Kevin Jurs pühendab praegu suure osa oma ajast CrossFitile, sest võistlushimulise spordimehena tahab ta end oma lemmikalal tõestada nii iseendale kui ka teistele.
CrossFit on väga mitmekülgne spordiala, mis ühendab võimlemise, tõstmise ja vastupidavusspordi. Kuidas sa just selle ala juurde sattusid?
2013. aastal tegin üksi HIIT treeninguid ning tundsin, et vajan vaheldust. Isa oli kuulnud uuest treeningmetoodikast nagu CrossFit ning soovitas mul proovima minna, sest olin siiani teinud üsnagi sarnast asja üksinda. Käisin oma esimeses CrossFiti trennis ära ning olin kohe sõltuvuses.
Sa ei tegele tegele ainult CrossFiti treeningutega, vaid käid ka võistlemas. Millised on siiani sinu suurimad saavutused?
Olen seisnud poodiumil nii Lätis, Soomes kui ka Inglismaal toimunud CrossFiti võistlustel. Lisaks olen sellel alal seitsmekordne Eesti meister. Üheks suureks saavutuseks pean ka eelmisel aastal CrossFit Gamesi poolfinaali jõudmist. CrossFit Games tähendab sisuliselt selle ala maailmameistrivõistlusi.
Kus ja kuidas CrossFit’iga algust teha ning milliseid soovitusi sa algajale annaksid?
Eestis on päris mitu CrossFit box’i ehk saali. Lisaks on võimalik proovida erinevates spordiklubides CrossTrainingut, mis on CrossFitist välja kasvanud treeningviis. Soovitan kindlasti esimesed trennid teha mõistusega ning rahulikult – kerge on sattuda hasarti, kui teed treeningkava tulemuse peale. Tihtipeale pingutatakse esimestel kordadel üle ning seejärel tekib arvamus, et CrossFit on alati hästi raske ja koormav.
Mis on igapäevastes treeningutes sinu jaoks suurim väljakutse?
Minu jaoks on suurim väljakutse endale piiri panemine. CrossFitis kui spordialal pead hea olema kõiges – su füüsilises vormis ei tohi olla suuri puudusi. Seetõttu on alati midagi, mille nimel töötada ja midagi, milles parem olla. Tihtipeale pean päeva lõpuks endale käe ette panema ja endale sisendama, et olen täna teinud kõik mis vaja, aeg on puhata ning homme jätkan.
Kui tähtis on paremate tulemuste saavutamiseks eesmärke seada?
Paremate tulemuste saavutamisel on väga tähtis järjepidevus, aga just eesmärkide seadmine tagab järjepidevuse. Eesmärkide puududes kaob ka sihikindlus ning tihtipeale hakkab mõistus otsima midagi muud ja paremat, mis rohkem huvitaks. Parim tunne on see, kui saavutad oma eesmärgi, mille nimel oled vaeva näinud.
Kui suurt rolli sport mängib selles, et sa saaksid olla parim versioon iseendast?
Olen äärmiselt võistlushimuline inimene – mulle ei meeldi kaotada. Sport annab mulle väljundi, kus ennast tõestada nii iseendale kui ka teistele. Seades eesmärke ja liikudes nende suunas, töötan iga päev selle nimel, et olla tugevam ja kiirem, et olla parem versioon iseendast.
Kui kõrge on CrossFiti tase Eestis?
Peab tõdema, et mõne võrra jääme hetkel veel naaberriikidele alla, aga see on enamasti tingitud sellest, et CrossFit on nendes riikides tunduvalt populaarsem. Viimasel paaril aastal on aga tase hakanud järjest tõusma ning rohkem eestlasi on jõudnud edasi teise ja kolmandasse CrossFit Gamesi kvalifikatsiooni vooru.
Kas spordiala on Eestis pigem populaarsust kogumas?
Kindlasti. CrossFit leiab meil järjest rohkem kõlapinda. On see siis tubli töö CrossFiti box’ide omanike poolt või CrossTrainingu populaarsus erinevates spordiklubides. Uusi inimesi tuleb alati juurde ja paljudele neist tundub see spordiala meeldivat. Mina treenin ja töötan Tallinn CrossFit spordiklubis ning ootame alati uusi inimesi CrossFiti proovima.
Sinu käe all käivad treenimas ka Sportland Teami liikmed. Kui kaua oled neid juhendanud ja mida nende puhul esile tooksid?
Sportlandi tiim on käinud minu juures CrossFiti tegemas juba üle aasta. See on kindlasti kõige ägedam kollektiiv, kes minu trennis käib. Nad on alati väga rõõmsad, energilised ja soojad. Kui mõne rühmaga tekib mõnikord „akward silence“, siis nendega ei juhtu seda kunagi. Sportland Team’iga juba igav ei hakka.
Millega tegeled väljaspool CrossFiti?
Praegu olen pühendunud CrossFit Games’iks treenimisele, mis on iseenesest juba poole kohaga töö. Selle aja, mis töö ja trenni kõrvalt üle jääb veedan perega. Käime koeraga matkamas, vaatame häid filme, külastame sõpru.
Oled Sportlandi kampaanias Under Armouri esindaja. Mis sulle selle brändi puhul meeldib ning miks on nende tooted CrossFiti jaoks sobilikud?
Sellest ajast, kui nägin The Rocki kollektsiooni, olen Under Armouril silma peal hoidnud. Riiete välimus ja tegumood meeldisid mulle väga. Kui sain võimaluse Under Armouri tooteid proovida, siis teadsin, et see on ideaalne klapp. Olen laiemate õlgadega kui keskmine Eesti mees ning seetõttu peavad särgid, jakid ja pusad õlavööst hästi sobima. Under Armouri tooted istuvad seljas ideaalselt. Nagu paljudel teistel spordialadel on jalanõud CrossFitis väga olulised. Need peavad olema stabiilsed, vastupidavad, aga ka mugavad. Olen üle aasta Under Armouri jalatseid testinud ning siiani on need ideaalses konditsioonis.
Millised Under Armouri tooted sulle kõige rohkem meeldivad?
Kindlasti treeningjalatsid. Lisaks on mul alati lühikeste pükste all retuusid. Olen proovinud mitmete eri spordibrändide tooteid, kuid siiani on Under Armouri retuusid kõige mugavamad. Ei saa maimimata jätta, et The Rocki kollektsioon näeb muule lisaks ka super hea välja.
Me teame, et sport aitab olla paremas füüsilises vormis, aga kui oluline on sportimine sinu jaoks vaimse tervise seisukohalt?
See on väga oluline. Olen terve elu liikunud ning keha ja vaim on sellega harjunud. Kui treeningutesse jääb pikem paus, siis tekib justkui tunne, et igapäevane rutiin on rikutud ning midagi on puudu. Tekib ärevus. Kehaline aktiivsus aitab mul pingeid maandada, paremini magada ja üleüldse õnnelikum olla.
Milllised on sinu kolm soovitust nendele, kes veel spordiga ei tegele ehk miks siiski võiks end regulaarselt liigutama hakata?
Sa tunned end igapäevaselt paremini – sul on rohkem energiat, oled aktiivsem ning jaksad rohkem liikuda.
Kehaline tervis paraneb – uni on parem, stressi on vähem ja tuju on rõõmsam.
Sa kohtud uute inimestega, kellel on sarnased eesmärgid ja huvid ning võid luua elukestvaid sõprussidemeid.
Tekst: Rasmus Piirsalu
Fotod: Iti-Pätrik Järve