viljandis üle löödud,“ ütleb Oliver.
Tema sõnul on ka publiku huvi päris suur ja 3×3 võistlustel on alati palju rahvast. „Kuna keskendume lastele ja noortele, siis juba nende vanemad ja perekonnad moodustavad mitmesajapealise toetajate ja huviliste armee. Väljakute ümber võib võistluste ajal korraga olla viissada-kuussada inimest, sest lisaks sportlaste peredele tuleb ka muu publik sündmusest osa saama.“
Hea koostöö toetajatega
Oluline roll võistluse õnnestumises on toetajatel. Lisaks Sportlandile toetavad Viljandi etappi Nike ja Scanweld. Kõikidele etappidele on õla alla pannud Fifaa, kust tulevad korvid ja pallid, särgid ja muu varustus.
„Sportlandiga teeme 3×3 sarja raames koostööd konkreetselt Viljandi etapi raames UKU keskuses. Aga korvpall ja Sportland Eesti on pikkade aastate jooksul läbipõimunud ning oleme koostöö eest väga tänulikud. Ka meie rahvuskoondise uut esindusvormi esitleti ju hiljuti Sportland Ülemiste kaupluses. Nii et me oleme igal pinnal Sportlandiga seotud,“ ütleb Oliver.
Eriline etapp Tallinnas
Kindlasti tasub mängima ja kaasa elama tulla ka sarja viimasele etapile, mis toimub Tallinnas 16. ja 17. augustil.
Sel etapil toimub üle mitme aasta eliitklassi võistkondadele FIBA sarja kõige madalama tasemega osavõistlus FIBA „Lite Quest“, kuhu lubatakse kaksteist võistkonda üle Euroopa, kelle hulka omakorda valitakse kuus tiimi Eestist. „See on väga suureks stiimuliks kohalikele võistkondadele, sest võitja pääseb Hispaaniasse FIBA „Challengers“ turniirile, mis on juba tase kõrgem võistlus. Sellisel tasemel pole ammu Eestis korvpalli mängitud,“ räägib Oliver.
Kuna Tallinnas võetakse mõõtu linna südames, Vabaduse väljakul, siis saavad kõik korvpallihuvilised mugavalt kaasa elama tulla.
Tippu on pikk tee
Kui rääkida 3×3 korvpalli tippsaavutustest, siis naabrite lätlaste ja leedukate edu teeb meid heas mõttes kadedaks. Eestil on kõige kõrgemale tasemele jõudmiseks vaja teha veel palju tööd.
„Lätlastel on juba olümpiahõbe ja leedukad teenisid medali Euroopa meistrivõistlustelt. Sajandivahetusel nägime meie ka hooaja pikendusena tänavakorvpalli mängimas Martin Müürseppa, kes oli tollal NBA mees, keda harva õnnestus kodumaal väljakul näha. Praegu võib 3×3 korvpalli võrrelda rannavõrkpalliga – kes tippu tahab jõuda, see peab saalist loobuma. Nii karm ja õiglane see ongi,“ tõdeb Oliver.
Ta lisab, et Läti olümpiahõbe võideti küll endiste saalikorvpalluritega, aga viimased aastad enne olümpiat tegelesid nad ainult 3×3 formaadiga. „Tipus me täna naabritele vastu ei saa. Kõige kõrgemasse klassi jõudmiseks on vaja teistsugust rahastusmudelit ja arengukava.“
Tulemuste nimel peab töötama
Eesti 3×3 koondiste peatreener Siim Raudla töötab koos sportlastega selle nimel, et jõuda tulevikus täiskasvanute koondisega tiitlivõistlustele.
„Eesmärk on luua spetsiifiline ja eesmärgipõhine tegevuskava, et meie täiskasvanute koondised oleksid tulevikus konkurentsis pääsemaks olümpiamängude kvalifikatsiooniturniiridele ja sealt edasi juba maailma tähtsaimale spordisündmusele,“ ütleb ta.
Treener toob välja, et pärast Pariisi olümpiamänge algas kõikide riikide jaoks uus olümpiatsükkel. „Seetõttu keskendume ka meie sel hooajal pigem järelkasvule, osaledes U23 koondistega Rahvuste liiga turniiril ning U18 noormeestel on omakorda suurepärane võimalus end proovile panna Euroopa noorte olümpiafestivalil.“
Siim tõdeb, et praegu on varasema 3×3 korvpalli kogemuseta üleminek saalist tänavakorvpalli üpris keeruline. „Loomulikult, mida kõrgema taseme ja kvaliteediga on mängija, seda kiiremini ja valutumalt ta kohaneb. Teatud taktikalised nüansid on 3×3 korvpallis saalikorvpallile aga risti vastupidised ja tuleb kasuks, kui mängijal on varasem treening- ja mängukogemus,“ leiab treener.
Ta on aga veendunud, et 3×3 korvpall pakub häid emotsioone nii mängijatele kui ka publikule. „See on eelkõige kiire, intensiivne ja lihtne tänavasport – just see, mida üks tänapäeva spordisõber kogeda tahab!“ arvab Siim.
Swedbank 3×3 Viljandi Open 2025
- 26. juulil Viljandis UKU keskuse parklas
- Võistlusklassid jagunevad: eliit, harrastajad, poisid U19, U16, U14, U12 ja U10 ning tüdrukud U19 ja U15
- Registreeri oma võistkond siin
Peamised 3×3 korvpalli reeglid
- Mängitakse ühe korvi all poolel väljakul
- Mõlemast võistkonnast on kolm mängijat väljakul ning võib olla ka üks vahetusmängija tiimi kohta
- Rünnakuaeg 12 sekundit
- Võidab võitskond, kes jõuab enne 21 punktini või on 10-minutilise mänguaja järel eduseisus
Korvpalliplatsid üle Eesti leiad siit
Tekst: Kärt Radik
Fotod: Eesti Korvpalliliit