Juba kümme aastat tagasi seadis tuntud triatleet Ain-Alar Juhanson üheks oma eesmärgiks tuua Eestisse ülemaailmne triatlonisari Ironman. Ta pani kokku tugeva meeskonna, korraldas igal aastal TriSmile’i triatlonivõistlusi ja töötas iga pisiasja kallal, et nii võistlejate kui ka pealtvaatajate jaoks oleks augustis vähemalt üks päev, millest nad maksimaalset mõnu tunnevad. Niisugune pühendumus, täpsus ja maaliline võistluspaik sisendasid usku ka Ironmani korraldajatele. Kümme aastat läks aega ja ülemaailmne triatlonisari jõudiski Eestisse.
Tugev meeskond
Seda, et Ironmani Eestisse tulek on eelkõige tema enda töövõit, Ain-Alar Juhanson ei kinnita. Ta ütleb hoopis: “Kõige alus on siiski meeskond. Ja see on meil väga tugev ning motiveeritud.” Ironman 70.3 ehk pooltriatloni suursündmus toimub 6. augustil Otepääl. Maailma suurima triatlonisarja osavõistluse starti pääseb kuni 2000 osalejat ja see on suurim triatlonivõistlus Balti riikides. Hellitavalt nimetatakse seda lausa triatlonifestivaliks, sest lisaks põhivõistlusele toimuvad ka lastetriatlon ja heategevusjooks, pakutakse kultuuriprogrammi ning mitmekesist suvist olemist Pühajärve ääres ja Otepääl.
Juba praegu on kindel, et osalejad, võistkonnad, koostööpartnerid, vabatahtlikud ja kaasaelajad teevad Otepää sündmustest Baltimaade suurima triatlonifestivali. “Kindlasti on see kogu meie meeskonna jaoks ühe suure unistuse täitumine. Nüüd näeme iga päev vaeva selle nimel, et meile antud võimalust õigustada. Pühajärve ja Otepää on maaliline koht, kus sellist võistlust korraldada. Teeme omalt poolt kõik, et see oleks kõigile unustamatu kogemus,” sõnab Ain-Alar Juhanson õnnelikult.
Veel õnnelikumaks teeb mehe aga teadmine, et sarja peakontoriga sõlmiti kolmeaastane leping. See tähendab, et triatloni tippsarjas osaleb Otepää etapp kõigil kolmel järgneval aastal. “Meile on see suur-suur samm edasi. Tõsi, korraldustööd ja eeskirju on nüüd muidugi märksa enam. Meil on mitukümmend lehekülge peenes kirjas eeskirju ja nõudmisi. Nõuete täitmiseks tuleb appi paluda senisest hoopis rohkem abijõude ja vabatahtlikke,” möönab peakorraldaja.
Võimalus kaasa elada
Üks peakorteri nõudmisi on, et kõik distantsid peavad mahtuma ühele ringile. Seega tuleb ümber teha ka senised harjumuspärased trassid. Eriti puudutab see 90 km jalgrattasõitu. “Kindel on, et nii rattasõit kui ka jooks lähevad kõige mugavam võistlustele kaasa elada,” tõdeb Ain-Alar Juhanson.
Ilmselt ei kahtle keegi, et just Juhanson on Eestis väga palju panustanud triatloni populariseerimisse. Tänu talle ja tema meeskonnale on see ala meeletult arenenud. Kümme aastat tagasi oli Eestis pisut üle 200 harrastaja, praegu aga on triatloniharrastajaid kümme korda rohkem.
Lisaks on meil tipud, kellele kaasa elada. Loodetavasti saab seda teha ka Otepääl. Valmisolekust osaleda on teada andnud nii Marko Albert kui ka Kirill Kotšegarov. “Kõik oleneb sellest, kui palju nad selleks ajaks punkte on kogunud,” selgitab Juhanson. Ülemaailmse sarja võistlusena aitab Otepää võistlus kvalifitseeruda Ironman 70.3 maailmameistrivõistlustele. Samuti on võimalik koguda vajalikke punkte Ironmani Hawaii täispika triatloni kvalifikatsiooniks. Eri vanusegruppide parimatele jagatakse 35 kohta Ironman 70.3 MM-ile 2017. aastal.
Nagu Tartu maraton
Ent kes oli esimene registreeruja raudmeeste katsumusele? Aasta lõpus üllatas avalikkust muusik Tanel Padar, kes teatas, et osaleb Pühajärve ääres toimuval Ironmani poolpikal distantsil. Lisaks talle teatas oma osavõtust tuntud spordikommentaator Kalev Kruus.
Mõlema treener on Ain-Alar Juhanson. “Meie eesmärk on Taneli ja Kalevi abil näidata, et algajad ja eri spordialade harrastajad ei peaks triatloni kartma. See on ala, mis nõuab küll pingutust, kuid pärast selle läbimist valdab kogu keha suur rahulolutunne,” räägib ta.
Kui mõni spordisõber ei tihka end ehk maailma tippudega samale võistlusele kirja panna, siis peakorraldaja kinnitusel ei tasu seda karta. Üritust võib tema sõnul võrrelda Tartu maratoniga, kus stardis on umbes 150 proffi ning ülejäänud naudivad võistluste melu omal tasemel.
[alert color=”violet”]
Ironman 70.3 Otepää triatlon
2009. aastal toimus esimene Pühajärve poolpikk ehk 70,3-miiline triatlon, mis on olnud klubi TriSmile korraldusel iga-aastane võistlus eri distantsidega. Enne seda korraldas Ain- Alar Juhanson triatlonivõistlusi Paides.
Ironman Otepääl on mitmepäevane festival 5.–7. augustini, mille käigus toimuvad lastetriatlon, heategevusjooks ja põhivõistlus ning pakutakse mitmekesist programmi Pühajärve ääres ja Otepääl.
Põhivõistlus toimub Pühajärvel 6. augustil. Distants: 1,9 km ujumist, 90 km rattasõitu ja 21,1 km jooksu.
[/alert]
[alert color=”gray”]
Toetajad ulatasid abikäe
Ain-Alar Juhanson rõhutab, et Ironman 70.3 Otepää võistlust poleks võimalik korraldada ilma heade toetajateta. Oma õla on alla pannud nii EAS, Sportland, Hawaii Express, ASICS kui ka teised. Üks suurtoetaja on logistikafirma Ferroline Grupp.
Paljud neist ettevõtetest, kes toetavad Ironmani võistlust Otepääl, toetasid omal ajal Juhansoni ennast. Juba siis, kui ta üle kümne aasta tagasi profisportlasena Lanzarote ja Hawaii Ironmanil tegusid tegi, ilutses tema võistlusvormil Sportlandi logo. Võistlusvormi ja kiivrit, millega Juhanson Lanzarote Ironmani kaks korda järjest võitis, eksponeeriti aastaid Sportlandi kauplustes, inspireerimaks noori veel innukamalt liikuma ja sportima.
Kui Juhanson hakkas triatlone korraldama, läks Sportland tema tegemistega kaasa. Tänavu on Sportland ujumise partner. “Meie soov on pakkuda osalejatele triatlonimaailma tunnustatuma brändi Zoot tootevalikut,” tutvustab Sportlandi üritusturundusjuht Margus Reintal. “Speedo abiga varustame ujumiseks ja treeninguks vajaminevate vahenditega ka ürituse väljakutse vastu võtnud Tanel Padarit.”
[/alert]
Tekst: Ann Hiiemaa, Fotod: Shutterstock, Scanpix