Baltic Challenge Cup toimub 4.-6. novembrini Tallinnas Škoda jäähallis. Eesti Jäähokiliidu presidendi Rauno Parrase sõnul on tegu tasemel hokisündmusega, millest saab iga-aastane traditsioon ning mis hakkab toimuma kordamööda kolmes Balti riigis. Turniiril osalevad Eesti ja Leedu A-koondis ning Läti B-koondis. “Tulemas on korralik ja kvaliteetne turniir, mis hakkab toimuma iga kolme aasta tagant Tallinnas, just novembri alguses, sest enamikes profiliigades on siis koondiste pausid ning kõik mehed saavad tulla koondist esindama,” ütleb Parras.
Eesmärk hokit elavdada
Algatus Baltic Challenge Cup’iks tuli Eesti Jäähokiliidult. “Üks meie põhilistest eesmärkidest on ju hokit populariseerida ja hea viis seda teha on tuua kodumaale võimalikult kvaliteetset hokit ja süstida hokipisikut ka nendesse inimestesse, kes seni selle mänguga kokku puutunud ei ole. Samuti tahame näidata noortele mängijatele, et koondisesse kuuluda on hea ja prestiižne ning anda neile tõuge selle nimel pingutada,” selgitab Parras ning lisab, et kuna ka koondis vajab ettevalmistavaid mänge, siis miks mitte kõik need asjad omavahel liita. “Veel üks oluline põhjus on see, et ühine Baltikumi turniir passib hästi kogu Eesti, Läti ja Leedu hoki elavdamiseks,” nendib Parras.
Balti riikide tase
Kui rääkida Balti riikide hokitasemest, siis kahtlemata on kõige kõrgemal pulgal lätlased, kes kuuluvad maailma 16 parima meeskonna sekka. Selle aasta MM-il Läti küll alagrupist edasi ei jõudnud, aga taset näitab seegi, et näiteks Rootsi meeskond suutis Lätist jagu saada alles lisaajal.
Eesti koondis on viimased kümme aastat pendeldanud I ja II divisjoni vahel, kuid viimasel kahel aastal on suudetud I divisjoni B-grupi MM-turniiril saavutada viies koht, mis peaks maailma edetabelis tähendama 27. kohta.
Samasse divisjoni kuulub ka Leedu hokikoondis. „Leeduga võrreldes oleme suures plaanis küll tagaajaja rollis, aga oleme teineteise jaoks mängitavad vastased – selle aasta OM-i kvalifikatsiooniturniiril suutis Eesti üle 16 aasta Leedu alistada,” toob Parras välja. Kuna Läti tuleb Balti turniirile osalema B-koondisega, ongi oodata võrdseid, tasavägiseid ja põnevaid mänge.
Hoki on lahe
Tasakaal, kiirus, vastupidavus ja põnev võistluslik element on märksõnad, mis jäähokit iseloomustavad. „Hoki on lahe, sest see on niivõrd kiire ja atraktiivne ning annab mängijatele füüsiliselt väga palju. Aga ka pealtvaatajatele – vähesed spordialad suudavad pakkuda nii korralikku mängumelu ja kaasaelamist,” usub Parras ning lisab, et hoki on emotsionaalne ala, mille sisse sattudes on sellest väga keeruline välja saada. Jäähokiliit otsib eri võimalusi, kuidas tuua üha rohkem harrastajaid ja pealtvaatajaid hokiväljakule või väljaku äärde. Sel suvel tehti algust jäähallide projekti tutvustamisega Eesti omavalitsustele. Projekti eesmärk on püstitada lihtsaid halle, kus pakutaks aastas 8–10 kuu jooksul rahvale võimalust tegeleda hoki ja teiste jääaladega. Samuti püütakse leida võimalusi, kuidas muretseda hokiga alustavatele lastele tasuta varustust.
Ja just Baltic Challenge Cup on huvilistele hea võimalus esimest korda hokiga tutvust teha ja näha oma silmaga mängimas kolme Balti riigi koondist.
Fakte Eesti koondisest
Maailma edetabelis 27. koht
60% koondise mängijatest treenivad välisklubides
Põhiviisikusse kuuluvad Villem-Henrik Koitmaa, Robert Rooba, Andrei Makarov, Lauri Lahesalu, Aleksandr Petrov
Vaata videot Eesti koondisest siit:
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod ja video: Eesti Jäähokiliit